Kot so danes sporočili z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, je minister zaradi dogajanja v podjetju Mahle odpovedal dlje časa načrtovani delovni obisk slovenske zamejske gospodarske skupnosti v Italiji. Namesto tega se bo z ekipo v ponedeljek dopoldne v Šempetru pri Gorici sestal z upravo in sindikati podjetja Mahle, da se bo podrobneje seznanil s stanjem in morebitnimi ukrepi.
Poudarili so, da natančno spremljajo razmere v slovenskem in evropskem gospodarstvu. "Minister Matjaž Han je v preteklosti že večkrat opozarjal na strukturne težave, vključno z visokimi in nekonkurenčnimi cenami energije ter geopolitičnimi spremembami, ki pomembno vplivajo na stanje evropske in posledično slovenske industrije," so navedli.
Kot so zapisali, je Han predsednika vlade na stanje v podjetju Mahle opozoril že v četrtek. "Na ministrstvu napoved odpuščanj obžalujemo, saj se zavedamo pomena Mahleja za regijo in tudi Slovenijo. Kot smo bili obveščeni s strani podjetja, so razlog za odpuščanje neugodne okoliščine v mednarodnem okolju, vključujoč avtomobilsko industrijo. Slovenija ima ob tem tudi izrazito visoke cene energije, ki močno poslabšujejo konkurenčnost slovenske industrije," so zapisali.
Avtomobilska industrija je strateško pomembna za slovensko gospodarstvo
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Zaradi zaostrenih razmer v nemški avtomobilski industriji je Han že sklical delovni sestanek s predstavniki avtomobilske industrije, gospodarskih združenj in sindikatov, ki je potekal v sredo, so spomnili. Na sestanku so največ pozornosti namenili analizi položaja, pri čemer so se strinjali, da je kriza strukturne narave in da bo potrebna kombinacija kratkoročnih in dolgoročnih ukrepov.
Ob soglasju, da je slovenska avtomobilska industrija strateško pomembna za slovensko gospodarstvo, so uskladili prednostne ukrepe. Kot prvega so določili izboljšanje proizvodnih procesov z integracijo procesnih tehnologij, digitalizacijo, avtomatizacijo in robotizacijo, uporabo podatkov in razvojem digitalnih dvojčkov. Poleg tega so med prednostne naloge med drugim zapisali še podporo raziskavam in razvoju za prebojne tehnologije in produkte z višjo dodano vrednostjo, podporo razvoju novih trgov ter razvoj znanj, veščin in kompetenc zaposlenih.
Ministrstvo bo še naprej proaktivno spremljalo stanje ter v dialogu z industrijo, sindikati in drugimi deležniki iskalo rešitve za izzive, s katerimi se sooča slovensko gospodarstvo, so napovedali.
Golob je danes izrazil zaskrbljenost zaradi napovedi ukinitve delovnih mest v šempetrskem Mahleju, podjetju, ki je po njegovih besedah izjemnega pomena za goriško regijo. Kot je vlada objavila na omrežju X, od Hana pričakuje ukrepe, s katerimi bi preprečili dodatno ukinjanje delovnih mest v podjetju in spodbudili ustvarjanje novih zaposlitev v regiji.
V Mahleju so v četrtek napovedali, da nameravajo prihodnje leto v sklopu "optimizacije organizacijske strukture" s ciljem večje učinkovitosti ukiniti 340 delovnih mest, zaradi selitve dela proizvodnje v Bosno in Hercegovino ter na Madžarsko pa 270. Ukrep pripisujejo šibkemu povpraševanju v Evropi.