Minimalistični slog notranje opreme, ki vedno navduši
V čudovitem svetu notranje opreme je zasijalo novo ime – japandi; slog, ki združuje japonski minimalizem in skandinavsko popolnost.

Kot že omenjeno, japandi združuje dva sloga, ki sta zavladala mnogim interjerjem: japonskega in skandinavskega. Imata nekaj skupnih značilnosti, na primer minimalizem, a sta si tudi precej različna. V svoj dom lahko ta popularni slog vpeljemo po korakih.
Srečanje vzhoda in zahoda
Deželi sta na različnih koncih sveta, a njuni oblikovalski kulturi imata precej skupnih afinitet. Povezuje ju težnja k minimalizmu, preprostosti in čistim linijam. Obe zelo spoštujeta avtentično lepoto naravnih materialov in kakovostno obrtno izdelavo. Težita k praktičnosti, odlikuje ju zračnost prostorov, ki so obogateni z dobro premišljenimi kosi opreme in dodatki, nikakor pa ne marata obilice dekorativnih detajlov.
Tukaj so glavne značilnosti sloga japandi.
Preprostost
Japandi je vrhunski primerek minimalizma, zato moramo to upoštevati kot glavno vodilo pri opremljanju prostora. Niti japonsko niti skandinavsko oblikovanje ne posegata po obilici dodatkov ali dekorativnih predmetov. Zato vzemimo za kriterij predvsem kakovost, ne pa kvantiteto.

Skandinavsko oblikovanje ima rado predmete mehke teksture, ki naredijo prostor prijeten in udoben, medtem ko japonsko teži k uporabnosti – pristopa sta dovolj različna, da ju ni pametno na silo združevati. Skušajmo raje najti pravo kombinacijo obojega – a varčno! Kosmate okrasne blazine za sedežno so, denimo, uporabne in udobne hkrati. Pa še dobro učinkujejo. Čista zmaga!
Naravni materiali
Les je osnovni material notranje opreme v slogu japandi. Prav tako bambus, ratan in papir. Zato poskrbimo za primerno zastopanost teh materialov. Primeren izbor so bambusova stenska tapeta in posamični kosi pohištva iz lesa. Za doseganje zanimivega in lepega kontrasta v notranjem prostoru uporabimo temen in svetel les.
Tudi sobne rastline so nadvse primeren dodatek, saj vnašajo v zaprt prostor neponarejen naravni pridih. Običajno tudi zmehčajo stroge, čiste linije minimalistične opreme.

Mehki in nevsiljivi odtenki ter kontrasti
Barvna paleta sloga japandi se izogiba vsemu, kar je preveč svetlo in bi lahko delovalo laboratorijsko klinično. Sten ne pleskajmo z belo barvo. Izberimo raje mlečne, svilnate in bež odtenke, ki so nevtralni. Toplino in barvno pestrost bo prostoru dajala barva materialov, ki jih uporabimo za opremo prostora: na primer les, pobarvan v nežnem odtenku, barva preproge, ki pa naj bo seveda iz naravnih materialov.
Japandi barvno odlikujejo vsi toni svetlo sive, bledo roza, svetlo modre in pastelno zelene. Za posamezne izstopajoče poudarke pa lahko izberemo temnejše odtenke, kot so na primer indigo, smaragdno zelena, ogleno siva ali celo črna.

Nizko pohištvo
Japonsko pohištvo je običajno nizko – zaradi njihove tradicionalne težnje k temu, da si čim bližje zemlji, da jo lažje začutiš. Prav nizko pohištvo pa je tudi značilnost združenega sloga japandi. Izberimo kakšno nizko klop, naslonjač in predvsem nizko servirno mizico v dnevnem prostoru ter nizko posteljo v spalnici. Za pravšnji odmerek nasprotnega skandinavskega sloga pa poskrbimo, da bo okoli glavnih kosov pohištva dovolj prostora.
Preberite tudi:
- Wabi Sabi: 8 zlatih pravil, ki se jih je smiselno držati
- Ste že nastavili svoja PVC okna na poletni režim?
- Nasveti za opremo praktične pralnice
Trajni slog
Ime, ki se je prijelo tega novega sloga, kaže na trend, vendar ni tako. Japandi noče biti modni trend, saj so ti običajno kratkotrajni in sčasoma grejo iz mode. Prav japandi pa ima s svojim mešanjem klasike, naravnih materialov in subtilnih barv vse potrebne lastnosti, da postane dolgoročna filozofija bivanja ter pravo oblikovalsko gibanje.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se