
Bolezni / stran 348

Zdravnik svojim bolnicam brez privolitve odstranjeval maternice, nikoli ne bodo imele otrok
Obtožujejo ga, da je izvajal nepotrebne histerektomije in številne steriliziral brez njihove privolitve.

Zgodbe zdravnikov o Titovih poslednjih dneh in smrti
Aleksandar Matunović, Predrag Lalević in Milomir Stanković. To so trije zdravniki Josipa Broza - Tita, ki so s svojimi spomini nanj dvignili precej prahu v javnosti. Zlasti burijo duhove njihove trditve, zakaj in kako je umrl ter kakšni so bili zadnji trenutki njegovega življenja.

FOTO: Prišel zaradi bolečine v hrbtu, zdravniki ostali odprtih ust. To so odstranili iz njegovih pljuč
Moški je v londonsko bolnišnico prišel zaradi bolečine v hrbtu. Zdravniki zagotovo niso pričakovali tega, za 64-letnika pa je bilo prepozno.

Tihi ubijalec, ki vsako leto vzame več kot 1,7 milijona življenj
November je tudi mesec ozaveščanja o pljučnem raku. Gre za tip raka, ki vzame največ življenj, tokrat pa so o bolezni, dejavnikih tveganja, prepoznavanju simptomov, pomembnosti zgodnjega odkrivanja pljučnega raka spregovorili tudi na novinarski konferenci Društva pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije.

Denge ne prenašajo le komarji - potrdili prvi primer okužbe preko spolnega odnosa
Španske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z mrzlico denga preko spolnega odnosa. Do zdaj je veljalo, da to virusno vročinsko bolezen prenašajo samo komarji.

V jeseniški bolnišnici zaradi pomanjkanja kadrov zaprli oddelek
V Splošni bolnišnici Jesenice se že kakšno leto srečujejo s težavami pomanjkanja kadrov zdravstvene nege. Od letošnjega maja je zaradi pomanjkanja kadrov na tem področju zaprt en od treh oddelkov internistične službe. Težave pa so, kot so pojasnili za STA, tudi na drugih oddelkih.

Zdravnica, ki je izstopila iz javnega sistema: Kopičilo se je toliko časa, da je počilo!
Zdravnica, psihoterapevtka Tina Bončina, je v svojih prostorih zadnja tri leta sprejela več ljudi z znaki izgorelosti, kot jih je prej srečala v desetih letih svoje zdravniške prakse.

Ne prezrimo očitnih znakov raka prebavil
Nastanek raka na požiralniku, želodcu, jetrih, žolčniku, trebušni slinavki ter na debelem črevesu in danki pogosto sprožijo okužbe, zdravila in druga dražila iz okolja.

Kdaj ste nazadnje merili očesni tlak? Naj vam ne vzame vida
Zelena mrena (glavkom), je prebrisan tat, saj zelo počasi uničuje občutljiva vlakna vidnega živca, tako da oči ne morejo več sporočiti možganom, kaj vidijo.

»Brez naših krasnih zdravnikov danes ne bi bila več živa«
Terezija Tovornik se na svoje življenje ozira z optimizmom in veliko hvaležnosti, kljub težavam z zdravjem, ki jo spremljajo že zelo dolgo. Tem je bila lažje kos, ker je, kot pravi, sprejela usodo, ki ji je namenjena.

Kar četrtina slovenskih moških ne ve, kako se samopregledati
Mesec november je namenjen zdravju moških, predvsem opozarjanju o raku mod in prostate.

Okrepite telo s timijanovimi pripravki
Mrzli, sivi in deževni jesenski dnevi bodo iz marsikaterega nosu privabili »svečko«. Da bi se zaščitili pred prvimi jesenskimi obolenji, poiščite zdravilo z domačega vrta.

Kdaj vas kašelj opozarja na resno bolezen pljuč?
Sedem dni s kašljem, ki kar traja in traja, ni šale. Če pokašljujemo več kot sedem dni, ne čakajmo, ali bo pomagal še en čaj, temveč pojdimo k zdravniku!

Živali so mučili in pohabili
Ravnanje v avstrijski klavnici Ramsauer Fleisch podobno tistemu v poljski klavnici, le da so bile živali hudo poškodovane v klavnici pred zakolom

Zakaj naš otrok ponoči ne obiskuje stranišča?
Če se otrok, ki se komaj navaja na spanje brez plenice, ponoči polula v posteljo, je to nekaj običajnega, zato pri tem seveda še ne moremo govoriti o bolezni.

Pozorni moramo biti na vsako pospešeno in neredno bitje srca
Atrijska fibrilacija je motnja srčnega ritma.

Kdaj je voda mineralna in kdaj zgolj gazirana?
Če smo nekoč v trgovinah le redko našli ustekleničeno vodo, si danes trgovinsko ponudbo brez naravne ali gazirane vode težko predstavljamo. S katero gazirano vodo boste v telo vnesli največ mineralov? In ali lahko pri tem pretiravate?

V porastu pasje okužbe, ki se prenašajo tudi na človeka
Na veterinarski fakulteti v zadnjem času beležijo porast psov, pri katerih so ugotavljali prisotnost protiteles proti nevarnim leptospiram. Te povzročajo nalezljive bolezni in se z živali prenašajo na ljudi. Ker se bo to predvidoma nadaljevalo, s fakultete opozarjajo na pravočasno diagnostiko, ki je ključna za obvladovanje bolezni in zdravje ljudi.

Kar 7.778 evrov za boj proti raku dojk
Mesec oktober je letos ponovno zaznamovala rožnata barva, ki javnost osvešča o raku dojk. Ta v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 1.400 žensk. V podjetju HOFER so že četrto leto podali roko slovenskemu združenju za boj proti raku dojk Europa Donna. Skupaj s svojimi kupci so letos v okviru Roza oktobra zbrali 7.778,40 evra.

Kalcij in vitamin D sta ključna za močne kosti
Če ste se že kdaj spotaknili po stopnicah in si zlomili kost, potem to lahko pripišete nerodnosti, vendar pa bi bila lahko kriva tudi osteoporoza.
Trenutno
18 °C
Oblačno
torek, 22. 4
Deževno
sreda, 23. 4
Deževno
četrtek, 24. 4
Deževno
7-dnevni obeti