Izstopno izjavo predsedniku SDS Janezu Janši, ki jo je slednji tudi objavil na družbenem omrežju X, je Logar začel s citatom Johna D. Rockefellerja "Ne bojte se odreči dobremu, da bi dosegli več". Kot je zapisal, je po 25 letih članstva prišel do "spoznanja, da je čas za naslednji korak". Obenem se je v izjavi, ki jo je posredoval tudi preostalemu vodstvu stranke, zahvalil vsem pogumnim, vztrajnim, delavnim in pokončnim ljudem, ki jih je srečal v četrt stoletja dolgi politični poti v SDS. Prvaku SDS pa je zaželel sreče, zdravja in uspehov na nadaljnji poti.
Janša se je sicer v odgovoru Logarju, objavljenem tudi na spletni strani SDS, zahvalil za delitev spoznanja, ki "smo ga sicer delno že prebrali na spletu". Da so takšno potezo pričakovali, je danes v izjavi za medije ocenil tudi poslanec SDS Rado Gladek. "Sam je napovedoval neko novo zgodbo, neko novo pot, mislim, da je to logična posledica vsega skupaj," je komentiral Logarjev izstop.
Bo Logar vrnil poslanski mandat?
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
V SDS obenem pričakujejo, da bo Logar vrnil poslanski mandat ter izpolnil ostale obveznosti iz pogodbe o kandidaturi za poslanca DZ, ki jo je podpisal 12. marca 2022, torej pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami. "Ne znamo si predstavljati, da bi bil ta naslednji korak - kot začetek nečesa novega, velikega - obremenjen s prelomljeno dano in podpisano besedo ob kandidaturi v okraju, kjer niste imeli ne stalnega bivališča ne rojstnega kraja in ne zaposlitve in kjer vam je delo stranke SDS skozi njeno zgodovino skupaj z napori sokandidatov v volilni enoti dejansko omogočilo izvolitev," je v odgovoru zapisal Janša.
Obenem je Gladek v izjavi poudaril, da je sicer na potezi Logar, a gre tudi za kredibilnost posameznega poslanca, ki je dobil zaupanje volivcev, sicer tudi zaradi svojega imena, a predvsem zaradi kandidature na listi določene stranke. Janša pa je v odgovoru še izrazil upanje, da se ob pogledu na pogodbo "v dobro verodostojnosti" kdo ne bo naknadno skliceval na ustavo, saj je ta enaka danes, kot je bila na dan podpisa pogodbe. Ustava namreč med drugim določa, da so poslanci predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila.
Kaj pravi statut stranke SDS
Statut SDS pa med drugim določa, da mora vsak kandidat stranke na državni ravni pred uvrstitvijo na seznam kandidatov podpisati soglasje, da kandidira kot kandidat SDS, etični kodeks SDS ter pogodbo, katere del je tudi izjava o "brezpogojnem odstopu s funkcije poslanca DZ v primeru izstopa ali izključitve iz SDS oziroma vstopa v drugo stranko ali poslansko skupino". Prav tako lahko stranka na predlog izvršilnega odbora s kandidati s pogodbo določi tudi druge medsebojne obveznosti. Ta je denimo v preteklosti vsebovala tudi zavezo, da bodo v primeru izstopa iz poslanske skupine SDS kandidati stranki povrnili sorazmerni del stroškov iz volilne kampanje. Takšen primer sta bila nekdanja poslanca SDS Andrej Čuš in Zvonko Lah, od katerih je stranka po izstopu terjala povrnitev stroškov. Čuš se je sicer potem s SDS dogovoril, Lahu pa je na koncu pritrdilo vrhovno sodišče, ki je v revizijskem postopku razsodilo, da stranka od poslanca ne more terjati povračila stroškov volilne kampanje, saj so poslanci po ustavi predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila.
Bodo Logar, Irgl in Kaloh ustanovili novo poslansko skupino?
Sicer pa še vedno ni jasno, kako bo Logar ravnal glede članstva v poslanski skupini SDS. Stranka ga namreč iz poslanske skupine ne more izključiti, lahko pa najmanj trije poslanci ustanovijo novo poslansko skupino oz. poslansko skupino nepovezanih poslancev.
Tako so oči uprte tudi v Logarjeva poslanska kolega Evo Irgl in Dejana Kaloha, ki enako kot Logar letos nista podpisala izjave o zvestobi SDS do konca mandata. Na poizvedovanje STA se omenjeni trije za zdaj niso odzvali. Gladek pa je danes ocenil, da bosta enako potezo kot Logar najbrž storila tudi Irgl in Kaloh. Slednji je v nedavnih izjavah že dejal, da bo do konca leta razmislil o izstopu.