Zvjezdan Radonjić, bivši okrožni sodnik svetnik ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je na zatožni klopi celjskega okrožnega sodišča pristal zaradi treh kaznivih dejanj obrekovanja in razžalitve, je danes na celjskem okrožnem sodišču poskrbel za pravi teater, poroča Večer. Potem, ko je svojemu odvetniku Franciju Matozu preklical pooblastilo in je nehal prihajati na sodišče, je predsednica senata, sodnica Gordana Malović, za današnji narok odredila, da Radonjića na sojenje prisilno privede policija.
Po poročanju Večera ga je privedla patrulja domžalske policijske postaje in mu očitno obljubila, da ga bo po sojenju odpeljala tudi nazaj, saj je uniformiranec ob oklicu sojenja nekaj minut čez deveto uro sodnico vprašal, koliko časa bo zadeva trajala oziroma čez koliko časa naj se s kolegom vrneta. "Čez pet minut," je namesto sodnice policistoma odgovoril kar Radonjić. "No, vi pa o tem ne odločate, glede na to, kje danes sedite," je obtoženega prekinila sodnica, on pa ji je zabrusil, "vi tudi ne". "Danes ne bom spregovoril," je v naslednji sapi napovedal Radonjić in se tega držal. Tiho je ostal tudi, ko je sodnica zavrnila nekaj dokaznih predlogov, izvedbo katerih je predlagal odvetnik Matoz. "So kakšni ugovori?" je sodnica za vsak primer še enkrat vprašala Radonjića, on pa je molčal. "Dokazni postopek je sklenjen," je nadaljevala sodnica in tožilki Renati Inkret dejala, da lahko prične z zaključno besedo.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
A kmalu potem, ko je danes tožilka začela z zaključno besedo, se je Radonjić odločil, da odide iz sodne dvorane. Sodnica je zato prekinila sojenje, kajti brez zaključnih besed Radonjića, ki je bil torej brez odvetnika, zadeve ni mogla skleniti. Odšla je v pisarno, poklicala policista, ki ta Radonjića prej privedla, in odredila nov privod. Nekaj minut kasneje sta policista znova prišla na sodišče z bivšim sodnikom, ta nato ni hotel v sodno dvorano, zato sta ga vklenila in privedla pred senat. V svojem zaključnem govoru je bil Radonjić kratek. Napovedal je pritožbo zoper sodbo, "za katero že zdaj vem, kakšna bo". Potem je odšel, sodbe tako ni slišal, navaja Večer.
Senat je Radonjiću zaradi obrekovanja in razžalitve izrekel enotno denarno kazen v višini 9000 evrov in tako sledil predlogu tožilke, da se mu za vsako od treh kaznivih dejanj obrekovanja izreče 80 dnevnih zneskov po 30 evrov, za kaznivo dejanje razžalitve pa enaka kazen. Enotna kazen tako znaša 300 dnevnih zneskov po 30 evrov, kar skupaj znaša 9000 evrov. Če ne bo plačal izrečene denarni kazni in se mu ta ne bo dala prisilno izterjati, jo bo sodišče izvršilo tako, da bo za vsaka začeta dva dnevna zneska denarne kazni, torej za vsakih začetih 60 evrov določilo en dan zapora, pri čemer zapor ne sme biti daljši od šestih mesecev, še piše Večer.
Proti obdolženemu, ki je leta 2019 izrekel oprostilno sodbo Milku Noviču na odmevnem sojenju za umor direktorja kemijskega inštituta Janka Jamnika, je kazenski postopek stekel zaradi njegovih trditev o pritiskih v zvezi z omenjenim sojenjem.