Tako bodo rešili težave s poplavljanjem in neurejenim meteornim odvodnjavanjem, kar povzroča škodo na objektih in zemljiščih. Takšno »varovalno« pregrado potrebujejo tako Olmo in Šalara kot del okrog mestnega jedra. Ta naselja so namreč na depresijskem območju, od koder se padavinske vode prek kanalov in črpališča ob semedelski promenadi stekajo v morje. Na celotnem območju semedelske Bonifike poteka odvodnjavanje teh in sosednjih površin prek odprtih kanalov do kanala Grande, ki se konča s črpališčem. Ta vso prispelo meteorno vodo prečrpa v morje.
Zaščitni ukrepi zaradi podnebnih sprememb
Spomnimo, da je bil pred nekaj leti ob obilnih padavinah, visokem plimovanju in posledičnih poplavah pod vodo tudi del Športno-rekreacijskega parka Bonifika. Takšne izredne razmere, ki jih v preteklosti nismo bili vajeni, so vse pogostejše. »Podnebne spremembe so dejstvo, zato moramo sprejeti ukrepe za zaščito,« pravijo v koprski občini.
Geografinja Nataša Kolega iz podjetja Rubin geoinformatika, ki je na Fakulteti za humanistiko spremljala vplive podnebnih sprememb na pogoste poplave morja, je pred leti za naš časopis pojasnila, da bi bili ob dvigu morske gladine za en meter najnižji deli kopnega ob vsaki plimi poplavljeni in suhi le ob oseki.
»Ob višji plimi pa bi se poplavne površine razširile na več kot 1200 hektarjev zemljišč. To pomeni, da ne bi bile poplavljene samo celotne Sečoveljske soline in nižje ležeči deli v Piranu in Izoli ter portoroška plaža, ampak tudi od morja bolj odmaknjena pozidana območja, koprska Bonifika, zaledje Luke Koper, Škocjanski zatok, območje Badaševice vse do Olma in Šalare,« našteva.
Najprej zadrževalnik, nato kolesarski poligon
Zadrževalnik gradi koprsko podjetje Grafist, posegi bodo predvidoma trajali približno eno leto. V občini navajajo, da bo zadrževalnik Semedelska Bonifika v osnovi sicer vodnogospodarski objekt, a ga bodo z lično krajinsko ureditvijo nadgradili v uporabno parkovno površino in primeren življenjski prostor za rastline ter živali. Njegova gradnja bo zajemala še ureditev odvodnega sistema območja semedelske Bonifike in struge kanala Grande ter prestavitev komunalnih vodov.
Kasneje bo občina zagotovila še infrastrukturo za kolesarski poligon. Med poligonom in zadrževalnikom vode bo potekala ozelenjena in osvetljena povezovalna pot, opremljena z urbano opremo. »Območje na semedelski Bonifiki bo tako postalo prostor urbanega življenja, druženja, sprostitve in rekreacije,« napovedujejo v občini. Približno 1,3 milijona evrov vreden projekt Zelena infrastruktura Bonifika je sestavljen iz dveh delov: gradnje zadrževalnika Semedelska Bonifika in gradnje kolesarskega poligona oziroma pumptracka Koper. Dobrih 811.000 evrov bodo dobili iz mehanizma Celostne teritorialne naložbe, prek projekta ECO2SMART Interreg Italija-Slovenija bodo počrpali 150.000 evrov, Fundacija za šport bo primaknila 56.357 evrov, razliko pa bo zagotovila koprska občina.