Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Harlander: Zavajajoče poročanje o pobudi za razpis referenduma


M. M.
9. 1. 2013, 12.15
Posodobljeno
02. 02. 2013 · 13:31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dusan_harlander_bb.jpg
B. B., arhiv DL
Dušan Harlander na četrtkovi novinarski konferenci, kjer so oznanili začetek zbiranja podpisov. (Foto: B. B., arhiv DL)

##IMAGE-3387694##

»Ko smo napovedali zbiranje podpisov za razpis referenduma proti centralizaciji javnega zdravja, je bil odziv Ministrstva za zdravje, ministra za zdravje in nekaterih drugih zagovornikov centralizacije ostro zavračajoč. Nekatere informacije so bile žal tudi zavajajoče, neresnične in škodljive. Podporniki referendumske pobude smo 3. januarja 2013 pripravili tiskovno konferenco, s katero smo želeli prebivalce Slovenije opozoriti na začetek zbiranja podpisov in jih tudi informirati o razlogih za referendumsko pobudo. Poročanje nekaterih medijev po naši oceni ni bilo objektivno in je temeljilo na posploševanju, brez preverjenih informacijah,« se je na poročanje o začetku zbiranja podpisov za razpis referenduma »Proti centralizaciji zdravstva« danes javno odzval Dušan Harlander, sicer direktor novomeškega zavoda za zdravstveno varstvo in prvopodpisani v pobudi za razpis referenduma.

Harlander zatrjuje, da »ne drži, da osem od devetih direktorjev regijskih zavodov za zdravstveno varstvo podpira tovrstno reorganizacijo. Pred tremi meseci (oktober 2012) je osem direktorjev podpisalo dokument, v katerem so soglašali, da predlagana reorganizacija ne temelji na realnih strokovnih in finančnih ocenah. Vsi direktorji zavodov za zdravstveno varstvo – z izjemo direktorja ZZV Koper – so tedaj navedli številne, prepričljive razloge za ohranjanje avtonomnosti regionalnih zavodov za zdravstveno varstvo.«

Harlander: Veliko nalog financirali iz lastnih virov ZZV Novo mesto

V nadaljevanju direktor novomeškega ZZV pravi, da še preden je bil predlog zakona vložen v državni zbor, so pričakovali dialog z ministrstvom za zdravje in z ministrom za zdravje, a se to ni zgodilo. »Posebej se želimo odzvati na izjave ministra, v katerih je zatrdil, da je zaradi načina delovanja Zavoda za zdravstveno varstvo prizadeto javno zdravje na Dolenjskem. Tovrstne trditve so neresnične in škodljive. Novomeški zavod je za javno zdravje na Dolenjskem naredil več, kot bi sicer regiji omogočila država. To potrjujejo naslednji primeri: novomeški zavod je v letu 2012 pridobil dve novi specialistki javnega zdravja: obe specializaciji je financiral zavod sam in ne država; novomeški zavod je v zadnjih letih iz svojih virov financiral več nalog s področja javnega zdravja (epidemiološka študija o incidenci raka v Beli krajini; epidemiološka študija o incidenci raka v občini Dolenjske Toplice; zavod je prispeval več kot 50 odst. sredstev za raziskavo o obremenjenosti Bele krajine s PCB (poliklorirani bifenili - snovi, ki do dokazano rakotvorne), ki je bila opravljena v letih 2010 in 2011; preiskave rib iz reke Krke na živo srebro in kositer v letu 2011 (plačnik in naročnik preiskave je bil Zavod za zdravstveno varstvo Novo mesto).«

Harlander še trdi, da novomeški zavod v celoti opravlja naloge letnega programa javnega zdravja, opredeljene s pogodbo z ministrstvom za zdravje, in da so njihove storitve opravljene bolj kvalitetno tudi zato, ker jih »na zavodu subvencioniramo iz tržnih virov«.

»Tudi zato navedbe, da so se zavodi (kot primer je bil naveden ZZV Novo mesto), razvili iz javnih virov, kažejo na nepoznavanje področja ali namerno zavajanje. Opozarjamo, da so vsi podatki o financiranju in poslovanju zavodov dostopni in da imamo v državi ustrezne ustanove, ki lahko podatke preverijo. Ob upoštevanju, da financiranje iz javnih in tržnih virov predstavlja celoto, pomeni zmanjšanje javnih sredstev za 30 odst. (kar se je na področju javnega zdravja zgodilo v zadnjih dveh letih), posledično navidezno povečanje tržnega deleža. Na račun zmanjševanja sredstev iz javnega vira se tako tržni delež fiktivno povečuje. Kljub zmanjševanju denarja za javno zdravje so vse naloge odgovorno opravljene, vendar podobno ravnanje v prihodnosti ne bo ostalo brez posledic oz. se bo izrazilo v slabšem zdravju prebivalcev.«

Ob koncu odziva, ki si ga lahko v celoti preberete v priponki spodaj, Harlander vnovič opozarja, da bo združitev regionalnih zavodov in Inštituta za varovanje zdravja v dve nacionalni ustanovi negativno vplivala na nadaljnji razvoj javnega zdravja. »Verjamemo, da javno zdravje v Sloveniji v tem trenutku potrebuje glasove državljank in državljanov proti centralizaciji. S tem lahko preprečimo, da bi se neenakosti v zdravju še bolj poglobile.«

Današnji odziv Dušana Harlanderja, direktorja ZZV Novo mesto

Skupna izjava osmih direktorjev regionalnih ZZV z oktobra 2012

15 tez proti centralizaciji


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.