Nekdanji policist kozinske postaje Borut Banfi je pred časom znova sedel na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča. Tokrat le zaradi kaznivega dejanja oviranja pravosodnih organov, edinega kaznivega dejanja, zaradi katerega ga je sodnica Nataša Tomazini Tonejc lani poleti oprostila.
Spomnimo, posebni oddelek specializiranega tožilstva, ki se ukvarja s pregonom uradnih oseb, je Banfiju očital več kaznivih dejanj. Od decembra 2015 do septembra 2016 naj bi tri mladoletnike ustrahoval, opravil neupravičeni osebni preiskavi in proti njim uporabil fizično silo, da bi iz njih izvlekel priznanje o tem, čigava je konoplja, težka 0,37 grama.
Po obtožbi naj bi storil tri kazniva dejanja izsiljevanja izjave, kaznivo dejanje oviranja pravosodnih organov oziroma neupravičene osebne preiskave ter kršitev človeškega dostojanstva z zlorabo uradnega položaja ali uradnih oseb.
Obtoženi je očitke tožilstva ves čas zanikal
Banfi je ves čas očitke tožilstva odločno zanikal. »Kategorično zanikam navedbe, da bi se me bali,« je spomladi med drugim zatrdil pred senatom višjih sodnikov.
Sodnica Nataša Tomazini Tonejc je Banfija lani zaradi izsiljevanja izjave, dveh neupravičenih osebnih preiskav in kršitve človeškega dostojanstva z zlorabo uradnega položaja obsodila na leto in pol zapora, kot omenjeno, pa ga je oprostila kaznivega dejanja oviranja pravosodnih organov.
Višji sodniki so oprostilno sodbo razveljavili
Višji sodniki so pritožbo obrambe zavrnili, ugodili pa so pritožbi tožilstva in Banfiju kazen še zvišali na dve leti in pol zapora, oprostilni del sodbe so razveljavili in vrnili v ponovno sojenje. To se je pred dnevi že končalo. Na obravnavi so ponovno zaslišali oškodovanega fanta in še dve priči. Državna tožilka je po ponovnem sojenju za obtoženega znova predlagala dva meseca zapora, obramba obtoženega pa oprostilno sodbo.
Predsednica koprskega okrožnega sodišča Samanta Nusdorfer je pojasnila, da je sodišče Banfija spoznalo za krivega in pri izreku kazni sledilo predlogu tožilstva. Prisodilo mu je dva meseca zapora, nato je to kazen združilo s kaznijo po že pravnomočni sodbi zaradi drugih kaznivih dejanj, skupaj mu je izreklo novo enotno kazen dveh let in sedmih mesecev zapora. Upoštevalo pa je predlog obtoženega, da se tako izrečena kazen izvrši z vikend zaporom.
Obsojeni bo med prestajanjem kazni lahko delal in bival doma, razen ob prostih dnevih, praviloma ob koncu tedna, ko mora biti v zaporu. Natančnejše pogoje bo določil zavod za prestajanje kazni, je pojasnila predsednica sodišča in dodala, da sodba še ni pravnomočna.
Ukazal jim je, naj se slečejo
Nekdanjega policista so na zatožno klop pripeljali postopki, ki jih je imel med letoma 2015 in 2016 s tremi mladoletniki, ki so bili takrat stari 15 in 16 let. Dva sta se morala sleči do spodnjic, eden je moral sleči tudi te. S trojico je bil grob, večkrat naj bi jih udaril, jim grozil in jih ustrahoval. Policistova obramba je trdila, da je bil zaradi svoje vneme pri preiskovanju preprodaje konoplje moteč v svojem okolju. Sodnica pa je verjela izpovedim fantov. »Nedopustno in zavržno je nekoga prisiliti, da sleče spodnje hlače,« je ob lanski razglasitvi sodbe med drugim poudarila sodnica.
Kaznivo dejanje oviranja pravosodnih organov pa naj bi Banfi po obtožbi zagrešil s tem, ko se je z enim od mladoletnikov dobil v Izoli (kjer je hodil v šolo), ga potegnil za majico in mu zagrozil, da bo »na*ebal«, če bo po pravici povedal, kaj se je zgodilo pri drugih postopkih. Tako naj bi ga poskušal prepričati, da ga v postopku ne obremeni. Mladoletnik se je zato zbal, da bo obtoženi grožnjo tudi uresničil. Na ponovljenem sojenju je sodišče po presoji dokazov in izpovedi očitno presodilo, da je Banfiju dokazano tudi to kaznivo dejanje.