Sledenje naravnim ciklom nam življenje olajša v marsičem; vem iz osebne dolgoletne izkušnje, kot tudi po znanih obredih mnogih starodavnih ljudstev, med njimi poganov, ki so živeli na naših tleh.
S tem, ko se dnevi začnejo krajšati in se v času do zimskega solsticija pojavlja vse več teme, se podobno tudi v nas odvija ta proces soočenja s temo in bolj pasivnimi meseci ter energijami, ki od nas zahtevajo več mirovanja.
Narava se usmeri navznoter – v mirovanje, vendar ostane živa. Drevesa so ustvarila svoje plodove in zatem skoraj ustavila svojo rast. Listavci odvržejo liste. Slednji poskrbijo za humus, za nova plodna tla. Dan postaja vse krajši, noči pa vse daljše.
Kako razumemo in sprejmemo svojo »temo«, je tudi eden od ključnih procesov v psihoterapiji, v Jungovskem smislu povezanih s soočenjem z lastno senco in kompleksi ter njihovo integracijo.
Dnevi po jesenskem enakonočju predstavljajo začetek notranje priprave na ponovno rojstvo, ki ga simbolizira zimski solsticij.
VELIKI IN MALI ŽIVLJENSKI CIKLI
V naravi poznamo tako male cikle (teden) kot tudi velike (leto). V karmični prognozi pa večji cikli potekajo na devet let. Vsak cikel se začne s semenom (ali zarodkom) in ne vidi se še, kaj bo iz tega. Začetni dve leti oziroma natančneje dve leti in pol ne kažejo bistvenih rezultatov, kot posajeno mlado drevo ne obrodi sadov.
• Pomislite, kaj se vam je dogajalo med letoma 2015 in 2017.
• Ali ste s tem, kako ste delovali, zadovoljni?
• Kako pa je potekalo vaše življenje med letoma 2006 in 2008?
• Takrat, če se spomnite, je nastala prva ekonomska kriza.
Pomnite: vsak nov cikel je nadaljevanje prejšnjega, priložnost za popravek in dopolnitev.
Kot nam vsaka jesen prinese rezultate našega truda, kmet pobere pridelke in analizira, kaj je dobro uspelo, kaj bi lahko izboljšal, kaj dodal ali kaj odstranil ... – tudi mi to počnemo in to ravno zdaj.
SOOČANJE S SVOJIMI SENCAMI
Kot drevesa odvržejo liste, odvrzite vso prtljago, ki je ne potrebujete. Podarite odvečna, neuporabna oblačila in druge predmete, ki jih ne potrebujete.
Kot živali pripravljajo svoj brlog za zimo, poskrbimo, da bo naš dom varen, čist in pripravljen za podporo.
Odvrzimo »čustveno prtljago«, odpustimo sebi in drugim.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Letošnja druga polovica leta je v znamenju reševanja karmičnih travm.
ČIŠČENJE DOMA IN NAŠE DUŠE
Poskrbimo za sanacijo preteklosti, ne le iz otroštva, temveč tudi iz prejšnjih inkarnacij.
Kako razumeti in sanirati dušno preteklost?
Najpogostejše dušno breme predstavlja deset omejujočih čustvenih stanj, ki si po težavnostni stopnji sledijo takole:
Sram
Primeri: sramovati se svojega spola, narodnosti, verske ali politične pripadnosti, poklica, predstaviti se javnosti – na primer javnemu nastopu in podobno.
Krivda
Primeri: počutiti se krivega za nekaj, kar smo naredili ali pa mislimo, da bi morali narediti drugače. Morda nekomu nismo pomagali, vendar je to neutemeljeno, saj nismo znali ali zmogli.
Apatija
Primeri: biti pretirano ravnodušen do porazov ali uspehov, biti brezvoljen, nezainteresiran ali predajati se usodi, češ, bo že, kar bo. Občutek, da življenje nima smisla.
Žalost
Če predolgo žalujemo, žalost postane naš spremljevalec. Ko tudi solze ne izperejo bolečine, je čas za drugačen način mišljenja. Kozarec je lahko videti na pol prazen ali na pol poln.
Strah pred izgubo
Ločimo upravičen (utemeljen) in neutemeljen strah. Strah je del obrambnih mehanizmov, ki nam služijo za preživetje, vendar pa nas neutemeljen strah ovira na poti do uspeha.
Upanje in želja
Naredimo strop nad željami in se izognimo lažnemu upanju. Tudi ti dve čustvi sta obremenjujoči, sicer mnogo manj kot predhodni.
Jeza
Jeza je lahko konstruktivna ali destruktivna. V jezi se človek brani, brani svoje interese in iz jeze lahko da odpoved slabo plačanemu delu. Način, kako izrazimo jezo, pa je najpomembnejši in to je pomembno ozavestiti.
Ponos
Ponos spada med negativne energije, ko se izraža kot »kitenje s tujim perjem«, denimo: sem mama sina zdravnika, žena uspešnega podjetnika ...
Pogum
Pogosto smo brali zgodbe o pogumnih junakih, ki so se žrtvovali za … (morda tuje ideale, ki so jih prevzeli za svoje). Previdno, kajti tudi pogum nam lahko škodi.
Nevtralnost in eskapizem
Ostati neopredeljen, biti vsem dopadljiv oziroma nevtralen v mišljenju in svojih stališčih, mnogokrat zahteva veliko ali preveč prilagajanja. Slednje vodi v delovanje, ki izraža »to, kar mi nismo« na dušni ravni. Podobno je z eskapizmom (escape – pobeg). Namesto soočanja z dejstvom – z resnico, položajem, ki od nas zahteva akcijo in delovanje – bežimo. Ljudje bežimo v svet domišljije, v branje, ki nam ne služi, v računalniške igrice, gledanje TV-oddaj, ki nam ne koristijo, in še mnogo, mnogo nepomembnih in nekoristnih pobegov, kar nam predstavlja lažno udobje.