Odlični testni rezultati

Tablete proti covidu še letos, a bodo drage kot žafran

Žiga Kariž
18. 11. 2021, 10.26
Posodobljeno: 18. 11. 2021, 10.49
Deli članek:

Ameriški farmacevtski gigant Pfizer je ameriško upravo za hrano in zdravila (FDA) uradno zaprosil za dovoljenje za izredno uporabo zdravila proti covidu-19 paxlovid.

Profimedia
Paxlovid preprečuje hujši potek bolezni.

Vse več je farmacevtskih podjetij, ki na področju izdelave zdravil proti covidu-19 dosegajo dobre rezultate. Tako kot pri cepivu je tudi pri zdravilu vodilni farmacevtski gigant Pfizer. Septembra so začeli tretjo fazo testiranja zdravila, ki se imenuje paxlovid, rezultati pa naj bi bili tako dobri, da so klinično testiranje zaključili predčasno. Pfizer je s testi ugotovil, da njegova tabletka pri necepljenih simptomatičnih bolnikih zmanjša hospitalizacije in smrti za 89 odstotkov. Zdravilo deluje tako, da blokira ključni encim, ki ga virus potrebuje za razmnoževanje v človeškem telesu. Kot so ugotovili, je za najboljši rezultat treba vzeti tableto tri dni po pojavu simptomov. Tableta naj bi bila učinkovita pri odraslih osebah z blagimi ali zmernimi simptomi covida-19 za preprečitev hudega poteka bolezni.

Le za necepljene

Na podlagi rezultatov so se v torek odločili, da bodo Ameriško upravo za hrano in zdravila (FDA) uradno zaprosili za dovoljenje za izredno uporabo zdravila proti covidu-19. Kot napoveduje New York Times, je mogoče, da bodo dovoljenje dobili še pred koncem leta. Na ugoden razplet birokratskega postopka in prihod zdravila na trg so se začele pripravljati tako svetovna zdravstvena organizacija kot številne vlade po svetu, tudi naša. Pfizer je v torek sklenil dogovor z organizacijo javnega zdravja Medicines Patent Pool s podporo Združenih narodov, ki bodo omogočili generično proizvodnjo paxlovida. Ko bo zdravilo v uporabi, ga bodo lahko na podlagi licenčnega dogovora proizvajali generični proizvajalci, prek katerih bo na voljo v 95 državah z nizkimi in srednje visokimi dohodki, kar bo pokrilo 53 odstotkov svetovnega prebivalstva. Predstavnica ameriške korporacije Kit Longley je medijem pojasnila, da so zaprosili za dovoljenje za uporabo zgolj pri necepljenih ljudeh, primarno pri starejših in tistih s prekomerno težo.

STA
Zdravilo naj bi bilo primarno namenjeno necepljenim pacientom, ki spadajo v ogrožene skupine.

Visoka cena

Bolj razvite države, kamor spada tudi Slovenija, bodo morale zdravilo kupiti. Ameriška vlada je že objavila, da bo zagotovila deset milijonov terapij, za kar naj bi odšteli pet milijard dolarjev. Zase naj bi že poskrbeli Avstralija in Velika Britanija. Na prihod zdravila se pripravlja tudi slovenska vlada, ki je na včerajšnji dopisni seji izdala soglasje k pooblastilu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za nakup zdravil za zdravljenje covida-19 v okviru skupnega javnega naročila držav članic EU. Kakšna cena zdravila se bo izoblikovala na trgu, še ni znano, ameriški mediji pa poročajo, da naj bi Pfizer za eno terapijo zahteval 700 dolarjev (615 evrov).

Bo dovolj za vse?

Terapija naj bi obsegala šest tablet dnevno, trajala pa naj bi pet dni. Iz Pfizerja so sporočili, da so trenutne proizvodne zmogljivosti omejene in da bodo do konca leta lahko zagotovili le 180.000 terapij, v naslednjem letu pa okoli 50 milijonov. Enaindvajset milijonov terapij naj bi bilo dosegljivih do konca junija. Glede na število necepljenih po vsem svetu bo povpraševanje verjetno preseglo ponudbo, zato je razveseljiva novica, da ima FDA pred seboj že podobno prošnjo podjetja Merck, v prihodnjih mesecih pa naj bi za dovoljenje za svoja zdravila zaprosilo še več manjših farmacevtskih podjetij. O Merckovi tabletki bo FDA še ta mesec poslušala priporočila zunanjih znanstvenih strokovnjakov. Merckova tabletka deluje tako, da povzroči mutacijo v novem koronavirusu, ki se potem ne more več razmnoževati.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov