Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Oprema doma
Čas branja 2 min.

Kako izbrati pravi kuhinjski otok


Tina Lucu/Revija Liza Maja
18. 4. 2025, 14.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Kuhinjski otok so sanje marsikaterega ljubiteljskega kuharja. Vizualno je privlačen, ponuja veliko prostora in tako kuhanje spreminja iz obveznosti v užitek.

kuhinjski otok, kuhinja
Profimedia
Čim večja je kuhinja, tem lažje boste vanjo umestili otok.

Le kdo ne pozna naslednjega fenomena: pri domačih zabavah se vsi gostje radi gnetejo v kuhinji ali vsaj v njeni bližini. Kuhanje in hrana namreč povezujeta, sta družabna dogodka in večini ljudi v veselje. Še zabavnejša pa postaneta ob kuhinjskem otoku. Res je, da otoka ne morete umestiti v čisto vsako kuhinjo, lahko pa zanj poiščete primerne alternative z enako funkcijo.

Na kaj paziti?

Velikost prostora: Pri postavitvi kuhinjskega otoka je treba paziti na nekaj ključnih zadev. Prva je vsekakor velikost prostora. Čim večja je kuhinja, tem lažje boste vanjo umestili otok. Po mnenju strokovnjakov potrebujete vsaj 15 kvadratnih metrov velik prostor, da v njem lahko kraljuje tudi otok.

Uporaba: Če je prostora za otok dovolj, naj bo naslednji razmislek namenjen njegovi uporabi. Bo le delovna površina za rezanje in pripravo hrane? Bo vključeval štedilnik? Potemtakem boste potrebovali napo? Bo na njem tudi pomivalno korito in pomivalni stroj? Boste do otoka sploh lahko pripeljali električne priključke in vodno napeljavo? Boste okoli otoka tudi posedali in zato potrebujete dodaten prostor za barske stole? Na vsa ta vprašanja potrebujete čim bolj natančne odgovore, da bo potem izvedba lažja.

kuhinjski otok, kuhinja
Profimedia
Splošno pravilo je, da naj otok ne bo manjši kot en meter, in ne daljši od petih metrov.

Velikost otoka: Pri načrtovanju otoka so odločilne vaše potrebe. Ali živite in kuhate sami? Potem so vaše potrebe zagotovo drugačne, kot jih ima štiričlanska družina, katere člani pogosto kuhajo skupaj. Splošno pravilo je, da naj otok ne bo manjši kot en meter, po drugi strani pa tudi zanesljivo ne boste potrebovali daljšega od petih metrov. Takšna dolžina bi otežila učinkovito gibanje po kuhinji in ne bi bila praktična.

Razmik med kuhinjskim pohištvom: Nadaljnji vidik je razdalja med kuhinjskim otokom in drugim kuhinjskim pohištvom. Da lahko istočasno odprete dva nasprotna si predala, potrebujete razmik vsaj 120 cm, še bolje bi bilo 150 cm. Tako se boste lahko udobneje vrteli okoli otoka, ne da bi vas pri tem ovirale odprte omare in predali.

Preberite tudi:

Prednosti in slabosti

Za:

  • Kuhinjski otoki omogočajo, da istočasno z več strani otoka kuha več oseb.
  • Ponujajo več shranjevalnih površin za lonce, ponve in jedilni pribor ter tudi za večje aparate, kot sta pečica ali pomivalni stroj.
  • Če okoli otoka namestite stole, dobite še dodaten prostor za posedanje in obedovanje.

Proti:

  • Za kuhinjski otok potrebujete veliko prostora.
  • Načrtovanje je zahtevno. Najbolje, da to prepustite strokovnjakom.
  • Umazana posoda je bolj na očeh. V odprtem tlorisu se vonj iz kuhinje in kuhinjskega otoka tudi hitreje razširi po celem stanovanju.
kuhinjski otok, kuhinja, družina
Profimedia
Če okoli otoka namestite stole, dobite še dodaten prostor za posedanje in obedovanje.

Cena

Otočne kuhinje so sinonim za individualnost in ekstravaganco, ki ima seveda tudi svojo ceno. Ko boste začeli načrtovati kuhinjski otok, boste hitro ugotovili, da z njegovo velikostjo naraščajo tudi stroški, največ na račun dodatnih kuhinjskih omaric, aparatov, napeljave priključkov. A v resnici lahko otočno kuhinjo dobite že za nekaj tisočakov, medtem ko je navzgor cena neomejena.

kuhinjski otok, kuhinja
Profimedia
Po mnenju strokovnjakov potrebujete vsaj 15 kvadratnih metrov velik prostor, da v njem lahko kraljuje tudi otok.

Alternative

Je vaša kuhinja manjša od 15 kvadratnih metrov in žalostno ugotavljate, da kuhinjskega otoka ne bo možno narediti? To ni čisto res! Sanje o otoku samo malo spremenite in poiščite njegovo alternativo. To je lahko polotok, ki se z ene strani drži stene, lahko je to mobilni kuhinjski blok na kolesih, ki ga pripeljete v kuhinjo po potrebi, po uporabi pa odmaknete v kot, ali pa zgolj dodatna miza. Tudi to lahko umaknete, kadar vam je na poti, sicer pa uporabljate za dodatno delovno površino.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.