Dan bivalnega okolja

Kje je Slovenija v EU po stanovanjih na 1000 prebivalcev?

P.S./STA
7. 10. 2024, 08.34
Posodobljeno: 7. 10. 2024, 08.47
Deli članek:

Danes zaznamujemo svetovni dan bivalnega okolja, ki je namenjen razmisleku o stanju v mestih in uresničevanju pravice do ustreznega bivališča.

Profimedia
V Sloveniji je 410 stanovanj na 1000 prebivalcev.

Letos bo potekal pod sloganom Vključevanje mladih za ustvarjanje boljše urbane prihodnosti, s katerim želijo pri ZN dati poudarek vlogi mlajših generacij pri urbanem načrtovanju v sedanjosti. Svetovni dan bivalnega okolja, ki ga tradicionalno obeležujemo vsak prvi ponedeljek v oktobru, so Združeni narodi (ZN) razglasili leta 1985, s čimer so želeli poudariti temeljno pravico vsakogar do ustreznega bivališča.

Najmanj naseljenih stanovanj na Hrvaškem
'Svet se hitro urbanizira in veliko mestnih prebivalcev je danes mladih, zlasti v nekaterih državah Afrike in Azije. Letošnji svetovni dan bo osredotočen na to, kako lahko vključimo novo generacijo v načrtovanje njihove urbane sedanjosti in prihodnosti s pomočjo participativnih procesov in možnosti lokalnega vodenja,' so poudarili pri ZN.

Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat iz leta 2021, ki jih je minuli teden objavil Statistični urad RS, je bilo med državami EU največ stanovanj na 1000 prebivalcev v Bolgariji (653), Grčiji (629) in na Hrvaškem (618). Najmanj jih je bilo na Slovaškem (400), v Luksemburgu (409) ter v Sloveniji in na Irskem (v obeh 410).

Med državami z največjimi deleži naseljenih stanovanj so bile Nizozemska (96 odstotkov), Nemčija (92 odstotkov) in Finska (88 odstotkov). V Sloveniji je bilo takih stanovanj 81 odstotkov. Najmanjše deleže naseljenih stanovanj so statistiki zabeležili na Hrvaškem (60 odstotkov), v Bolgariji (61 odstotkov) in Grčiji (65 odstotkov).

Profimedia
Delež stanovanj, zgrajenih po letu 2000, je v Sloveniji 13-odstoten.

Slovenija na dnu po novejših stanovanjih
Med članicami EU z največjimi deleži stanovanj, zgrajenih pred letom 1960, so bile Belgija (46 odstotkov), Danska (43 odstotkov) in Švedska (41 odstotkov). Najmanjše deleže stanovanj v starejših stavbah so medtem imeli na Cipru (pet odstotkov), Malti (deset odstotkov) in v Grčiji (16 odstotkov). V Sloveniji je bil delež takšnih stavb 29-odstoten.

Največji delež stanovanj, zgrajenih po letu 2000, pa so imeli na drugi strani na Malti (64 odstotkov), Cipru (45 odstotkov) in Irskem (43 odstotkov). V Sloveniji je bilo novejšega stanovanjskega fonda 13 odstotkov. Manjši delež so imele le Latvija, Italija in Nemčija. Ker so v podatke vključena tudi počitniška stanovanja, lahko po navedbah statistikov predvidevamo, da je v nekaterih državah med novogradnjami tudi veliko takšnih stanovanj.