Mateja, ginekologinja z velikim srcem, zbira denar za medicinsko opremo
Mateja Lasič ne mara iskati krivca za to, da nima na voljo boljše igle za jemanje vzorca tumorja, ampak bo za nakup najsodobnejše medicinske opreme in kirurških inštrumentov zbrala donatorska sredstva – tudi z dobrodelnim koncertom 14. oktobra v Cankarjevem domu. Pomagajmo ženskam – našim mamam, babicam, sosedam, hčerkam, prijateljicam – v boju z rakom rodil!

"To je ena najbolj srčnih ginekologinj v državi, ki jo boli srce, ko mora z dotrajanimi aparaturami pregledovati ženske," nam je zaupala ena od prostovoljk, ki dela z onkološkimi bolniki.
Zato je specialistka ginekologije in porodništva, kirurginja, ki je povrhu akademska glasbenica pianistka (večkrat nagrajena in iz razreda slovite prof. Dubravke Tomšič Srebotnjak), pljunila v svoje dragocene roke, ki mnogokrat podaljšujejo življenje, in začela okoli sebe nabirati dobre ljudi. Pri projektu Ovita zanjo, s katerim želi pomagati dolgoročno, sodelujejo mnogi – od glasbenikov, zdravnikov, specializantov, študentov, njenih bolnic, tihih podpornikov ... In o tej dobri energiji bi rada govorila Mateja Lasič, čeprav je vsega kriva prav ona. Ona je pognala to kolo dobrodelnosti in se tako odzvala na razmere, v katerih se je znašlo javno zdravstvo. Kjer nikoli ni dovolj denarja za to, da bi imeli karseda dobro, sodobno opremo. Napredek je bliskovit, ampak vse te naprave so izjemno drage. Ginekologinji ni vseeno, da so postopki za ženske bolj boleči, kot bi lahko bili. Prizadeta je, saj ima vse te ženske, svoje bolnice, iskreno rada. One pa ji večkrat povedo, da jim je kot hčerka.
Želim, da bolezen napademo z vsemi topovi
"Že ginekologija kot taka je zelo intimno področje – če imaš raka, je toliko težje. Delam transvaginalne ultrazvočne punkcije, kar je delikaten, intimen diagnostični postopek, s katerim dobim vzorec tumorja. Tako se prepričamo, ali je bolezen ginekološkega izvora. Imela sem bolnico z metastazami v jajčniku, vendar je bil izvor v črevesju. Vendar bolnici ni bilo treba na operacijo k abdominalnemu kirurgu, da bi ji vzeli vzorec, temveč sem to lahko v lokalni anesteziji z bistveno manj invazivnim postopkom storila jaz. Toda če imaš topo (staro in prevečkrat uporabljeno) iglo, to bolj boli. Jaz pa moram biti s tisto iglo na milimeter natančna. Ponovitev bolezni je še bolj delikatna, saj potrebuješ res natančno vodilo, da prideš do drobnih sprememb – da prideš v tumor, zbodeš in vzameš vzorček. Ker igla ni optimalna, je topa ali ukrivljena, je težko," navede zgolj enega od problemov, s katerimi se srečuje pri delu, ki ga neizmerno rada opravlja. Kljub vsem viharjem v tako veliki terciarni ustanovi, kot je UKC Ljubljana, kjer predstojnikom klinik oziroma oddelkov z vseh strani javljajo svoje zahteve oziroma prošnje – po dodatnem materialu, boljših pripomočkih, celo boljših vzmetnicah. Te so tudi že dotrajane in predvsem za bolnice, ki so v bolnišnici dolgo, bi bilo dobro, da bi dobili nove.
Zdravnica, pianistka, predvsem pa človek z velikim srcem
Tako kirurgija kot klavir sta Matejina strast, del njenega vsakdana. Če želi ostati v kondiciji in zaigrati na odru Gallusove dvorane tako, kot so jo nekateri že slišali na kakšnem od njenih nastopov, mora veliko vaditi. Kako zmore? "Za to, kar imaš rad, najdeš vedno čas," odgovori.

Ni skrivnost, da se ženske težje prebijejo med kirurge, a naša sogovornica je zelo trmasta in je odločno sledila želji pomagati ljudem z rokami. "Tudi kirurgija je neke vrste umetnost, gre za vizualno predstavo, občutek za tkiva – tako kot ga moraš imeti za klavirske tipke, moraš znati preparirati tkiva. Ko delaš s srcem, najdeš način, da postaneš, kar želiš. Kirurgija je mentalno in fizično zahtevna. Moški imajo določene prednosti, a tudi ženske jih imamo. Vmes se moramo najti. Ginekologija mi je bila izjemno všeč, ker združuje diagnostiko, ultrazvok – pregledam bolnico, se z njo pogovorim in imam kot kirurginja možnost, da jo tudi sama pozdravim. To je krasen občutek. Ob tem pa sem lahko tudi priča začetku življenja, tej neverjetni moči ženske, da porodi novo življenje, saj tudi dežuram v porodnišnici (poleg kirurškega dela – ker je preprosto premalo ljudi, op. a.), čeprav je moje primarno področje ginekološka kirurgija. Med rednim delovnikom pa srečujem ženske, ki se spopadajo z diagnozo raka."
Glasbo in medicino je povezovala že kot študentka medicine in že takrat organizirala študentske koncerte medicincev (med zdravniki je veliko glasbenikov). Eden izmed prvih dobrodelnih projektov je bil Posluh za Afriko – nastopilo je več kot sto študentov, zbirali pa so sredstva za odpravo študentov medicine v Afriko – pa čeprav sama ni bila del odprave. Zdelo se ji je lepo, da pomaga. "Odziv je bil fenomenalen. Ljudje začutijo, da delaš s srcem. Ljudje potrebujejo to polnost, pristnost, in tudi zdaj, pri projektu Ovita zanjo, čutim to. Sodelujoči so ne samo umetniki, ampak predvsem dobri ljudje, in tega nam manjka – delati dobro."
In dobro dela zato, ker ima svoje bolnice iskreno rada. "Ko greš z njimi skozi tak proces zdravljenja, si moraš biti z njimi blizu – to so intimne, težke stvari in jaz ne morem biti 'samo' zdravnica. Veliko sem se izobraževala in opazovala po svetu, kaj se da, in mislim, da bi bilo pri nas mogoče marsikaj izboljšati. Ne želim kazati s prstom na nikogar, ampak delam to, kar lahko – kot zdravnica, pianistka in predvsem kot človek."
Na koncu vedno odloča denar: projekt Ovita
Projekt Ovita je zasnovan s tremi stebri: strokovno (izobraževanje, postopki dela ...), zanjo (te bolnice so maratonke in potrebujejo dolgoročno podporo, motivacijo) in skupaj (ozaveščanje javnosti in organizacija dobrodelnega koncerta).
Česa nam torej primanjkuje na Ginekološki kliniki, kaj pogreša pri svojem delu? "Najprej je treba vedeti, da delamo z blazno dragimi aparaturami, ogromno operacij imamo, veliko je potrošnega materiala. Samo ena naprava, inštrument, ki drži trebuh razprt, da lahko kirurgi vidimo, lažje pristopamo k operaciji, stane 10.000 evrov. Nismo bogovi, ne moremo vsega pozdraviti, lahko pa bistveno podaljšamo preživetje in izboljšamo kakovost življenja. Trenutno imam bolnico, ki je po operaciji na kemoterapiji, a je videti odlično. Če bi jo srečali na ulici, ne bi vedeli, kako obsežnega zdravljenja je še vedno deležna. Imam bolnico, ki je stara 45 in je sicer čisto počasi, a vseeno odtekla polmaraton. Kljub temu da je na kemoterapiji! Ne sme se izčrpati, ampak jo to drži gor (in njen mali otrok). S tem želim povedati, da to niso samo starejše bolnice, so tudi mlade ženske v dobri kondiciji, in želim si, da lahko bolezen pri njih napademo z vsemi topovi – z vsem, kar medicina premore. Žal za to nimamo vsega, kar bi potrebovali. Na koncu žal vedno odloča denar."
Zato upa, da bodo s projektom nagovorili donatorje, da bodo zbrali čim več sredstev za medicinsko opremo in kirurške inštrumente (že omenjeno napravo, ki drži razprt trebuh, diagnostične igle za ultrazvočno punkcijo sprememb ...), za diagnostične naprave, ultrazvok, ...
Projekt sta podprla tudi predsednica države in Mestna občina Ljubljana, za kar je Mateja Lasič hvaležna. Mi pa smo hvaležni njej – da dela dobro. "Strokovnjaki si res želimo ljudem ponuditi najboljše in jim pomagati, čeprav morda na zunaj ni tako videti. Rada delam in poudarjam, da brez vztrajnosti in povezovanja ni uspeha."
Ne odlašajte s pregledom
Na kakšne spremembe moramo biti ženske pozorne pri rakih rodil in ginekoloških rakih? "Medicina že ponuja rešitve, a mora tudi posameznica opraviti svoj del. Moramo biti ozaveščene, poznati svoje telo in se zavedati znakov, ki lahko opozarjajo na resno bolezen. Eden takšnih je krvavitev v pomenopavzi – ni nujno, da je obilna, lahko je zgolj kapljica ali izcedek, ki čez čas preneha. Ženske zato s pregledom odlašajo tudi po leto dni, kar je velika škoda, saj je rak maternične sluznice eden od najbolj ozdravljivih rakov, če ga hitro odkrijemo. Napreduje počasi in je v večini primerov z minimalno invazivno operacijo ozdravljiv v 95 odstotkih. Imamo tudi izjemen presejalni program Zora, na tri leta pojdite na PAP test – bris materničnega vratu, za otroke in mlade imamo na voljo cepljenje proti virusu HPV. Ta je odgovoren za nastanek raka materničnega vratu in ga lahko kot enega redkih rakov preprečimo s cepljenjem."
Ginekologinja opaža, da je marsikatero žensko strah, negira svoje težave, kar razume, saj je ginekološko področje intimno, pregledi so lahko neprijetni in se jim izogibamo. A novodobni posegi niso več takšni kot nekoč, o tem je treba govoriti ter premagati stigmo in strah, saj lahko zdravniki veliko težav odpravijo z manjšo operacijo. "Zato ženske pozivam: pridite k nam, vedno najdemo čas za pregled."
Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Jana.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se