Vremenska napoved

Za del države izdano oranžno opozorilo, možna krajevna neurja z debelo točo

D.K./STA
13. 7. 2024, 08.29
Posodobljeno: 13. 7. 2024, 11.39
Deli članek:

Predvsem sredi dneva in popoldne bo po nižinah velika toplotna obremenitev. Popoldne in zvečer je na severovzhodu Slovenije možen razvoj kakšne močnejše nevihte.

Bobo
Fotografija je simbolična

Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nastalo bo nekaj ploh in neviht, ki bodo popoldne izrazitejše na severovzhodu. V zahodni, južni in osrednji Sloveniji bo povečini pihal jugozahodni veter, drugod severovzhodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 28 do 33, na jugovzhodu do 35 °C.

Jutri bo sončno z nekaj kopaste in nekaj koprenaste oblačnosti. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 21, najvišje dnevne od 29 do 34 °C. V ponedeljek in torek bo pretežno jasno in še nekoliko bolj vroče, napovedujejo na straneh Agencije RS za okolje (Arso), kjer so za severovzhod države zaradi možnih močnejših neviht izdali oranžno opozorilo, za preostali del Slovenije pa rumeno.

Pri Neurje.si pa so pred današnjimi napovedanimi nevihtami zapisali, da se lahko zaradi prihajajoče fronte in ogromne zaloge konvektivne energije na severovzhodu države v popoldnevu razvijejo močne nevihte, ki lahko prerastejo v krajevna neurja. "Glavnina dogajanja bo tokrat nekoliko severno od nas – v Avstriji, vseeno pa lahko razvoj prvih nevihtnih celic pričakujemo v Sloveniji (Štajerska). Nevihte bodo nato potovale v smeri proti severovzhodu, kjer se bodo še okrepile. Na voljo je ogromno konvektivne energije – 2000 j/Kg, prav tako pa bo prevladovalo vijačenje vetrov v spodnjih plasteh ozračja – možen razvoj superceličnih neviht. Predvsem ob meji z Avstrijo se lahko razvije kako krajevno neurje z debelo točo! Kaka krajevna nevihta se lahko pojavi tudi izven zarisane cone, vseeno pa tokrat glavno dogajanje meteorološki modeli namenjajo SV delu Slovenije in Avstrije."

"Nevihte so zaradi kompleksnosti njihovega nastanka in lokalnosti njihovega pojavljanja težje napovedljivi vremenski dogodki, zato so možna odstopanja od napovedi. Natančne lokacije nastanka posameznih neviht ni mogoče vnaprej predvidet. Naše napovedi so zgolj informativne in ne predstavljajo opozoril pred nevarnimi vremenskimi pojavi, zato na podlagi teh napovedi ne sprejemajte pomembnih odločitev," so dodali.

Vročina bo vztrajala 

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Kot je v petek za STA napovedal Luka Ravnik iz agencije za okolje, so pred nami še vroči dnevi. Čez vikend bo nekaj več vetra, temperature pa bodo nekoliko nižje v popoldanskem času, a bodo še vedno v glavnem nad 30 stopinj Celzija. V soboto so možne lokalne nevihte. Začetek prihodnjega tedna bo še vedno vroč.

"Ker bo v bližini oslabljena vremenska motnja severno in zahodno od naših krajev, bo v soboto nekoliko povečana verjetnost za pojav neviht, predvsem v severni polovici države," je pojasnil Ravnik. Nedelja bo, kot kaže, pretežno jasen dan brez možnosti ploh ali neviht. Temperature bodo nekoliko nižje, okoli 32 stopinj Celzija, z izjemno Primorske, kjer bodo visoke temperature po navedbah Ravnika vztrajale.

Od ponedeljka naprej spet bolj vroče

Prihodnji teden pa se bo, kot pravi, začel z višjimi temperaturami. "V večjem delu države bodo popoldanske temperature verjetno okoli 35 stopinj Celzija, krajevno pa lahko ponekod tudi kakšno stopinjo čez. Tudi jutranje temperature bodo ostale razmeroma visoke," je dejal. Pri tem bo najbolj izpostavljena Primorska, kjer bodo ob vzhodnem vetru tudi nočne in jutranje temperature nad 20 stopinj. Tudi visoke popoldanske temperature z razmeroma visokimi jutranjimi in nočnimi temperaturami bodo vztrajale, vreme pa bo v glavnem sončno. Na Primorskem bo tudi morda nekaj manj vlage oziroma sopare.

Tudi morje se bo dodatno ogrelo

Zaradi višjih temperatur se bo dodatno ogrelo morje, ki ima že zdaj blizu 30 stopinj Celzija. Od ponedeljka oziroma torka pa se bo povečala tudi verjetnost za popoldanske nevihte. Na Arsu v času toplotnih obremenitev svetujejo zadrževanje v notranjih, torej hladnejših prostorih, ter izogibanje izpostavljanju soncu sredi dneva in večjim naporom. Svetujejo tudi pitje dovolj tekočine in redno jemanje predpisanih zdravil. Ravnik vse, ki se odpravljajo v hribe, opozarja na visoko UV sevanje in tudi možnost neviht. "Torej rana ura zlata ura, kar pomeni na pohod v hribe zelo zgodaj v jutranjih urah," je še svetoval.