
Bolezni / stran 234

Poslušajmo svoje telo in ne opuščajmo zdravljenja!
Danes obeležujemo svetovni dan zdravja, ki letos poteka pod geslom »Gradimo pravičnejši, bolj zdrav svet«. Epidemija COVID-19 je še posebej razgalila številne neenakosti v zdravju, ki smo jim priča tako v lokalnih okoljih kakor med številnimi državami po svetu. Zato je treba za vsakega posameznika doseči najvišje možne zdravstvene standarde, pravi zdravnica Jana Govc Eržen.

Izjemen dosežek slovenskih raziskovalcev pri razvoju zdravila za covid-19
Slovenski raziskovalci so pomembno prispevali k napredku pri razvoju zdravila za covid-19.

Janez Poklukar: Za spremljanje cepljenja je v pripravi posebna aplikacija
Aplikacija naj bi bila uveljavljena predvidoma do konca aprila.

Potrjena povezava med cepivom AstraZenece in krvnimi strdki
Visoki predstavnik Evropske agencije za zdravila (Ema) je v objavljenem intervjuju potrdil povezavo med cepivom proti covidu-19 podjetja AstraZenece in krvnimi strdki.

Ptujska porodnišnica porod na domu odsvetuje
V Sloveniji narašča število načrtovanih porodov doma, toda natančnejših podatkov o tem nimamo. Gre sicer za dovoljeno prakso v slovenskem prostoru ob pomoči registrirane babice (v Sloveniji imajo dovoljenje zdravstvenega ministrstva samo štiri samostojne babice in en zavod z nosilko zdravstvene dejavnosti). Stroka je sicer porod na domu v času epidemije prepovedala. Kljub temu pa se pojavljajo posamezni primeri – tudi s pomočjo oseb, ki za to nimajo ustreznih dovoljenj. Zdravstvena stroka porod doma odsvetuje zaradi številnih zapletov, ki lahko ogrozijo tako življenje otroka kot matere.

Se bomo zaradi zakona o nalezljivih boleznih raje cepili?
Vsem, ki ne upoštevajo karantenskih odločb, omejitev gibanja in nasprotujejo obveznemu cepljenju, ter staršem necepljenih otrok grozijo visoke kazni.

Kaj sporočajo rjave in kaj bele obloge na jeziku?
Imate že dolgo časa bele obloge ali pa so se vam te pojavile z danes na jutri? Kaj lahko tovrstne obloge nakazujejo in kdaj nas mora skrbeti?


Kaj pove glas o vašem zdravju?
Študije dokazujejo: telesna govorica in glas »povesta« o nas veliko več kot izrečene besede. Znanstveniki so odkrili, da je pomembnega le 7 odstotkov sporočila, glede na glas pa je 38 odstotkov pozornih na izrečeno. Nič čudnega torej, da je izguba glasu psihično tako obremenjujoča.

Naberimo mačice za okras in preprečimo glavobole
Tokrat so nas k pisanju spodbudile mačice, ki jih srečujemo na sprehodih in ki v tem letnem času pritegnejo pozornost. Čudoviti žametno mehki cvetovi so še kako lepi v spomladanski vazi, nekoč pa so iz različnih vrst mačic pridelovali celo moko.

Skrivnosti zdravih stoletnikov
Ali si lahko predstavljamo starost kot obdobje žetve, rasti in zrelosti? Raziskave kažejo, da so predstave ljudi o staranju bolj vplivale na to, kako dolgo bodo živeli, kot pa njihova raven krvnega tlaka in holesterola ter to, ali so kadili in koliko so telovadili. Ljudje s pozitivnimi predstavami o staranju v povprečju živijo sedem let in pol dlje od tistih z negativnimi. Dobra novica je, da prepričanje lahko spremenimo in svoje življenje vzamemo v roke zdaj.


Beović: Tudi v Sloveniji bi lahko ustavili cepljenje mlajših z AstraZeneco
Slovenija bi lahko sledila Franciji, Nemčiji in Nizozemski, ter ustavila cepljenje mlajše populacije s cepivom AstraZenece.

Kaj storiti, da po pojedini ne bo bolel trebuh?
Slastni praznični zalogajčki prinašajo obilo radosti, a tudi veliko obremenitev za želodec. Velikonočna hrana je večinoma kalorična, mastna in »težka«.

Spoznajmo šitake, cenjene v kulinariki in zdravilstvu
Vsi, ki obožujemo kitajsko ali azijsko hrano nasploh, v receptih pogosto zasledimo šitake. Tradicionalne kitajske gobe, ki jih uporabljajo v kulinariki in hkrati zdravilstvu. Jih poznate?

Z zdravimi navadami preprečimo najhujše
Evropski kodeks proti raku vsebuje nekaj pomembnih nasvetov za zmanjšanje tveganj za razvoj rakavih obolenj. Na prvem mestu tega kodeksa je kajenje. Na katere druge navade bi še morali biti pozorni?

Hernija nastane zaradi oslabljenih mišic v prsni ali trebušni votlini
Kila ni le bolezen današnjega časa, prvo omembo te težave so zasledili že v egipčanskih papirusih iz leta 1550 pred našim štetjem.


Tudi petekovi podatki slabi; delež pozitivnih izvidov ni bil tako visok že od januarja
Delež pozitivnih testov je bil v petek 25,9-odstoten.

Stanje v slovenskih bolnišnicah se ne umirja
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana trenutno zdravijo nekaj manj bolnikov s covidom-19 kot pred tednom dni, a kot so poudarili v največji slovenski bolnišnici, to ne odraža pravega stanja v državi, saj so covidne oddelke vmes znova odprle skoraj vse bolnišnice. V UKC Maribor medtem število okuženih ves teden rahlo narašča.
Trenutno
15 °C
Jasno
torek, 29. 4
Delno oblačno
sreda, 30. 4
Jasno
četrtek, 1. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti