
Bolezni / stran 182

Tudi vaš kuža je lahko krvodajalec!
Če se vašemu pasjemu ljubljenčku pripeti huda nesreča, v kateri je izgubil veliko krvi, ga včasih lahko reši le transfuzija krvi pasjega darovalca. Takrat si želite samo, da rešijo vašega psička, in niti pomislite verjetno ne, da je neki štirinožec daroval kri, ki je potem vašemu rešila življenje.

Simptomi astme in artritisa se razživijo v nočnih urah
Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako močno poslabšali, da vam je bilo žal, da niste prej poiskali zdravniške pomoči?

S timijanom nad kašelj, afte in do nižjega tlaka
Timijan poznamo predvsem kot začimbo, ki je nepogrešljiva v kulinariki. A nikar ne pozabimo, da je še kako pomemben za naše zdravje.

Če kariesa ne zdravimo, lahko odmre zobni živec
Zobna gniloba je poleg prehlada in obolenj dlesni najpogostejša tegoba človeštva. Če je ne oskrbimo, se okvara veča in na koncu uniči zob.

S sušenjem perila tvegamo pojav plesni in resnih bolezni
Temperature so se ponekod po državi spustile že pod ničlo in če nimamo primerne sušilnice ali sušilnega stroja, lahko s sušenjem perila tudi škodujemo svojemu zdravju.

S hmeljem do boljše prebave in več miru
Hmelj sicer najbolj poznamo kot sestavino za pivo, a to je zgolj kamenček v mozaiku možnosti, kje lahko to rastlino uporabimo. Naj omenimo, da so hmelj nekoč uporabljali za izdelovanje vrvi, nepogrešljiv je v kulinariki, prav tako pa tudi v ljudskem zdravilstvu.

Zakaj nekateri živijo več kot 100 let? Znanost ne pozna odgovora
Razlog za dolgoživost stoletnikov še vedno ostaja skrivnost. Redki živijo zdravo, nekateri so težki kadilci, pretežki in imajo škodljive gene. Pa vendar ne rabijo zdravnika skoraj vse do konca.

Jejte počasi in grizite zgolj z zadnjimi zobmi
Zobna proteza je zelo osebna; vsak jo razume na edinstven način, pa vendar so nekatere stvari skupne vsem uporabnikom.

Če prihajate z območja, kjer razsaja nova različica virusa, boste morali v samoizolacijo
Vlada je dopolnila odlok o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo. Zaradi pojava nove različice koronavirusa je določila obvezno karanteno za tiste, ki prihajajo z območij s to različico virusa.

Čaji, ki preženejo nespečnost, prehlad, glavobol in prebavne težave
Čaji, ki so nam jih babice kuhale v času prehladnih obolenj in gripe, so bili najpogosteje pripravljeni iz lipe, kamilice, šipka in mete. In bili so precej učinkovitejši od zeliščnih čajev iz daljnih krajev.

Pri nas prijavili hrvaške mandarine, ki so nevarne za zdravje
Iz Sistema za hitro obveščanja o hrani in krmi (RASFF) so sporočili, da so v Sloveniji prijavili škodljive mandarine.

Stanka iz Kmetije postala obraz te kampanje
Stanka Tokić je po odhodu iz šova Kmetija postala obraz kampanje 'Izkašljaj se'. Gre za ozaveščevalni projekt Društva pljučnih in alergijskih bolnikov, ki jih je navdihnila Stankina uspešna bitka z rakom oz. njena vrnitev v življenje.

Odkrili 2364 novih primerov, v Pomurju 148
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo včeraj opravljenih 6523 PCR testov, potrjenih pa 2364 okužb. Delež pozitivnih testov je bil 36-odstoten.

Na intenzivnem covidnem oddelku: 40 minut poslavljanja z družino
Negibno in nemočno telo na postelji. Gole noge molijo izpod rjuhe. Roke ležijo mirno ob telesu, na njih so številni obliži, obveze, iz njih vodijo cevke. Še hujši je pogled na glavo – bolnik spi, usta rahlo odprta, iz njih je prav tako napeljanih nekaj cevk.

Strokovnjake skrbi nova različica koronavirusa, ki se ekspresno širi v Južni Afriki
Pa ne že spet, boste rekli. Komaj smo se seznanili z delto, ki je bolj kužna od alfe (britanske različice), ta pa je bila bolj kužna od wuhanskega originala, že je za vogalom menda skrb vzbujajoča različica B.1.1.529.

(MEDIS) Zdravnik iz soboške bolnišnice prejemnik mednarodne nagrade za izjemne raziskovalne dosežke
Znani so najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope. Prejemnik Medisove mednarodne nagrade je tudi slovenski zdravnik Luka Roškar iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.

Novo zdravilo ni nadomestek za cepljenje
Kmalu bodo tudi v Sloveniji dostopna zdravila molnupiravir za zdravljenje covida-19. Kemik Roman Jerala opominja na pomen cepljenja proti covidu-19, ki je še vedno ključno.

Stroka odgovarja: Kako to, da lahko kljub cepljenju zbolimo?
V smeri ozaveščanja na Zdravniški zbornici Slovenije predajajo javnosti odgovore na pogosta vprašanja na temo bolezni covid-19, cepiv in njihovih učinkih. Pa kar preverimo pojasnilo na eno izmed pogostejših vprašanj, ki se nanaša na temo cepljenja in zaščite pred virusom.


Predstojnica infekcijske klinike: pričakujejo zdravilo, ki bo preprečevalo hospitalizacijo
Delež cepljenih, ki so zboleli, se znižuje. Vedno več je necepljenih bolnikov.
Trenutno
19 °C
Oblačno
četrtek, 24. 4
Deževno
petek, 25. 4
Deževno
sobota, 26. 4
Oblačno
7-dnevni obeti