Razstava izjemnih del

V Narodni galeriji stari mojstri iz zbirk zagrebškega Muzeja za umetnost in obrt

nn
19. 9. 2024, 07.09
Deli članek:

V Narodni galeriji je od danes do 9. februarja 2025 na ogled razstava Stari mojstri iz zbirk Muzeja za umetnost in obrt, Zagrebu.

Narodna galerija
Nicolò Bambini (Benetke, 1652–1736) Bakanalije, (po 1711) MUO 14803

Razstava izjemnih del iz zbirk enega najstarejših in največjih muzejev na Hrvaškem je plod dolgoletnega in odličnega sodelovanja Narodne galerije in Muzeja za umetnost in obrt. Zagrebški muzej, ki je zaradi popotresne prenove trenutno zaprt za javnost, slovenski javnosti predstavlja izbor umetnin starih mojstrov, skupaj 62 eksponatov – slik, kipov in grafičnih del.

Med zakladi muzeja, ki je le dobrih 140 kilometrov oddaljen od Ljubljane, so tudi dela umetnikov, ki so neposredno povezani z našim ožjim okoljem, kot sta kiparja Jožef Holzinger ter Ferdinand Gallo in grafik Jacques Callot. Na razstavi predstavljena umetniška dela poudarjajo in potrjujejo raznolikost termina stari mojstri ter razkrivajo bogastvo in kompleksnost nastajanja muzejskih umetniških zbirk.

Narodna galerija
Neznani slikar, po Guidu Reniju (Bologna, 1575–1642) Slovo Eneja in Didone MUO 25558

Muzej za umetnost in obrt se osredotoča na zbiranje in predstavljanje materialnih sledi meščanskega življenja, tj. kulture življenja meščanskih slojev hrvaške družbe. Slikarska dela, predstavljena na razstavi, govorijo o okusu, težnjah in dosežkih domačinov, naj bodo to aristokrati ali meščanstvo. Na ogled bodo slike znanih avtorjev, njihovih delavnic in sledilcev v obdobju od druge polovice 14. stoletja do 18. stoletja, npr. Andrea Schiavoneja, Jana Victorsa, Leandra Bassana, Francesca Caira. Z deli so zastopani še sledilci Paola Veneziana, Guida Renija in Balthasarja van den Bosscheja.

V razstavo je vključenih tudi 15 plastik iz muzejske kiparske zbirke, ki so nastale v obdobju od pozne gotike do poznega baroka, od 15. do konca 18. stoletja. Največ del je iz Srednje Evrope, z območja Hrvaške in Slovenije. Večinoma gre za domače mojstre in udomačene tuje umetnike, ki so ustvarjali za hrvaške naročnike. Med izbranimi mojstri so imena, kot sta gotska mojstra Hans von Judenburg in Hans Klocker, manierist Hans Degler in baročna kiparja Johannes Komersteiner in Jožef Holzinger.

Grafična zbirka Muzeja za umetnost in obrt s svojimi skoraj 3500 predmeti sodi med najbolj cenjene zakladnice, ki hranijo grafično produkcijo evropskega kulturnega kroga. Na razstavi v Narodni galeriji zbirko predstavlja 11 pomembnih del starih mojstrov, ki segajo od 16. do konca 18. stoletja. Grafične prevode del Julija Klovića, Michelangela Buonarrotija in Petra Paula Rubensa spremljajo izvirne jedkanice Jacquesa Callota, Giuseppeja Vasija in drugih umetnikov, ki predstavljajo svojevrstno panoramo izjemnih dosežkov evropske grafike.

Narodna galerija
Natale Bonifacio (Šibenik, 1537–1592), po Giovanniju Guerri (Modena, ok. 1540 – Rim, 1618) Priprave na prevoz obeliska, 1586/(odtis 1704) jedkanica MUO 58263

Ob razstavi je pripravljen bogat spremljevalni program, ki vključuje javna vodstva, vodstva po naročilu, prilagojena različnim ciljnim skupinam in risanje pred umetninami. Posebej za ranljive skupine so organizirano brezplačna vodstva in ustvarjalne delavnice po predhodni najavi. Družine si lahko ogled razstave popestrite z raziskovalnim vodnikom z zabavnimi nalogami, za ljubitelje klasike pa so pri galerijski blagajni na voljo avdiovodniki.