Spletna prevara

Z računa Goričana je izginilo 1700 evrov

Danijel Cek
1. 10. 2024, 21.55
Deli članek:

Nova vest o spletni prevari prihaja z Goriškega. V četrtek se je na novogoriški policijski postaji zglasil moški in prijavil, da je žrtev spletne prevare.

pixabay.com
Fotografija je simbolična.

Povedal je, da ga je poklical neznanec in mu zatrdil, da je uslužbenec znane menjalnice kriptovalut. Moškemu je dejal, da ima pri njih odprt račun kriptovalute ter da je pri trgovanju s kriptovalutami veliko zaslužil, in mu mora na bančni račun nakazati dobiček.

Neznanec je bil očitno tako vztrajen, da je Goričana prepričal, da mu je ta prek aplikacije Anydesk omogočil dostop do spletne banke. Nekaj minut kasneje sta se na njegovi spletni banki pojavili dve nepooblaščeni transakciji denarja, v katerih mu je neznanec z računa pobral skupno 1700 evrov. Novogoriški policisti se bodo sicer lotili raziskovanja kaznivega dejanja goljufije, vendar je možnost, da bi storilca našli, enaka iskanju igle v senu.

Z novogoriške policijske uprave opozarjajo, da v zadnjem času obravnavajo več različnih spletnih goljufij, ki se začnejo s klici lažnih bankirjev oziroma trgovcev s kriptovalutami ali pa z lažno elektronsko pošto v imenu raznih bank. Ugotovili so, da goljufi kličejo tudi naključne telefonske številke in se predstavljajo kot uslužbenci znanih menjalnic kriptovalut. V polomljeni slovenščini jim običajno zagotavljajo, da jih v kriptodenarnicah čakajo zaslužki, ki jim jih morajo nakazati za bančni račun.

To pa lahko storijo le tako, da jim oškodovanci omogočijo dostop do osebne mobilne banke. In ko goljuf dobi ta dostop, mu nič več ne preprečuje, da račun v hipu izprazni. Ob morebitnem oškodovanju policija občanom svetuje, naj zberejo vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP-številke) in se za prijavo čim prej obrnejo na najbližjo policijsko enoto. Še prej je pametno o zlorabi takoj obvestiti matično banko.