Z današnjo razglasitvijo epidemije se je aktiviral tudi državni načrt zaščite in reševanja, ki omogoča, da država ob zdravstvenih in drugih službah uporabi tudi številne sile in sredstva za zaščito in reševanje na državni, regionalni in lokalni ravni, je danes dejal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
Več o tem je na današnji novinarski konferenci pojasnil poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije Srečko Šestan. Dejal je, da so o aktivaciji načrta že obvestili vse nosilce načrtovanja na državni, regijski in občinski ravni. Aktivacija načrta veleva tudi »nekatere druge funkcije, ki smo jih že začeli izvajati in jih izvajamo,« kot je vzpostavitev tako imenovane službe za podporo poveljniku in štabu civilne zaščite, ki bo do preklica načrta stalna vstopna točka, na katero se lahko obrnejo vsi tisti, ki »potrebujejo kakršno koli pomoč, nasvet, opremo in podobno.«
Strukture so pripravljene
Na državni in regijski ravni (na občinski ravni namreč odločajo o aktivaciji sil na podlagi lastne presoje glede trenutnega stanja in potreb), kar je v pristojnosti poveljnika, imajo po navedbah Šestana že vzpostavljeno pripravljenost določenih struktur, kot so mobilna laboratorija v Ljubljani in Mariboru, celotna struktura Rdečega križa Slovenije oziroma njihove ekipe za prvo pomoč ter najštevilnejša struktura, to so gasilske enote širšega pomena. Te so usposobljene za posredovanje v nesrečah z nevarnimi snovmi ter se »uporabljajo pri dekontaminaciji, dezinfekciji in podobnih rečeh, ki se ob tej bolezni tudi pojavljajo,« je še pojasnil. Rdeči križ in te enote bodo lahko uporabili tudi kot pomoč zdravstvu. Priprave potekajo tudi na področju dejavnosti delitve osebne varovalne opreme, če bo ta potrebna.
Zaščitna varovalna oprema
Šestan je še dejal, da prenovljen načrt od vseh deležnikov zahteva pripravljenost zaščitne opreme za svoje potrebe za mesec dni oziroma da načrtujejo za še tri dodatne mesece. Pojasnil je, da bodo imeli že v tem tednu sliko, kakšne so trenutne zaloge. Poveljnik je prepričan, da so v tem drugem valu glede tega vprašanja »bistveno bolje pripravljeni in bistveno bolje zverzirani.« V prehodnem času so za gasilske enote širšega pomena, ki jih je skupaj 45, nabavili tako imenovane fumigatorje, generatorje za razkuževanje z razropino vodikovega peroksida. Tega so v količini 200.000 litrov dobili kot donacijo.
Pomoč zdravstvu
Šestan je še dejal, da so tako v prvem kot drugem valu zdravstvu pomagali s postavitvijo kontejnerjev za vstopne točke in druge dejavnosti. »Naša osnovna naloga ali pa najpomembnejša naloga je seveda podpora zdravstvenemu sistemu tudi v tem drugem valu,« je pojasnil ter dodal, da so na to pripravljeni in se pripravljajo, tako da ko bo ministrstvo za zdravje zaprosilo za dodatno pomoč ali dodatne ukrepe, jih bodo izvajali. Šestan je še ocenil, da bo dejavnost zdaj na podlagi prenovljenega načrta »bistveno bolje funkcionirala.«
Za nadzor nimajo pristojnosti
Poveljnik se je dotaknil še njihovih pristojnosti, saj se je na podlagi nekaterih izjav pojavilo vprašanje, ali lahko civilna zaščita kontrolira javno življenje, nadzira javne površine ter ponoči tudi lokale in klube. Ti so zdaj v rdečih regijah tako ali tako zaprti. »To absolutno ni naloga civilne zaščite in civilna zaščita za takšne naloge nima nobenih pooblastil. Bo pa seveda aktivno delovala na vseh področjih, kjer bo lahko pomagala, kjer bo tudi ljudi z lepo besedo opozarjala. Imamo pa tudi v odloku nastavek, da če to opozorilo ne zaleže, da lahko pripadnik civilne zaščite tudi aktivira oziroma pokliče ali obvesti policista ali inšpektorja, da ta prekršek sankcionira,« je zaključil Šestan.