Občinski redarji grozijo s stavko

Župani bi sebi dvignili plačo za več kot polovico, nasprotujejo pa dvigu osnovnih plač redarjev

G.G.
25. 9. 2024, 20.28
Posodobljeno: 25. 9. 2024, 20.56
Deli članek:

K današnjemu podpisu izjave o uskladitvi predloga plačnega zakona je pristopilo 30 od 46 reprezentativnih sindikatov. Med nepodpisniki je tudi Sindikat občinski redarjev Slovenije, ki zdaj grozi s stavko.

Sašo Bizjak
/

Sindikat redarjev se je v večernih urah odločil, da izvršni odbor preoblikuje v stavkovni odbor. Začeli bodo s pripravo »ostrejših sindikalnih aktivnosti«, saj se po njihovi oceni pogajanja z vlado »ne potekajo v smeri, ki bi za delovno mesto občinski redar pravično odpravljala nesorazmerja v osnovni plači.« Nezadovoljni so, ker vlada nasprotuje pridobitvi dodatka za stalnost in pravico do obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja za občinske redarje. V sindikatu redarjev so prepričani, da so do tega dodatka upravičeni, saj »so do obeh dodatkov upravičene vse pooblaščene uradne osebe razen občinskih redarjev.« Zato menijo, da je zdaj pravi čas, da vladi in delodajalecem »zagrozijo s stavko«.

V sindikatu spominjajo na to, da v vladni pogajalski skupini sedijo tudi predstavniki reprezentativnih združenj občin (SOS, ZMOS, ZOS), ki tudi  niso naklonjeni predlogom sindikata za pravično odpravo plačnih nesorazmerij v osnovnih plačah za občinske redarje, čeprav gre za minimalno povišanje stroškov občin. »Ob tem pa ti isti predstavniki (župani), ki ne dajo soglasja za odpravo plačnih nesorazmerij v osnovnih plačah za občinske redarje, za uvrstitev funkcionarjev na novo plačno lestvico podajo soglasje, kar pomeni pri županih povišanje osnovne plače za enormnih 55 odstotkov in več, vse do 69 odstotkov kar znese od 1500 evrov do 3000 evrov povišanja osnovne plače župana.«

Vse to so razlogi, da sindikat občinskih redarjev ni podpisal dogovora. Od vlade pričakujejo dodaten in dopolnjen predlog za odpravo nesorazmerij v osnovni plači za delovno mesto občinskega redarja.