Po pisanju hrvaškega portala Index.hr je hrvaška podpredsednica Evropske komisije Dubravka Šuica porabila skoraj 200.000 evrov sredstev iz proračuna Evropske komisije samo za potne stroške, še 54.000 evrov so znašali stroški bivanja, 22.580 evrov pa dnevnice. Drugi stroški, povezani s službenimi potmi, so znašali nekaj manj kot 86.000 evrov. Skoraj 60 njenih službenih poti med letoma 2019 in 2024 se je nanašalo na odhod na misijo v Zagreb, 23-krat pa je službeno potovala v rodni Dubrovnik. Razlogi za potovanja hrvaške komisarke so bili različni. Namen nekaterih službenih poti v Zagreb je bil denimo zgolj pogovor s predsednikom vlade Andrejem Plenkovićem ali z nekaterimi ministri in državnimi sekretarji. Del ene od službenih poti je bilo tudi romanje v svetišče Marija Bistrica, ki ga je pripravila organizacija Katarina Zrinski pod okriljem vladajoče hrvaške stranke HDZ. Med uradne misije je redno uvrščala tudi potovanje na festival sv. Vlaha in dan veteranov v Dubrovniku, je še razkril Index.
V skladu z delovanjem njenega resorja?
So pogosti sestanki s strankarskimi kolegi v skladu z dejavnostmi njenega resorja, je zanimalo novinarja Carreto. Vse po predpisih, se je v birokratski latovoščini, ki ne pove ničesar, izmotaval tiskovni predstavnik Evropske komisije Balazs Ujvari. Stroški njenih službenih poti so bili v skladu z veljavnimi pravili in v skladu s proračunom, ki so ji ga odobrili. Pojasnil je, da ima komisija vzpostavljen sistem in proračun za vsako leto, ki vključuje kritje potnih stroškov komisarjev, potne stroške pa da potrjujejo vodje kabinetov komisarjev.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Menda vse po pravilih
Carreta ni bil zadovoljen z odgovorom. Ponovil je, da je nenavadno, da je toliko službeno potovala v svojo domovino, narava njenih poti in obiskov pa je bistveno drugačna od potovanj njenih kolegov. Za besedo je poprijel glavni tiskovni predstavnik Komisije Eric Mamer, a tudi on ni postregel s konkretnim odgovorom. Govoril je o tem, da ne delajo primerjalne analize med komisarji, koliko kdo potuje in kam. Pri tem je poudaril, da imajo komisarji različne resorje in da nekateri morajo potovati več, drugi manj, bistveno vprašanje pa da je, ali spoštujejo pravila ali ne. "V tem primeru se spoštujejo," je dodal Mamer.
A tudi to ni prepričalo Carrete. Kako so lahko dogodki njene politične stranke v sklopu delovanja njenega resorja za demokracijo in demografijo. Ta potovanja so bila plačana z davkoplačevalskim denarjem, je spomnil Carreta, a več kot ponovitve odgovora, da je bilo "vse v skladu s predpisi ni dobil".
Šuico je hrvaška vlada konec julija znova predlagala za komisarsko kandidatko. Med letoma 2013 in 2019 je bila evropska poslanka v vrstah Evropske ljudske stranke (EPP), pred tem je bila poslanka v hrvaškem parlamentu, še prej pa dvakrat županja Dubrovnika. Do prevzema prvega županskega mandata je bila zaposlena v šolstvu.