Ukradeni otroci v porodnišnicah

Analiza DNK posmrtnih ostankov ob porodu umrlega otroka pokazale, da to bitje ni njeno

U.C./STA
4. 10. 2024, 18.20
Posodobljeno: 4. 10. 2024, 18.33
Deli članek:

Preiskovalna komisija DZ o domnevno ukradenih otrocih v porodnišnicah med letoma 1965 in 1991, ki je v četrtek zaslišala tri priče, je danes nadaljevala delo z zaslišanjem priče Graciele Fatorič. Meni, da deček, ki ga je rodila septembra 1984 in ki naj bi po navedbah porodnišnice umrl po porodu, živi. Tako mnenje ima glede na analizo DNK.

Profimedia
V slovenskih porodnišnicah naj bi prišlo do kraje novorojenčkov.

V porodnišnici v Kopru je rodila v osmem mesecu nosečnosti. V porodnišnici so sicer zapisali, da je rodila 30. septembra 1984. A sama je trdno prepričana, da je pravi datum poroda dan prej. Kot je povedala, je imela neznosne bolečine, tako da je dobila zelo močna zdravila in se je le slabo zavedala okolja okoli sebe. V porodnišnici so bili zato v stiku z njenim možem in mu povedali, da otrok ni preživel. Dečkove ostanke sta z možem pokopala na koprskem pokopališču.

Po tem, ko je leta 2019 zasledila članek o tem, da je sin, ki naj bi umrl ob porodu, poiskal svojo mamo, pa je začela razmišljati o ekshumaciji dečkovih ostankov in analizi DNK. "Ta pa ni pokazala, da bi to bitje sodilo k meni," je opozorila.

Poleg tega je s pomočjo društva Izgubljeni otroci Slovenije na policijo dala prijavo o sumu storitve kaznivega dejanja, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti. Vendar policija suma ni potrdila in je preiskavo zaključila.

Član preiskovalne komisije Predrag Baković (SD) je bil kritičen, ker so v dokumentih o dečkovem rojstvu in smrti številne nedoslednosti.

Jože Tanko iz SDS pa je v primerih prič, ki jih je komisija zaslišala do zdaj, našel več skupnih točk. Tako so denimo porodnice po porodu dobile zelo močna zdravila, da so se slabo zavedale okolja. Prav tako je bilo v vseh primerih v dokumentih zelo veliko sprememb pri podatkih, je opazil.

Nenazadnje je bil kritičen do ravnanja policije. "Če dajo poročilo, je zadeva zanje zaključena," je zatrdil. Na vse organe, pa naj bo to policija ali tožilstvo, je treba po njegovem mnenju pritisniti na drugačen način. Komisija mora podati neko stališče do preiskovalnih organov, je prepričan.

Preiskovalna komisija je v četrtek kot priče zaslišala Nevenko Ivanušec, Roberta Polanca in Emilijo Bajc. Ivanušec je dejala, da je v dokumentaciji o rojstvu in smrti njenega sina v porodnišnici pred 45 leti veliko napak. Podobno je v tovrstnih dokumentih za svojo hčerko, ki naj bi prav tako umrla v porodnišnici pred 46 leti, opazil Polanc. Vprašal se je, ali ni šlo morda za namerno površnost. Bajc pa je kot nenavadno videla odločitev zdravnika, ki se je kljub drugačnemu dogovoru nenadoma odločil za porod pred rokom.

Bajc je pred rokom za porod oktobra 1973 hodila v bolnišnico v Slovenj Gradec na vaje za porod pod hipnozo. A jo je zdravnik nepričakovano poklical teden dni pred rokom in želel, da rodi že naslednji dan. Na četrtkovi seji komisije je izrazila prepričanje, da se je tako odločil z nekim razlogom. S carskim rezom je potem rodila dečka. Šele doma je od tašče izvedela, da je rodila dvojčka, a da je deklica umrla v porodnišnici.

Dokumentacijo o rojstvu dvojčkov, o dekličini smrti in obdukciji trupla je začela zbirati leta 2017. Vendar ji je neznana oseba določene dokumente iz mape odnesla iz stanovanja v Velenju, kjer je živela. Ne ve, kdo bi to lahko bil, saj je imel ključe od stanovanja poleg nje le še njen drugi mož. Šele s pomočjo predstavnikov društva Izgubljeni otroci Slovenije je dokumentacijo lahko obnovila.