Slovenski hokejisti so na to slavje čakali dolgih 20 let
Slovenska hokejska reprezentanca je včeraj dosegla zgodovinski mejnik: po dvajsetih letih ji je znova uspelo obstati med svetovno hokejsko elito! Tako bo drugo leto del elitnih 16 v Švici.

Odločilna zmaga nad Francijo
V odločilni tekmi svetovnega prvenstva elitne skupine v Stockholmu so varovanci selektorja Eda Terglava z zmago nad Francijo s 3:1 (2:0, 0:0, 1:1) zapečatili svoj obstanek med najboljšimi reprezentancami sveta. Mimogrede Terglav je bil med reprezentanti prav leta 2005, ko je Slovenija zadnjič obstala med elito. V Avstriji je bil takrat tudi komaj 17-letni Anže Kopitar.
Dolgoletni trud
Ta uspeh je rezultat dolgoletnega truda več generacij slovenskih hokejistov. Od leta 2001, ko se je Slovenija prvič prebila med elito, so se nenehno spopadali z neusmiljeno serijo izpadanja in napredovanja. A letos se je končno pretrgala ta veriga vzponov in padcev – Slovenija tretjič v zgodovini ostaja med top 16!
Ključna zmaga proti neposrednemu tekmecu
Pred zadnjim krogom predtekmovanja je bilo jasno: poraženec dvoboja med Slovenijo in Francijo izpade, zmagovalec obstane. Izhodišče je bilo izenačeno – obe ekipi sta imeli po točko. Slovenija je tekmo začela silovito in odločilno udarila že v prvi tretjini.
Strelci
Žan Jezovšek je v 9. minuti izkoristil dvojno prednost z igralcem več in zadel za 1:0. Nik Simšič je v 17. minuti povišal vodstvo po kombinaciji s Kapelom in Mahkovcem. Čeprav je Slovenija v nadaljevanju popustila, se je v obrambi izkazala s čvrsto in požrtvovalno igro, vratar Lukaš Horak pa je znova blestel z 28 obrambami.

V zaključku tekme, ko so Francozi tvegali brez vratarja, je najprej Robert Sabolič zadel vratnico, a končno zmago je v slogu zapečatil Matic Török, ki je 15 sekund pred koncem zadel v prazno mrežo.
Prekinjen niz izpadov – prvi obstanek po 2005!
To je prvič po letu 2005, da se Slovenija ni le uvrstila med elito, temveč tudi obstala v njej! V letih po 2005 je reprezentanca ob vsakem nastopu v najvišjem rangu tekmovanja takoj izpadla in naslednje leto znova skušala priti nazaj. To hokejsko "vrtenje na vratih" se je zdaj vendarle ustavilo.
Slovenija je od leta 2001, ko se je prvič uvrstila v elitno skupino, desetkrat igrala med najboljšimi, enajstkrat pa v nižji diviziji. Letos sta se ti številki simbolično izenačili – ravno v sezoni, ko ji je končno uspel preboj iz začaranega kroga.

Krstni nastop in obstanek med elito
Svoj krstni nastop med elito je Slovenija doživela 26. aprila leta 2002, ko je na Švedskem z 1:8 priznala premoč Rusom – premierni zadetek je dosegel Marcel Rodman. Slovenci so skupinski del končali brez točk na zadnjem mestu, a so v skupini za obstanek fantje pod vodstvom Matjaža Seklja premagali vse nasprotnike – Poljsko, Italijo in Japonsko – ter si s 13. mestom, ki je še danes naša najboljša uvrstitev, zagotovili nastop med najboljšimi tudi leta 2003.
Sanje dočakala tudi najbolj izkušena
Kapetan Robert Sabolič (36) in branilec Blaž Gregorc (35) sta v reprezentanci daleč najbolj izkušena in sta več kot desetletje čakala na to, da se jima uresniči še zadnja želja, da izpolnita še zadnji cilj v reprezentančnem pogledu. Igrala sta na dveh olimpijskih igrah, a v elitni skupini nista uspela obstati. Obstanek med elito se je obema izmuznil v Bratislavi, Stockholmu, Ostravi, Parizu in Rigi. Vse do letošnjega maja.
Vse se je »poklopilo«
“Že kar nekaj časa sem v reprezentanci, 15 let po moje. V A skupini pa se mi še ni uspelo obdržati. Dvakrat sem že bil na olimpijskih igrah, dvakrat smo zmagali kvalifikacije, vedno smo bili tako blizu. Morda smo imeli na papirju prejšnja prvenstev boljšo ekipo, ampak letos se nam je vse poklopilo. Prišla je mlada kri in vsaka čast vsem. Vratar Horak nas je branil,” je povedal veteran Sabolič za nacionalni radio.
Nova generacija, svež zagon
To svetovno prvenstvo je pomembno še z enega vidika: ekipa je pomlajena, brez večine dolgoletnih nosilcev igre, ki so zaznamovali zlata leta slovenskega hokeja. Imena, kot so Török, Jezovšek, Mahkovec in Simšič, so zmagovito nadaljevanje zgodbe, ki so jo začeli Kontrec, Vnuk, Jan, Kopitar, Razingar, Jeglič in drugi.
Selektor Terglav je po tekmi poudaril, da gre za izjemen ekipni uspeh in nagrado za vse, ki so verjeli, da se Slovenija lahko znova in dokončno zasidra med najboljšimi.
Poglavje, ki se piše po olimpijskih sanjah
Poleg svetovnih prvenstev ima slovenski hokej tudi močno olimpijsko zgodovino. Dvakrat zapored, v Sočiju 2014 in Pyeongchangu 2018, je Slovenija nastopila na olimpijskih igrah in navdušila hokejsko javnost. A v zadnjih dveh kvalifikacijskih ciklih, vključno z neuspehom avgusta 2024 proti Latviji, Ukrajini in Franciji, se na OI ni več prebila.
Nova olimpijska zgodba?
Stockholm 2025 pa morda predstavlja nov temelj, novo generacijo in – zakaj ne – novo olimpijsko zgodbo. Z zmago proti Franciji in prvim obstankom po dveh desetletjih Slovenija sporoča: vračamo se – in tokrat zares.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se