Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Gimnazijski večer tokrat s športniki


V. B.
21. 10. 2016, 00.00
Posodobljeno
12:46
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

tina_mohorovic___001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Tina Mohorovic - 001

Novomeška gimnazija je v sklopu praznovanja 270-letnice delovanja sinoči pripravila 3. gimnazijski večer, na katerega so povabili štiri nekdanje dijake, ki so bil v času šolanja na gimnaziji tudi že vrhunski športniki. O svojih športnih in gimnazijskih zgodbah pa v pogledu na svet in šport so v pogovoru s profesorico Suzano Krvavico spregovorili nekdanja gimnastičarka in današnja direktorica Jasna Dokl Osolnik, nekdanja mlada šampionka v badmintonu in danes profesorica germanistike in kranio-sakralna terapevtka Urška Silvester, metalec diska in olimpijec Igor Primc in nekdanji plavalec in danes novinar Dolenjskega lista Igor Vidmar.

Vsak od štirih gostov v sebi nosi svojo zgodbo. Jasna Dokl Osolnik je svoj največji dosežek, zmago na sredozemskih igrah v Splitu leta 1079 dosegla pri komaj petnajstih letih v dneh, ko so njeni sošolci v prvem letniku preživljali prve dijaške dni. Naslednje leto se je uvrstila  na olimpijske igre, a je njeno pot v Moskvo preprečila poškodba in operacija, s katero so ji nekoliko podaljšali kost na nogi. Kmalu po tem se je nekega dne odločila, da ne bo več trenirala in da se bo v življenju posvetila drugim stvarem.

Športna pot Urške Silvester se je končala s hudo prometno nesrečo med potjo na trening tri mesece pred mladinskim evropskim prvenstvom, kjer sta bili s sestro kot prvouvrščeni na evropski jakostni lestvici prvi favoritki za zmago. Igor Primc je, čeprav je bil že kot pionir in mladinec med najboljšimi metalci diska na svetu, svojo uresničitev dočakal šele v zrelih letih, potem ko je po daljšem obdobju športnega životarjenja začel sodelovati s trenerjem Karlom Gačnikom, ki ga je pripeljal najprej do državnega rekorda in kasneje do finala na svetovnem prvenstvu in nastopov na olimpijskih igrah ter nenazadnje tudi do zlata na sredozemskih igrah. Podobno kot Silvestrova in Doklova je tudi Igor Vidmar svoje najboljše izide in več uvrstitev v mali finale na svetovnem prvenstvu dosegel kot gimnazijec in neposredno po maturi pri osemnajstih letih. "Od športa se tedaj ni dalo živeti, zato se je bilo treba resno lotiti študija, v Ljubljani pa športniki iz drugim mest nismo imeli ustreznih pogojev za trening zato je bilo napredka počasi konec, po diplomi te je čakala služba in z njo je bilo vrhunskega športa konec. Na zdanjih dveh državnih prvenstvih sem bil drugi najstarejši udeleženec," je o koncu svoje športne poti pri petindvajsetih letih  povedal Vidmar.

Od leta 1999 ima novomeška gimnazija v okviru splošne gimnazije tudi športni oddelek, kjer je pouk prilagojen potrebam mladih športnikov, Urška Silvester pa je bila dijakinja druge generacije "športnikov". "V našem času kot vrhunski športnik nisi imel nobenega posebnega položaja, dejstvo, da si bil športnik, ti je pri nekaterih profesorjih celo škodilo," je na vprašanje o usklajevanju šole in treninga povedala Jasna Dokl Osolnik, "V šoli je moralo biti vse v redu, sicer nisem smel na trening, tako da sem, da bi lahko treniral hodil v šolo tudi z visoko vročino. A šola nas je naučila vztrajnosti, postaviti in doseči cilje pa tudi prenesti poraz in razočaranje, kar nam je kasneje v življenju velikokrat prišlo prav," pa je dodal Vidmar.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.