Stanovanja za mlade

Ko izpolnijo vse pogoje, sledi žreb, nakar se lahko približno čez dve leti vselijo v najemno »gnezdo«

Andraž Zupančič
23. 9. 2024, 18.20
Deli članek:

Stanovanjska problematika mladih pri nas je zelo pereča, še zlasti v Ljubljani, in tudi javni razpisi Mestne občine Ljubljana, ki namenjajo stanovanja starim do 29 let, le slabo zadovoljujejo vse potrebe. Potem ko so izbrani, pridejo do svojega najemnega »gnezda« šele v dobrih dveh letih.

Primož Lavre
Neprofitna stanovanja za mlade na Rakovi jelši

Mestna občina Ljubljana je sredi septembra začela četrti razpis za stanovanja, na katerega se lahko zainteresirani prijavijo do 17. oktobra. Tokrat bo na voljo 75 stanovanj v občinah Ljubljana in Vrhnika, ki jih bodo dodelili oziroma bodo izžrebali upravičence. Javni žreb bo opravljen aprila 2025, stanovanja pa bodo začeli oddajati še v istem letu, v zadnja nja bi se stanovalci vselili do konca leta 2026.

Stanovanja so namenjena, kot pravijo na javnem stanovanjskem skladu občine Ljubljana, »mladim do 29. leta starosti, ki šele vstopajo na trg dela ter so finančno šibki, pri procesu osamosvajanja in reševanju svojega stanovanjskega vprašanja pa potrebujejo pogoje za oblikovanje lastne družine«. Pri tem morajo izpolnjevati številne zahteve, biti stari med 18 in 29 let, biti državljani Slovenije, imeti morajo stalno prebivališče v občini Ljubljana ali vsaj šest let stalno ali začasno prebivati v Ljubljani.

Pixabay
Mladi par ali družinica se le stežka spoprime z brutalnim najemniškim trgom nepremičnin.

Največ stanovanj do zdaj

To pot bo 25 stanovanj namenjenih samskim mladim (ti so upravičeni do stanovanja velikosti od 20 do 30 kvadratnih metrov), 25 za mlade pare (30 do 45 kvadratih metrov) in 25 za mlade družine s tremi ali več člani, ti pa so upravičeni do stanovanj velikosti od 45 do 85 kvadratnih metrov, odvisno od članov družine.

Ljubljana najemnikom zaračunava neprofitne najemnine, za povprečno stanovanje velikosti 45 kvadratnih metrov znaša približno 230 evrov. »Višina neprofitne najemnine se letno usklajuje z rastjo cen življenjskih potrebščin,« so še povedali na MOL.

Opredeljena je tudi zgornja meja mesečnega neto dohodka glede na število družinskih članov, in sicer do 2890 evrov za enočlansko in do 6792 evrov za šestčlansko družino.

Pogodba za nedoločen čas

A tudi ko prosilec izpolni vse pogoje, ki jih ni malo, mora imeti nekaj sreče, stanovanja dejansko izžrebajo, do vselitve pa po navadi mineta okoli dve leti. Danes se na primer vseljujejo prosilci, ki so bili izbrani v tretjem razpisu, takrat je bilo na voljo 60 stanovanj, razpis pa je bil objavljen septembra 2022. Potem ko se v tako stanovanje vselite, lahko ostanete kot najemnik za nedoločen čas, pri čemer stanovanjski sklad vsako leto preveri dohodkovne in premoženjske pogoje. »Če dohodki ali premoženje v tem času presegajo pogoje, neprofitno najemnino spremenimo v tržno. Sklad lahko tudi najemno pogodbo odpove iz krivdnih odpovednih razlogov. Starostni pogoj od 18 do 29 let pa se upošteva le ob oddaji vloge in na trajanje najemnega razmerja torej nima vpliva,« pojasnjujejo na skladu.

Bobo
Stanovanjski sklad v Ljubljani poskuša mladim z razpisi vsaj malce olajšati vstop v resnični svet.

V okviru vseh štirih razpisov je bilo oziroma je na voljo 195 stanovanj, v prvih treh razpisih skupaj 120 stanovanj na območju Ljubljane in Vrhnike.

Veliko več prošenj kot stanovanj

Od leta 2017 so v okviru treh razpisov prejeli skupno 1215 prijav, četrti razpis še poteka, a je število stanovanj, ki so na voljo, le kaplja v morje. Leta 2017 je bila »uspešnost« na razpisu 8-odstotna, leta 2019 celo samo 6-odstotna, leta 2022 pa 18-odstotna, ker je bilo stanovanj nekaj več, prosilcev pa nekaj manj.
V povprečju je na prvih treh razpisih sodelovalo največ samskih mladih. Na prvem razpisu, ko so prejeli 400 vlog, pogoje pa jih je izpolnjevalo 271, je bilo 110 samskih prosilcev, 71 parov in 90 družin. Na drugem razpisu je bilo od 482 ustreznih 323 vlog; samskih prosilcev je bilo 142, parov 92 in družin 89. Na tretjem razpisu pa je od 333 vlog pogoje izponjevalo 233 prosilcev, od tega je bilo 109 samskih, 72 parov in 52 družin.

V dobi čakanja do subvencije

Kaj pa se zgodi medtem, ko prosilci, ki so bili izbrani, še ne morejo v stanovanje, a potrebujejo streho nad glavo? Tem je do dodelitve stanovanja, bodisi neprofitnega bodisi namenskega najemnega stanovanja za mlade, na voljo subvencija k plačilu tržne najemnine.
Do te so upravičeni prosilci, ki plačujejo tržno najemnino in so se uvrstili na prednostno listo na zadnjem javnem razpisu, z izjemo prosilcev, ki zavrnejo zagotovljeno neprofitno najemno stanovanje. Subvencija je omejena na največ 85 odstotkov tržne najemnine. JSS MOL je samo v letu 2023 izplačal skupno za kar 2.913.625 evrov tržnih subvencij.

Primož Lavre
Prestižne gradnje v Ljubljani rastejo kot gobe po dežju, za večino mladih pa ostajajo taka stanovanja na meji znanstvene fantastike.

Kako v prihodnje

Tudi v prihodnje naj bi na dve leti objavljali razpise za namenska najemna stanovanja za mlade. »Mladi so posebej ranljiva skupina prebivalstva, ki so še finančno šibki in posledično nezmožni samostojnega reševanja stanovanjskega vprašanja. V okviru četrtega javnega razpisa bodo na voljo stanovanja iz fonda novih stanovanj, ki jih občina Ljubljana gradi v okviru lastnih investicij do vključno leta 2026; to so Zvezna ulica in Litijska-Pesarska ter Rakova jelša I, na voljo pa bo tudi nekaj starih stanovanj, ki se bodo sčasoma izpraznila,« so dodali na skladu.