O primeru nasilja v eni od enot ZD Ljubljana je na novinarski konferenci spregovoril zobozdravnik Robert Kovačević.
Po navedbah Kovačevića se je dogodek odvil pred približno mesecem dni. V ordinaciji je bil pacient, ki je bil naročen, a je med obravnavo grozil zobozdravnici, jo žalil, prišlo pa je tudi do "fizičnega kontakta". Kot je pojasnil Kovačević, je pacient odklanjal terapijo, ki jo je predlagala zobozdravnica. "Imel je svojo idejo, kako bi zdravljenje potekalo." Končno sta se dogovorila, da bo zdravljenje potekalo, kot je predlagala zobozdravnica. Dala mu je anestetik, a se je pacient odzval z agresijo. Takoj je začel pljuvati in jo žaliti, pri čemer jo je tudi odrinil. "Grozil je, da ji bo razbil zobe," je še pojasnil Kovačević. Zobozdravnica se je nato umaknila in je pokušala situacijo umiriti, a ji ni uspelo, zato se je umaknila v čakalnico, kjer so bili na srečo drugi pacienti, ki so ji pomagali. Agresivni pacient je v tem odkorakal iz ordinacije ter v zobozdravnico usmeril dodatne grožnje, da jo bo našel na domu in z njo fizično obračunal. Po dogodku je na kraj prispela policija, ki sta jo zobozdravnica in njena asistentka pričakali zaklenjeni v ordinaciji.
"Dogodek je nesprejemljiv. Vzbuja strah in velik stres celotne ekipe. Zobozdravnica je po dogodku odšla na bolniško," je še pojasnil Kovačević, ki je dodal, da je bil pri zobozdravnici, ko je z njo govoril nazadnje, strah še vedno prisoten. To so stvari, ki se ne smejo dogajati, je poudaril. Po njegovih besedah v slovenskih zdravstvenih ustanovah v tem letu beležijo že več tovrstnih dogodkov, v katerih je bilo treba na kraj poklicati policijo. Po zadnjih podatkih so zabeležili že 104 take primere, samo v Zdravstvenem domu Ljubljana-Center, kjer je zaposlen Kovačević, pa so v zadnjem mesecu policijo klicali kar štirikrat.
…..
Kot smo sicer že poročali, so pobudniki za spremembo kazenskega zakonika, v skladu s katero bi vsem zdravstvenim delavcem zagotovili večje kazenskopravno varstvo, ko bi bili žrtve napada ali groženj, julija državnemu zboru predali 7561 overjenih podpisov podpore, ki so jih zbrali v pičlih dveh mesecih. Po predlogu bi se vzpostavilo kaznivo dejanje napada na zdravstvenega delavca, s čimer želijo pobudniki prispevati k manj nasilni družbi.
Podatki fakultete za varnostne vede iz leta 2019 in podatki, ki jih zbira zdravniška zbornica, je telesnemu nasilju izpostavljenih približno 41 odstotkov zdravstvenih delavcev, psihičnemu nasilju pa 89 odstotkov, je ob takratni predaji podpisov poudarila družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček, ki je tudi vodja delovne skupine Ne dopuščajmo nasilja pri Zdravniški zbornici Slovenije.