Zdravje
Odobrena uporaba dveh tablet v boju proti covidu-19
Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila izredno uporabo Merckove tablete molnupiravir proti covidu-19. Hkrati je Ema začela obravnavo Pfizerjeve tablete proti covidu-19.
Tablete proti covidu še letos, a bodo drage kot žafran
Ameriški farmacevtski gigant Pfizer je ameriško upravo za hrano in zdravila (FDA) uradno zaprosil za dovoljenje za izredno uporabo zdravila proti covidu-19 paxlovid.
Krčevita bolečina in kri v urinu? Takoj k zdravniku!
Ledvični ali sečni kamni so čvrsti drobci, ki lahko nastanejo kjerkoli v sečilih in lahko povzročijo bolečine, krvavitev, zaporo sečnega toka ali okužbo.
Ključ do zdravja? Dihajte skozi nos!
Se počutite utrujene, vas prežema strah, imate preveč kilogramov, bolečine? No, ko iščete rešitve za svoje težave, preverite, ali dihate skozi nos. Kajti samo s tem, da namesto skozi usta podnevi in ponoči dihate skozi nos, lahko strašno izboljšate svoje počutje. To trdi v knjigi Dihaj James Nestor, dolgoletni novinar, ki je prepotoval svet in se pogovarjal tako z znanstveniki, zdravniki kot tudi poznavalci starodavnih kultur, da je našel pojasnila ter dokaze, zakaj je pravilno dihanje tako strašno pomembno. Prejšnji teden je knjigo predstavljal v Ljubljani.
Kako ravnati pri napadu putike, glavobolu in bolečinah v ušesih?
Blagodejno topli ovitki in obkladki spadajo med najstarejše zdravilne metode na svetu. Zagotovo se spomnite, da vam je babica tako zbijala visoko vročino – krpe v žganje in na vroče telo.
VIDEO: Unilateralne vaje na klopci za krepitev mišic zadnjice in nog
Tokrat se bomo lotili novega sklopa vaj na klopci. Predstavili bomo tri unilateralne vaje, ki so izjemno učinkovite, ko želimo okrepiti in oblikovati mišice nog in zadnjice.
Za okras in za prilogo andska jagoda z vrta
So tudi na vašem okrasnem vrtu med jesenskimi rastlinami ostali nežni »pergamentni« lampijončki, ki postajajo vse bolj prozorni? Ti so že od nekdaj prisotni na okrasnih vrtovih, a naj vam povemo, da so tudi koristni za zdravje.
Glavoboli, slabost in pešanje vida lahko kažejo na možganski tumor
Znaki in simptomi možganskega tumorja so zelo podobni drugim vsakodnevnim boleznim, ob katerih po navadi zamahnemo z roko – od glavobolov do depresije.
Ko gre za zdravje, molk ni vedno pametna izbira
Teoretično svojemu zdravniku povemo vse – tudi neprijetnosti. Konec koncev gre za naše dobro. A se včasih ne zavedamo, da bi bila morda pomembna še katera druga informacija, in tako »sleparimo« celo iz nevednosti.
Zaklad Inkov, ki omamno diši in poleg tega še zdravi
Tokrat predstavljamo precej redko uporabljeno začimbo, ki je k nam prišla s Krištofom Kolumbom in v sebi združuje vonje cimeta, klinčkov, popra in muškatnega oreščka. Takšna je tudi po okusu, sicer pa so jo pogosto zamenjevali s poprom. Govorimo o pimentu.
Včasih hrana revnih, danes hrana zdravja in dobrega počutja
Kdaj ste si nazadnje privoščili jed iz koruzne moke ali koruznega zdroba? Morda vložene koruzne storžke ali pa zgolj vloženo koruzo? Spoznajte, kako koristna je za naše zdravje, prav tako pa tudi izjemno hranljiva in ne vsebuje glutena.
Nasveti, kako blažiti suh kašelj in draženje v grlu
Kašelj ni bolezen, temveč zgolj simptom bolezni dihal ali kake druge zdravstvene tegobe. Je obrambni mehanizem, prek katerega želi organizem sprostiti dihalne poti tujkov in ostalih vnetnih znakov.
S smrekovo smolo nad nadležne glivice in rane
Sprehodimo se po gozdu tudi v jesenskem času in se zazrimo v mogočna drevesa, ki nas obdajajo. Veličastno, kajne? Tokrat poudarek namenjamo smrekovi smoli, ki so jo uporabljali že naši predniki.
Kako premagati sladkorno bolezen?
Letos obeležujemo 100. obletnico izuma inzulina. Od takrat pa do danes se je obravnava oseb s sladkorno boleznijo bistveno spremenila in izboljšala, a ta bolezen v Sloveniji še vedno ostaja najpogostejši razlog, zaradi katerega prebivalci obiščejo zdravnika. Podaljševanje življenjske dobe in staranje prebivalstva pa bo te potrebe še povečalo.
S češnjami in česnom nad togost telesa in bolečine
Revmatične težave so pogost spremljevalec starejših ljudi, nekatere oblike revmatičnih obolenj prizadenejo kar do 80 odstotkov te populacije.
Ta mineral je ključen za zdravje srca, kosti in zob
Če imate težave s krhkimi kostmi in hrustancem, šibkimi tetivami, srbečo kožo in kožnimi nečistočami ter težave z zobmi in dlesnimi, je zelo mogoče, da vam primanjkuje silicija.
Staranju oči in pešanju vida ne ubeži prav nihče
Pojav lahko sproži glavobol, moti koncentracijo, hkrati pa povzroča tudi bolečine v očeh. Presbiopija je dokaj pogosta, večina ljudi pa se je niti ne zaveda.
To so možni vzroki, da vas med uriniranjem peče
Če ste na stranišču ugotovili, da vas med uriniranjem peče, vam lahko zagotovimo, da se veliko žensk srečuje s to neprijetno težavo. Ima tudi ime: disurija.
Veliko Slovencev ima sladkorno bolezen in se tega ne zaveda
Pred svetovnim dnevom sladkorne bolezni, ki je 14. novembra, je včeraj potekala okrogla miza, na kateri so sodelujoči spregovorili o zgodovini bolezni in življenju z njo.
Mesec ozaveščenja o raku
Društvo OnkoMan pa je pripravilo vseslovensko kampanjo na temo raka mod, ki je pogostejši med mlajšimi moškimi.
Pozor! V Sloveniji nam kronično primanjkuje vitamina D
Inštitut za nutricionistiko je opravil znanstveno raziskavo, ki je pokazala zelo visoko stopnjo pomanjkanja vitamina D pri prebivalcih Slovenije.
Kratki odmori in pravilna drža preprečijo bolečine
Pogosta uporaba računalnika je nemalokrat kriva za bolečine v različnih delih telesa. Preverite, kako ukrepati pri bolečinah in napetosti v dlaneh ali zapestju.
Ledvični bolniki, pazite na vnos vitaminov C in B
Tudi pri dializnih bolnikih veljajo splošna načela zdrave prehrane, da morajo biti živila sveža, zdrava in prvovrstna, vendar se morajo držati nekaterih omejitev.
Nalezljiva kožna bolezen na srečo ni tako nevarna
Impetigo je gnojna okužba vrhnjega sloja kože, ki jo povzročajo stafilokoki in streptokoki. Lahko se pojavi na zdravi koži, večkrat pa na mestih manjše poškodbe kože, pika, ekcema in podobno.
Pri oslabljenem imunskem sistemu je pametno poseči po postbiotikih
Najprej so prišli probiotiki in nato prebiotiki, za katere ste verjetno že slišali. V zadnjem času pa pri prehranskih strokovnjakih vse večkrat lahko zasledite izraz postbiotiki. Za kaj pravzaprav gre?