Na EŠNM kritično razmišljamo: Ali napredek človeka osvobaja?

##IMAGE-4068853##
»Tu, tu se žile življenja stekajo, /pota vesoljstva tukaj se sekajo, /ljubim jih s hrupom in šumom, ta vélika mesta ‒/ skoznje v svobodo gre, skoznje v bodočnost gre cesta.«
Verzi iz Župančičeve Dume so nas navdihnili k razmišljanju o skoraj neslutenem tehnološkem napredku v današnji družbi. Postavili smo si vprašanje Ali napredek človeka osvobaja? Takole razmišljajo naše sošolke:
Mislim, da napredek na prvi pogled človeka osvobaja, saj nam današnja visoka tehnologija omogoča več prostega časa, hitrejša potovanja in tako več možnosti, da počnemo, kar želimo. Prihranjen nam je čas pri opravljanju vsakdanjih opravil, saj so ga skrajšali vedno novi izumi. V izredno kratkem času lahko pridemo iz kraja v kraj in komunikacija med ljudmi po vsem svetu je izredno lahka. Ker pa nam je dostopnih vse več informacij z vseh koncev sveta, le s klikom ali dvema, nas hitro prevzame občutek preobremenjenosti z vsem, kar v kratkem času izvemo.
Napredek nas je po mojem mnenju osvobodil, ampak je hkrati prinesel veliko novih problemov, s katerimi se srečujemo vsak dan ‒ izgorelost, interakcije z ogromno količino ljudi v kratkem času, stres in izmučenost. Zaradi vsega tega se težko ustavimo, si vzamemo čas zase in uživamo v preprostih lepotah vsakdanjega življenja in narave. Vsi od nas pričakujejo vedno več ‒ v šolah in službah ‒, kar nam povzroča stres in stalne skrbi, ki jih kot prtljago ves čas vlečemo s seboj.
Aida
Tehnološki napredek, razni izumi novih strojev, robotov, človeku na eni strani olajša fizično delo, na drugi strani pa ga sili k novim odkritjem. To ga ne osvobaja, saj se ne zadovolji z doseženim, ampak vedno hoče več. Včasih so ljudje v večinoma živeli doma na kmetijah, kjer so brez hitenja opravljali svoje delo, znali so si vzeti čas za družino, sosede, v vasi so bili med seboj povezani in so si pomagali. Danes pa vse hiti, ni časa, da se zaustavimo in se posvetimo sebi, svojim bližnjim. Čeprav ne živimo v takšnem pomanjkanju kot včasih, nas to ne osvobaja. Denar človeka zasužnjuje in ga ne naredi srečnega, saj denar ni sreče kovač. Napredek človeku ne da svobode, ampak ga potegne v hiter tempo življenja.
Ana
Menim, da je človek svoboden takrat, ko živi sproščeno, brez omejitev in nepotrebnih skrbi. Dandanes nas na vsakem koraku spremlja visoka tehnologija, ki je temeljni napredek današnje družbe. Z njo se tudi sama srečujem prav vsak dan, saj je živeti vzporedno z napredkom ključnega pomena in neizbežno. Strinjam se, da je zaradi tehnološkega napredka veliko lažje »izbrskati« informacije in komunicirati z družbo, a vseeno mislim, da kljub temu človeka ne osvobaja. Predstavlja in prinaša le nove skrbi in dolžnosti ter človeka, ravno nasprotno od svobode, omejuje in oddaljuje od pristnih medsebojnih stikov. Ljudje smo zaradi napredka pogled in besede preusmerili na zaslone informacijsko-komunikacijskih naprav in pozabili na čustva in čutnost, kar me močno žalosti.
Ema
V današnjem času je družba zelo razvita in tehnološko podkrepljena. Človek ima priložnost, da se vsak trenutek nauči nečesa novega in napreduje v svojem življenju. Napredek, kakor v izobrazbi tako tudi v zasebnem življenju, nam podaja nove izkušnje in omogoča bolj odprt pogled na svet okoli nas. Napredek, pravzaprav, predstavlja določeno stopnjo moči posameznika in mu določa meje njegovih sposobnosti. Bolj kot posameznik napreduje v svojih dejanjih in svojem znanju, tem širšo sliko si ustvari o družbi. Res je, da nas napredek osvobaja, saj se zavedamo moči, ki jo posedujemo.
Danes pa je napredek dosegel tudi svojo skrajnost, ker ga večina uporablja kot dokaz svoje moči in večvrednosti. Vsi vemo, da je bila posameznikova moč v družbi zmeraj prisotna in se ta težnja tudi danes nadaljuje. Tisti, ki so naprednejši, so tudi samozavestnejši in zasedajo višje pozicije v družbi.
Nejira
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se