
Bolezni / stran 181

Koliko jih je bilo v Sloveniji dvakrat pozitivnih? Ni nujno, da so bili dejansko okuženi dvakrat
Nacinonalni inštitit za javno zdravje (NIJZ) je do 28. novembra zaznal približno 3600 oseb, za katere sumijo, da so se s koronavirusom okužile dvakrat. Mednje so uvrščene osebe, ki so bile v razmaku 90 dni ali več dvakrat pozitivne na PCR-testiranju, sopojasnili na NIJZ.

Cepljenje otrok v starostni skupini od 5 do 11 let morda že prihodnji teden
Strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana priporoča cepljenje otrok.

Anđa Marić: Sramovala sem se, da padam in da sem bolna
Pevka Anđa Marić je razkrila, kakšno je njeno življenje izza lepih fotografij na družbenih omrežjih in razgalila krut pogled na bolezen, ki ji je vzela dostojanstvo.

Koliko mladoletnikov smo cepili z vektorskimi cepivi?
Zdravstveni inšpektorat je do zdaj ugotovil 47 primerov cepljenja mladoletnikov z vektorskimi cepivi.

(Svetovni dan boja proti aidsu) Slovenija je primer zglednega sodelovanja med državo, medicino in civilno družbo
Svetovni dan boja proti aidsu, ki ga obeležujemo danes, poteka pod geslom Ustavimo neenakosti. Ustavimo aids. in izpostavlja, da kljub ogromnemu napredku zadnjih desetletij svet še ni dosegel skupnih ciljev, ki si jih je zadal. Ta prizadevanja je ob tem dodatno ogrozila pandemija covida-19, ki je okrnila aktivnosti preventive in zdravljenja.

Na »navadnih« covidnih oddelkih umrlo več bolnikov kot na intenzivnih
V Sloveniji je novembra umrlo 479 ljudi s covidom-19. Dobrih 72 odstotkov oziroma 347 bolnikov je umrlo na »navadnih« oddelkih, medtem ko je na oddelkih za intenzivno terapijo boj z boleznijo izgubilo 113 oseb, razkrivajo podatki spletnega Covid-19 sledilnika. Na ministrstvu za zdravje na vprašanje, zakaj je temu tako, niso odgovorili, temveč so nas usmerili na UKC Ljubljana, kjer pravijo, da je na intenzivnih oddelkih umrlo več bolnikov kot na navadnih.

V EU še niso odkrili hujšega primera okužbe z omikronom
Najbolj popularna različica koronavirusa je trenutno različica omikron, ki jo strokovnjaki mrzlično raziskujejo.

To so najverjetnejši vzroki, da vas pogosto boli rama
Pri igralcih tenisa in gimnastičarjih so bolečine v rami nekaj vsakdanjega, vendar lahko zelo boleč izpah rame utrpimo tudi ob vsakdanjem pospravljanju ali dvigovanju otroka.

Posebna komisija ugotovila, da je Katja umrla zaradi cepljenja
Predstojnik območne enote NIJZ Maribor Zoran Simonovič je danes predstavil ugotovitve posebne komisije, ki je proučevala smrt 20-letne Katje.

Moški, čuvajte svoje dragulje!
Ste vedeli, da je rak na modih najpogostejši pri moških, starih med 24 in 40 let?

Strokovnjaki svarijo pred pretirano paniko, pri njih zaenkrat ne gorijo alarmi
Po razmeroma paničnem odzivu sveta na vest o novi različici sars-cov-2, ki se ponaša z zavidljivim številom mutacij na S-proteinu, so se včeraj s pozivom k treznosti oglasili južnoafriški znanstveniki, ki so o različici omikron prvi poročali.

Kljub težki bolezni je življenje lahko polno
Spinalna mišična atrofija (SMA) je težka in progresivna genetska bolezen, a na okrogli mizi STAklub z naslovom »Spinalno mišično atrofijo imajo tudi odrasli,« so se sogovorci strinjali, da je za bolnike s SMA prihodnost svetla.

Vrnitev v življenje po diagnozi pljučnega raka je mogoča
V mesecu novembru je boj o ozaveščanju o bolezni raka najmočnejši!

Štirje tuji diplomati v Bocvani prvi okuženi z omikronom
Če znanstveniki v Južni Afriki ne bi hitro detektirali različice omikron, sploh ne bi vedeli, da je prisotna po svetu. Zdaj pa je Južna Afrika na nek način kaznovana.

Znake strdkov večkrat zamenjamo za poškodbe
Krvne strdke lahko razdelimo v dve večji skupini – na mirujoče in po telesu potujoče strdke.

Nova različica v vse več državah, prve okužbe potrdili tudi v Avstriji, na Portugalskem, Škotskem ...
Najnovejšo različico sars-cov-2, zaradi katere so virologi in infektologi po svetu skočili v zrak, so včeraj uradno potrdili tudi v Avstriji. Na seznamu s potrjenimi okužbami s to različico je vse več držav.

Porast resnih zdravstvenih stanj pri ljudeh, ki so preboleli koronavirus
Zdravniki že nekaj mesecev opažajo porast resnih zdravstvenih stanj pri ljudeh, ki so preboleli koronavirus. Čeprav so imeli nekateri blažji potek bolezni, so se pri njih razvile težave in trajale več mesecev – zadihanost po naporu, utrujenost, bolečine v prsih, znaki tesnobe in depresije, težave s spanjem, upočasnjeno razmišljanje, brezvoljnost … Pri bolnikih s težjim potekom bolezni, ki so se zdravili na intenzivni negi, pa je bila verjetnost za pojav teh težav še bistveno večja.

Težav z vidom in šibkosti ne pripisojte utrujenosti, lahko so zgodnji znaki možganske kapi
Kap se pojavi, ko se krvna žila v možganih zamaši (ishemična kap) ali začne krvaveti (hemoragična kap). V obeh primerih lahko pride do hude poškodbe možganov in celo smrti.

»Biti danes okužen s HIV, je povsem nekaj drugega kot pred dvajsetimi leti«
Leta 2016 so v Sloveniji odkrili največ okužb z virusom človeške imunske pomanjkljivosti, in sicer 61. Po tem letu pa je Slovencev s HIV vse manj.

To so pogosti vzroki krvavitev iz prebavil
Krvavitev v prebavilih je lahko posledica povsem neznatnega vzroka, npr. draženja, lahko pa gre za odraz resnega stanja, kot je rak.
Trenutno
14 °C
Oblačno
četrtek, 24. 4
Deževno
petek, 25. 4
Deževno
sobota, 26. 4
Oblačno
7-dnevni obeti