
Bolezni / stran 343

Dr. Samo Zver: Nisem bolnik, imam pa bolezen. Potreboval sem tri leta, da sem začel tako razmišljati
Čeprav je prof. dr. Samo Zver star šele 53 let, je legenda slovenske hematologije. Zdravnik, specialist interne medicine, je že šestindvajset let, enaindvajset let pa je specialist hematologije.

Veste, kako pravilno ščetkati zobe?
Vsem odraslim bi moralo biti jasno, da gre za opravilo, s pomočjo katerega ohranjamo zdravje svojih zob in dlesni ter posledično zdravje celotnega telesa.

Kronična bolezen, ki ogroža pretežke ljudi
Protin je pogostejši pri moških v srednjih letih ali starejših, vendar tudi pri ženskah, predvsem po menopavzi, ni izjema.

Suzanina zgodba: rak, tema, radioaktivnost in upanje v Aziji
Primorka ima eno najredkejših vrst raka v Sloveniji. Gre za holangiokarcinom, ki je rak žolčnih vodov. Nujno potrebuje terapije, ki bi jo po mnenju zdravnikov lahko rešile.

(EDITA ČUTI) Prozac ali Platon?
“Pa še pivo!”, bi dejala moja nova oskrbovanka.

Ptuj: 50 let oddelka za intenzivno nego, anestezijo in terapijo bolečine
„Po zaslugi naše profesorice Lučke Toš je Ptuj že leta 1969 odprl samostojni oddelek za intenzivno nego. To so bili pionirski časi, prve aparate, ki smo jih imeli, so izdelovali inženirji v mariborskem Tamu. Danes imamo najsodobnejšo opremo, imamo vse, kar imajo drugi za varno delo. Tudi kadrovsko smo se zelo okrepili,“ zadovoljno ugotavlja Majda Šarman, predstojnica oddelka za intenzivno nego, anestezijo in terapijo bolečine v Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča Ptuj.

Bolezen, ki obišče moške po 50. letu
Žleza se zaradi delovanja moških spolnih hormonov z leti počasi povečuje, tako da ima med 50. in 60. letom že polovica moških povečano prostato.

Nezadostna preskrbljenost z vitaminom D
Zakonodajno predpisan priporočen dnevni vnos vitamina D v Sloveniji pozimi ne zadošča za pokrivanje potreb prebivalcev

Kako zdravi smo, nam lahko povedo stopala
Morda bo tudi vas, tako kot je nas, presenetil podatek, da so koža, nohti in občutki v stopalih lahko dober kazalec tega, kaj se dogaja v našem telesu.

Težava, ki se je ne smemo sramovati
Ljudje smo danes pretežno sedeča bitja, zato hemoroidi niso nobena redkost, ampak vse pogostejša nadloga. Ne skrivajte težave.


Novi primeri ošpic, ob znakih ostanite doma!
Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje so sporočili, da je do danes v Sloveniji potrjenih 25 primerov ošpic pri naših prebivalcih in dva pri tujcih. V okviru izbruha, ki ga obravnavamo v novembru, so bile ošpice poleg indeksnega primera potrjene še pri 5 sekundarno zbolelih.

FOTO: Njeno srce ni bilo šest ur, potem so obnemeli tudi zdravniki
Njeno srce se je zaradi podhladitve ustavilo. Na koncu, pa ji je ravno tisto, kar bi jo skorajda ubilo, rešilo življenje.

Po svetu porast smrti zaradi ošpic
Po ogromnih uspehih v boju proti hitro nalezljivim ošpicam, se te ponovno pojavljajo po celem svetu. Zaradi bolezni je po oceni Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) lani umrlo okoli 140.000 ljudi, med njimi večinoma otroci mlajši od pet let. V primerjavi z letom 2017 so tako zabeležili okoli 16.000 mrtvih več.

V Sloveniji novi primeri ošpic
Primere so zabeležili v Škofji Loki in v Ljubljani. Pri vseh bolezen poteka brez zapletov.

Spremembe na koži: o posegu, celjenju in brazgotinah
Pred odstranitvijo kožnih sprememb je nujno potreben pregled pri dermatologu, ki oceni, ali je sprememba benigna ali potencialno nevarna.

Družine, ki svojih otrok ne cepijo, morajo pred hišo izobesiti rdečo zastavo
Na Samoi, kjer zaradi epidemije ošpic vladajo izredne razmere, so prejšnji mesec uvedli obvezno cepljenje zoper to zelo nalezljivo otroško bolezen. V četrtek in petek pa bodo izvajali množično cepljenje, ki bo potekalo od vrat do vrat.


FOTO: Na UKC Ljubljana dobila datum za operacijo čez 12 let!
Pomota? Šala? Zgodba iz katere od najrevnejših držav na svetu. Ne! V Sloveniji je čakalna doba za eno od operaciji stopala uradno 12 let oziroma 4432 dni!

Trenutno
10 °C
Oblačno
sreda, 23. 4
Deževno
četrtek, 24. 4
Deževno
petek, 25. 4
Oblačno
7-dnevni obeti