Redna seja vlade

Pri svežnju davčnih sprememb odprtih nekaj "tehničnih," "manj pomembnih" vprašanj?

S.R.
28. 8. 2024, 12.18
Posodobljeno: 28. 8. 2024, 13.38
Deli članek:

Vlada je danes opravila redno tedensko sejo, na kateri so imeli na mizi nekaj pomembnih odločitev, med drugim paket predlogov davčnih sprememb, ki naj bi jih po potrditvi v državnem zboru uveljavili z 2025.

Jure Klobčar
Finančni minister Klemen Boštjančič

Sprejete odločitve so na novinarski konferenci predstavili minister za finance Klemen Boštjančič, ministrica za kulturo Asta Vrečko in podpredsednik vlade Matej Arčon.

Vlada je danes obenem potrdila odlok o zvišanju RTV-prispevka. Od januarja 2025 bo mesečni prispevek znašal 14,02 evra, 1,27 evra več kot je zdaj. "Naraščujoči stroški terjajo dvig prispevka," je dejala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Kot je uvodoma pojasnil Arčon, so paket predlogov davčnih sprememb danes obravnavali, a jih še niso sprejeli. Razprava je bila po njegovih besedah "konstruktivna," ministri so ob tem izrazili nekatere pomisleke, ki jih bo v prihodnjih dneh obravnavalo in po potrebi upoštevalo ministrstvo za finance. Dokončna različica predloga bo po navedbah Arčona sprejeta na dopisni seji v petek.

Željo po dodatnih usklajevanjih svežnja predlogov davčnih sprememb je sicer danes ob robu sejma Agra izrazil gospodarski minister Matjaž Han. Han je dejal, da gospodarsko ministrstvo z rešitvam za zdaj ni zadovoljno in da imajo nanj kar nekaj pripomb, o katerih pa ne želi govoriti širši javnosti, saj jih želijo rešiti znotraj vlade in koalicije. Kot enega glavnih zadržkov je po poročanju STA sicer navedel sam postopek sprejemanja davčnih sprememb.

Boštjančič je na novinarski konferenci na drugi strani dejal, da ostaja okoli predloga odprtih le še nekaj "tehničnih," "manj pomembnih" vprašanj, vse ostalo pa da so v okviru vlade že uskladili. Potrdil je, da bodo sveženj predvidoma sprejeli na dopisni seji v petek. Boštjančič je glede kritike gospodarskega ministrstva dejal, da od njih "ni slišal, da bi bili ti ukrepi napačni," temveč da ima gospodarsko ministrstvo nekaj dodatnih predlogov, ki večinoma izhajajo iz gospodarstva.

Prehodno obdobje

Boštjančič je sicer dejal, da so v predlogu v teh dneh na podlagi opozoril uvedli eno večjo spremembo, ki se dotika samostojnih podjetnikov z normiranimi stroški. Spomnimo, po prvotnem predlogu bi se med drugim najvišja dovoljena meja za sodelovanje v sistemu za polne normirance znižala s 100.000 na 60.000 evrov letnih prihodkov, za popoldanske pa s 50.000 na 30.000 evrov. Boštjančič je danes dejal, da bodo uvedli "prehodno obdobje," da tako prihodnje leto nihče ne bo avtomatsko izpadel iz sistema. Kot je dodatno pojasnila državna sekretarka Katja Božič, bodo vsi, ki izpolnjujejo pogoje po trenutno veljavnih pogojih, tudi prihodnje leto avtomatsko ostali vključeni v sistem. Po letu 2025 pa tisti, ki bodo želeli ostati vključeni v sistem, ne bodo smeli preseči meje, določene s tem predlogom, torej 60.000 evrov za polne normirance in 30.000 evrov za popoldanske normirance. V letu, ki bo tema dvema letoma sledilo, pa bo uveljavljen prvotno predlagan sistem, da "povprečje dveh let ne preseči 60.000 oziroma 30.000 evrov."

Sicer pa so ukrepi po besedah Boštjančiča ciljno naravnani. Z njimi se naslavljajo pomembni razvojni izzivi, ki jih je "smiselno podpreti z ustrezno oblikovanimi davčnimi ukrepi, predvsem zato, da bi povečali produktivnost in mednarodno konkurenčnost slovenskega gospodarstva ter odpravili nekatere pomanjkljivosti obstoječega davčnega sistema."