Burno vremensko dogajanje

Na zahodu že nalivi. Hudourniki in reke hitro naraščajo

D.K.
2. 10. 2024, 07.18
Posodobljeno: 2. 10. 2024, 16.08
Deli članek:

V zgodnjem popoldnevu so zahodni del zajele padavine. Postopno se širijo proti osrednjem delu Slovenije. Agencija RS za okolje (Arso) je ob tem za večji del države izdala oranžno opozorilo zaradi obilnih padavin.

Arso
Radarska slika padavin ob 14.25.

Od danes do petka bo v večjem delu Slovenije deževalo. Najprej je začelo deževati na zahodu države. Pas močnejših nalivov se je okoli 14. ure vlekel od Tolmina, Bohinja, Bleda do Podljubelja ter naprej po Karavankah, vse do Koroške in Velenja. Od 13.20 do 14. ure je na postaji Vogel padlo 28,5 milimetra padavin, na postaji Tolmin pa od 13.40 do 14.10 22,5 milimetra padavin. Hudourniški vodotoki in reke na teh območjih hitro naraščajo. Bohinjska Bistrica, Tolminka, Učja in Nadiža se bodo kmalu začele razlivati. Možno je tudi zastajanje padavinske vode, opozarjajo na Arsu.

Radarsko sliko padavin lahko spremljate tukaj.

Padavine se bodo krepile

Ob morju se bo krepil jugo, drugod bo zapihal jugozahodnik, popoldne pa postopno severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 21, v Gornjesavski dolini okoli 13 °C.

Za obdobje od srede opoldne do noči na četrtek so pri Agenciji RS za okolje (Arso) za velik del Slovenije izdali oranžno vremensko opozorilo. "Večinoma na teh območjih pričakujemo med 50 in 100 mm padavin, nekaj manj pa na severovzhodu države. Glavnina padavin bo padla v manj kot 12 urah," so navedli. Kot so dodali, pričakujejo predvsem močnejši porast hudourniških vodotokov in zastajanje padavinske vode.

Arso
Danes popoldne in zvečer bodo obilne padavine predvsem v zahodni in južni Sloveniji, pojavljali se bodo tudi krajevni nalivi.

Glede temperatur pa napovedujejo, da bodo danes v notranjosti Slovenije večinoma še med 15 in 18 °C, v četrtek in petek pa le okoli 12 °C. Meja sneženja bo v sredo še nad 2000 m, v noči na petek se bo ponekod na severu meja sneženja spustila do nadmorske višine okoli 1400 m. 

V soboto in nedeljo, najverjetneje pa tudi še v ponedeljek in torek, bo po napovedih vremenoslovcev deloma jasno vreme z nekaj jutranje megle po nižinah. Postopno bo spet nekoliko topleje. Nov dež se bo predvidoma pojavil šele sredi prihodnjega tedna.

FB Neurje.si - Meteologix
Glavnina padavin naj bi padla v manj kot 12 urah.

Reke bodo poplavljale

Vodnatost rek po Sloveniji je večinoma srednja. Veliko vodnatost ohranja Mura, reke v Prekmurju, na Vipavskem in manjše reke v porečju Krke pa so upadle do male vodnatosti. Pretoki rek so ustaljeni ali pa se počasi zmanjšujejo, le posamezne manjše reke na zahodu države so že začele naraščati. 

Danes popoldne, zvečer in v noči na četrtek so verjetna razlivanja hudourniških vodotokov in posameznih rek v več delih države. Krka in njeni pritoki bodo ob današnjih intenzivnih padavinah pričeli naraščati. Jutri se bo zaradi ponovne okrepitve padavin in povečane predhodne vodnatosti naraščanje rek v porečju Krke nadaljevalo. Jutri popoldne in v noči na petek bodo reke poplavljale na območjih pogostih poplav.

V četrtek bodo še naprej naraščale Kolpa, Krka in Ljubljanica, ki se bodo pričele razlivati na običajnih poplavnih območjih. Ostale reke po državi bodo v četrtek prehodno upadale, nato pa zvečer in v noči na petek ponovno narasle. V petek čez dan pričakujemo močnejše naraščanje rek v porečju Krke ter na območjih jugovzhodne in vzhodne Slovenije. Krka in posamezne reke na teh območjih bodo poplavljale.

Danes ob dopoldanski plimi med 9. in 11. uro se lahko morje razlije v višini do 10 centimetrov na najbolj izpostavljenih delih obale. Tudi v četrtek bo ob jutranji plimi gladina morja dodatno povišana zaradi vremenskih vplivov, ob večerni plimi pa bo povišan vodostaj morja sovpadal z valovanjem zaradi burje. 

Jutranja temperatura rek je med 7 in 16 °C. Morje ob slovenski obali ima 20,5 °C.

Da so prav povsod po državi, z izjemo severovzhoda, možna razlivanja posameznih rek opozarjajo tudi na straneh Neujre.si.

Geološki zavod Slovenije opozarja na možnost zemeljskih plazov

Geološki zavod Slovenije zaradi povečane količine padavin in namočenosti tal opozarja na možnost nastanka zemeljskih plazov in reaktivacijo plazov. V sporočilu za javnost so napovedali, da bo nevarnost plazov veljala tudi v dneh po umiritvi padavin. Povečana verjetnost za nastanek zemeljskih plazov velja za celotno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije. Ob tem pozivajo na zavodu, naj bodo posamezniki pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih.