
Bolezni / stran 233

V času epidemije februarja nižja umrljivost od petletnega povprečja
Kaj kaže statistika glede presežne smrtnosti v februarju?

VIDEO: Ko je odšla so ji vsi ploskali, ker je to storila kar dvakrat!
104-letna Carmen Hernandez si je od zdravstvenih delavcev v Kolumbijski bolnišnici prislužila aplavz. Kaj je razlog?

To so bolniki, ki ne bi smeli biti cepljeni s cepivom AstraZenece
Evropska agencija za zdravila (Ema) je potrdila, da koristi od cepiva AstraZenece še vedno ostajajo večje od tveganj, in pozvala k nadaljnji uporabi cepiva.

Znova strm porast covidnih bolnikov v bolnišnici
Število hospitaliziranih covidnih bolnikov v Splošni bolnišnici Celje se je v zadnjih dneh strmo povišalo. Danes jih zdravniško nego potrebuje že kar 83, 14 jih potrebuje intenzivno terapijo. Od sredine lanskega septembra do danes je v Celju umrlo 416 covidnih bolnikov. (SŠol, Foto: SHERPA)

»Velikokrat sem pomislil, da sem del nekega šova in se mi to ne dogaja«
Iskreno o težavah, preizkušnjah in bolečini na covidnem oddelku 30-letni Anže Jelenc je že dvanajst let zaposlen kot zdravstveni tehnik. Pred tedni je končal petmesečno službovanje na covidnem oddelku v Ljubljani in se vrača na otroško kirurgijo na pediatrično kliniko. »Nikoli si nisem mislil, da bom pogrešal otroški jok,« je po napornem službovanju vesel vrnitve na staro delovno mesto. »Bilo je naporno, a vesel sem, da sem lahko s svojim delom in časom bolnikom olajšal dneve na zaprtem oddelku in jim pomagal prebroditi težavno obdobje.«

AVDIO: Za dobro paliativno oskrbo na Dolenjskem ni ne denarja ne kadra

Kaj storiti z AstraZeneco? "To je tehnična, ne politična odločitev."
Ministri za zdravje držav članic EU po včerajšnji objavi ugotovitev v zvezi s cepivom AstraZeneca še vedno iščejo ustrezno pot naprej.

Mateja Logar: »Epidemije so v preteklosti trajale povprečno tri leta«
»Vem, da se vse vleče že zelo dolgo in da imamo občutek, kot da nič ne pomaga. Toda če bi zdaj sprostili vse zaščitne ukrepe, bi se zgodil italijanski Bergamo. Vem, da smo vsi naveličani vseh ukrepov, ampak brez njih bi bilo še slabše. To je razlog, da vztrajamo. Tudi jaz bi rada živela normalno, ampak skrbi me, da bi bilo stanje brez ukrepov resnično katastrofalno,« pravi doc. dr. Mateja Logar, dr. med., specialistka infektologije na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana ter vodja vladne svetovalne skupine za epidemijo. Na intervju je pristala takoj. Če še morda ne veste, je Logarjeva – kot sama pravi – »čistokrvna« Celjanka. (SIMONA ŠOLINIČ, Foto: Andraž Purg - GrupA)

Predlog novega zdravstvenega zakona: Se bomo zaradi zakona raje cepili?
Na prvem mestu lestvice najpomembnejših zakonov v letih 2020 in 2021 je zagotovo Zakon o nalezljivih boleznih . Na podlagi tega se ureja naše življenje in kršiteljem vladnih ukrepov odrejajo kazni. Čeprav je ministrstvo za zdravje še pod vodstvom Tomaža Gantarja pripravilo predlog novega zakona, aktualna vlada še vedno popravlja in brusi starega ter vanj vstavlja določbe, s katerimi se bori proti epidemiji, a hkrati tudi ustvarja pravne podlage za kaznovanje državljanov.

Obiski veterinarjev krepko praznijo žepe kmetov
Kmetje se pri reji goveda in prašičev soočajo z boleznimi, ki so značilne za velike živali in za zdravljenje katerih potrebujejo pomoč veterinarja.

Kateri virusi lahko sprožijo nove pandemije v prihodnosti?
Okoli pol milijona vrst virusov, ki jih prenašajo živali, ima potencial, da nekoč "preskočijo" na človeka in povzroči novo pandemijo.

Kako si lahko na naraven način pomagamo pri glavobolu?
Zdravila so samo ena od možnosti, kako se postaviti po robu topi bolečini v glavi. Vendar ne nujno najboljša. Glavobola se lahko rešite tudi na bolj prijazen in naraven način.

Sum onesnažene pitne vode na območju Sovjaka. Še danes bodo razdeljevali ustekleničeno vodo
Iz preventivnih razlogov je uveden ukrep oziroma priporočilo, da se pitna voda iz javnega vodovoda do nadaljnjega ne uporablja za pitje.

Posledice covida: Vsak tretji trpi za duševnimi ali nevrološkimi težavami
Ljudje imajo po prebolelem covidu pogosteje nevrološke ali duševne težave kot ljudje z drugimi obolenji dihal, je razvidno iz študije, objavljene v znanstveni reviji The Lancet Psychiatry. Vsak tretji, ki je prebolel covid-19, v roku šestih mesecev po bolezni poroča o različnih nevroloških ali duševnih težavah

VIDEO: Jože Potrebuješ o svoji okužbi s covidom-19: ostal je brez okusa in voha ...
Tudi trdoživi Čuki niso imuni na covid-19, je razkril Jože Potrebuješ. Vsaj 50-odstotno.

Svetovni dan zdravja: K zmanjševanju neenakosti pripomorejo tudi preventivni programi
Letošnji svetovni dan zdravja v središče postavlja neenak dostop do zdravja, ki ga je razkrila pandemija covida-19. V Rdečem križu Slovenije za zmanjševanje neenakosti v zdravju prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih. Dostopnost povečujejo predvsem s postopnim uvajanjem programa Zdravo staranje.

V šestih mesecih po bolezni kar tretjina bolnikov z nevrološkimi ali duševnimi težavami
Tretjina bolnikov, ki so preboleli covid-19, se je v šestih mesecih po preboleli bolezni srečala z nevrološkimi ali duševnimi težavami. V primeru bolnikov, ki so bili hospitalizirani, je ta delež precej višji.

Pomagajte presegati predsodke o duševnem zdravju

Zadnji udarec AstraZeneci: začasno ustavili testiranje pri otrocih
Testiranja niso ustavili zaradi varnostnih pomislekov, vseeno pa želijo počakati na dodatne podatke britanskega regulatorja o krvnih strdkih.

Najpogostejša spolno prenosljiva bolezen, ki pa lahko povzroči neplodnost
Klamidija je najpogostejša spolno prenosljiva okužba, ki jo večina preboli, ne da bi se je sploh zavedala. Nevarna je zlasti za mlajše ženske, saj lahko povzroči neplodnost.
Trenutno
20 °C
Jasno
torek, 29. 4
Delno oblačno
sreda, 30. 4
Jasno
četrtek, 1. 5
Jasno
7-dnevni obeti