Nesreča se je zgodila nekaj pred poldnevom, ko se je na zgradbi železniške postaje v Novem Sadu zrušil betonski nadstrešek. Pod nadstreškom je čakalo več ljudi, ki jih je zrušena konstrukcija zasula. Ponoči je v Novem Sadu potekalo bedenje za vse umrle, poškodovane in njihove svojce. V središču mesta se je zbralo veliko število ljudi, ki so prižigali sveče in na kraj prinašali cvetje.
Srbska vlada je za soboto razglasila dan žalovanja, župan Novega Sada pa je v mestu razglasil tridnevno žalovanje. Doslej so identificirali 13 žrtev, stanje treh poškodovanih pa je še vedno resno.
Po zrušitvi šok in panika
Očividci so za Blic opisali šok in paniko, ki sta sledila zrušitvi nadstreška na železniški postaji, medtem ko so potniki sedeli na klopeh pod njim in čakali na vlake. Kriki, stokanje, jok, reševalci – to je le nekaj prizorov, ki jih prisotni ne bodo nikoli pozabili. Kot je za Blic povedal moški, ki je videl, kako se mu pred očmi zrušijo tone betona in stekla, je od šoka in prizora, ki ga je gledal, lahko le stal kot vkopan.
"Medtem ko sem iskala sedež, da bi na klopci počakal bratranca, ki je bil na poti iz Beograda, sem zaslišala pok, a nisem vedela od kod prihaja, sekundo za tem pa je pred mojimi očmi padlo na tone in tone betona in stekla. V trenutku sem se umaknila in pobegnila nekaj metrov nazaj, a sem ugotovila, da je to le del stavbe in da se ne bo več zrušila, zato sem stekla, da bi videla, ali lahko komu pomagam," je dogajanje za Blic povzela ena od očividk.
Železniška postaja je bila v le nekaj trenutkih preplavljena s policijskimi, reševalnimi in gasilskimi vozili, pa pripoveduje drug. "Pristopil sem k mestu, kjer je bila prej klop, zdaj pa je tam ležala betonska plošča, široka več metrov. Videl sem tudi kolo in se spomnil, da je ob njem stal moški z žensko, in sem začel klicati in z rokami odstranjevati kamenje, a sem kmalu ugotovil, da jima na ta način ne morem pomagati. Takrat sem zaslišal sirene in videl gasilce, kako so skočili iz tovornjaka, in začel sem jih klicati ter jim govoriti, da so tukaj ljudje, da sta moški in ženska stala poleg kolesa, saj mi z rokami ni uspelo razmakniti kamenja, in plošča je ostala na svojem mestu," pojasnjuje.
Gasilci so stvari hitro vzeli v svoje roke
"Gasilci so nas pomirili in rekli, naj se umaknemo na varno razdaljo, da bodo lahko opravili svoje delo. Vendar sem stal kot vkopan v upanju, da jih bo takoj rešil. V šoku sem stal tam, zmeden, dokler me niso prosili, naj se premaknem. Šel sem še na drugo stran, ker sem slišal jok, tam pa so bili še drugi ljudje, ki so prav tako pritekli pomagat zasutim. Nato so nas gasilci začeli miriti in nas prositi, naj se umaknemo zaradi naše varnosti, češ da bodo dali vse od sebe, da rešijo ljudi," doda.
Umrl tudi šestletni otrok
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v sinočnjem izrednem nagovoru navedel, da je med 14 žrtvami osem državljanov Srbije, ena žrtev je iz Severne Makedonije, identiteta petih mrtvih pa za zdaj ni znana. Izrazil je upanje, da število žrtev, med katerimi je tudi deklica v starosti med šest in sedem let, ne bo še višje. Izrazil je sožalje družinam in svojcem umrlih ter se zahvalil reševalcem in delavcem, ki so s stroji skušali rešiti ljudi pod ruševinami.
Vučić je po navedbah Tanjuga zahteval tudi politično in kazensko odgovornost za tragedijo v Novem Sadu, in sicer je novosadsko višje tožilstvo in srbsko vlado pozval k sprožitvi ustreznih postopkov in kaznovanju odgovornih za današnjo nesrečo. Kot je dejal po poročanju Tanjuga, nadstrešek na železniški postaji ni bil obnovljen 60 let.
Reševalci so izpod ruševin uspeli rešiti tri hudo poškodovane osebe, ki so jih prepeljali v bolnišnico. Vsi trije poškodovani so prestali dolgotrajne operacije, notranji minister Ivica Dačić pa je včeraj povedal, da so eni poškodovani osebi amputirali obe nogi. Prav tako je navedel, da je med mrtvimi tudi šestletni otrok. Po navedbah novosadskega župana Milana Đurića je poškodovanih več kot 30 ljudi.
Po današnjih navedbah novosadske policije ene žrtve, ženske, spričo poškodb še niso uspeli identificirati. Z Univerzitetnega kliničnega centra Vojvodina pa so medtem sporočili, da novih žrtev ni, da pa je stanje treh ljudi, ki so bili hudo poškodovani v zrušenju betonskega nadstreška, še vedno resno.
Srbski premier Miloš Vučević je včerajšnji dan opisal kot grozljivo tragedijo in kot enega od najtežjih dni v zgodovini Novega Sada. Dodal je, da bo vztrajal pri tem, da najdejo odgovorne za nesrečo in tiste, ki bi morali opozoriti pristojne, da je nekatere stvari treba popraviti.