Stanje se je občutno poslabšalo v letih po epidemiji koronavirusa, še poroča Safe.si. Fakulteta za družbene vede, ki izvaja raziskavo Odklikni, poroča o podobnih rezultatih, ti pa so višji za kar 10 % glede na rezultate zadnje izvedbe iste raziskave, leta 2018.
Žrtve so vedno mlajše
Poleg tega se izvajanje nasilja prek spleta širi med mlajše najstnike, v preteklosti so ga namreč v večjem obsegu izkusili srednješolci, sedaj pa je le-to praktično bolj prisotno med osnovnošolci, ali pa vsaj v enaki meri. Med oblikami spletnega nadlegovanja, ki jih mladi doživljajo najpogosteje, so širjenje neresničnih govoric o njih, prejemanje sporočil z neprimerno vsebino (tudi spolne narave), prejemanje žaljivih komentarjev o njihovem videzu, ustvarjanje in razpošiljanje njihovih posnetkov brez dovoljenja ter grožnje. Še posebej pri tem izstopajo osnovnošolske najstnice, pri katerih so se deleži pri nekaterih oblikah spletnega nasilja podvojili, potrojili ali povečali celo za petkrat.
Bistvena razlika med fanti in dekleti v doživljanju spletnega nasilja
Razen nekaj izjem vse oblike spletnega nasilja pogosteje doživljajo dekleta kot fantje. Poleg tega dekleta v raziskavi poročajo, da jih nasilje bolj prizadane, medtem ko je fantom ob tem vseeno ali celo smešno. Vsaka peta zaradi nasilja ni mogla spati, enak delež se jih je počutil osramočen in nemočen. 14 % jih je imelo zaradi tega šolske težave, skoraj vsaka deseta pa tudi zdravstvene in telesne težave. Ugotavljamo, da predvsem fantje spletno nadlegovanje normalizirajo in ga jemljejo kot nekaj običajnega.
Vse te ugotovitve kažejo, da se je treba z otroki in mladostniki veliko pogovarjati, jih osveščati in izobraževati o temah spletnega nasilja in posledic le-tega, tako doma kot v šoli. Safe.si je aktiven na področju osveščanja o problematiki spletnega nasilja med mladostniki. Safe.si z delavnicami po šolah in številnimi gradivi, dostopnimi na spletni strani, skuša mlade naučiti, kako prepoznati spletno nasilje, se pred njim zaščititi in kako ukrepati, če so mu priča.