Zdravje
Toliko primerov gripe so potrdili v tej "sezoni"
Enega. Konec novembra pri desetmesečnem otroku, piše na spletni strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.
Prebavne težave ohromijo tudi imunski sistem
Smo to kar jemo. Hrana je gradnik našega telesa, posledično pa tudi zdravja.
Do treh novih defibrilatorjev s podporo Zavarovalnice Triglav
Zavarovalnica Triglav je prisluhnila prošnji Mestne občine Kranj (MOK) in v okviru novoletne akcije Za boljši jutri podprla nakup treh defibrilatorjev. V MOK si prizadevajo, da bi bili defibrilatorji dostopni na čim več lokacijah in odslej bo na voljo tudi pri vhodu v MOK in v Prešernovo gledališče Kranj, enega pa bodo imeli v svojem vozilu medobčinski redarji.
Vse več srčnih infarktov in možganskih kapi, tudi pri mladih
Bolezni srca in ožilja so v razvitem svetu, tudi v Sloveniji, že desetletja najpogostejši vzrok obolevnosti in umrljivosti odraslih. Največ smrti ter dolgotrajne prizadetosti povzročata srčni infarkt in možganska kap, oba pa sta tesno povezana s predhodnimi boleznimi žil. Eden od pomembnih dejavnikov tveganja so dokazano tudi povišane vrednosti holesterola, ki velja za »tihega ubijalca«. Govorili smo z Leo Majc Hodošček, specialistko interne medicine v Splošni bolnišnici Murska Sobota.
Izbor najboljših rastlinskih esenc za vse
Eterična olja lahko uporabljamo zaradi različnih namenov. Tudi zato, da navlažimo kožo, jo negujemo in upočasnimo njeno staranje.
Spoznajte žito številnih mineralov
Ste že poskusili kamut? Kamut je obujeno starodavni žito, ki so ga našli tudi v grobnicah faraonov. A bolj verjetno kot to, da prihaja iz Egipta, to žito izvira iz Bližnjega vzhoda.
Izboljšamo odpornost s pomočjo smeha in sonca
Ali ste vedeli, da nekateri ljudje tako rekoč skoraj nimajo imunosti? Zbrali smo nekaj zanimivih dejstev, ki vas bodo verjetno presenetila.
Jutranji lepotni obredi za videz kot iz škatlice
Prava lepota resda prihaja iz notranjosti, vendar je pomemben tudi zunanji videz, ki terja redno skrb za kožo in lase.
Znaki slabokrvnosti, ki jih večkrat spregledamo
Če se ves čas počutite izčrpane, je morda čas, da povečate vnos železa in vitamina B12. Vendar v primeru anemije oziroma slabokrvnosti ni tako preprosto.
Dieta za boljši spomin ter prešerno počutje
»Leta in kilogrami gor, zbranost in spomin dol!« pravijo pesimistično naravnani seniorji in številni mlajši, ki gledajo na staranje skozi temna očala.
Več kot besede tolažbe šteje konkretna pomoč
Na žalost danes že skoraj vsi poznamo nekoga, ki je prebolel ali pa šele preboleva raka. Nemalokrat se ne zavedamo in se v bistvu niti ne moremo zavedati, kaj bolniki doživljajo. Če želimo biti v pomoč in podporo nekomu, ki preboleva raka, je pomembno, da se seznanimo z nekaterimi dejstvi.
Nevarnosti slabega zraka: ne tvegajte okužb in alergij
Začeli so se sivi in mrzli jesensko-zimski dnevi, ko bomo vse več časa preživeli ob toplih radiatorjih, v varnih zavetjih domov. A pri tem kljub precejšnjim temperaturnim razlikam ne pozabite na redno zračenje.
Čist zrak v zaprtih prostorih
Čist zrak in zaprt prostor se marsikomu zdita nemogoča kombinacija. Onesnaževalci zraka v naš dom največkrat vstopijo ne le skozi vrata in okna, pač pa tudi preko naravnega prezračevanja. Med pogostejše onesnaževalce spadajo alergeni, ki jih sproščajo rastline in prah v notranjih prostorih. Škodljivi delci nehote nastajajo tudi med kuhanjem in čiščenjem. Kaj lahko storimo za čist zrak v zaprtih prostorih?
Težav z vidom in šibkosti ne pripisojte utrujenosti, lahko so zgodnji znaki možganske kapi
Kap se pojavi, ko se krvna žila v možganih zamaši (ishemična kap) ali začne krvaveti (hemoragična kap). V obeh primerih lahko pride do hude poškodbe možganov in celo smrti.
Na deskah za rezanje se zadržuje ogromno bakterij
Ne glede na to, ali uporabljate plastične ali lesene deske za rezanje mesa in zelenjave, so te pravo gojišče bakterij. Redno čiščenje je zato zelo pomembno. Ali veste, kako se ga lotiti?
»Biti danes okužen s HIV, je povsem nekaj drugega kot pred dvajsetimi leti«
Leta 2016 so v Sloveniji odkrili največ okužb z virusom človeške imunske pomanjkljivosti, in sicer 61. Po tem letu pa je Slovencev s HIV vse manj.
To so pogosti vzroki krvavitev iz prebavil
Krvavitev v prebavilih je lahko posledica povsem neznatnega vzroka, npr. draženja, lahko pa gre za odraz resnega stanja, kot je rak.
Simptomi astme in artritisa se razživijo v nočnih urah
Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako močno poslabšali, da vam je bilo žal, da niste prej poiskali zdravniške pomoči?
S timijanom nad kašelj, afte in do nižjega tlaka
Timijan poznamo predvsem kot začimbo, ki je nepogrešljiva v kulinariki. A nikar ne pozabimo, da je še kako pomemben za naše zdravje.
Če kariesa ne zdravimo, lahko odmre zobni živec
Zobna gniloba je poleg prehlada in obolenj dlesni najpogostejša tegoba človeštva. Če je ne oskrbimo, se okvara veča in na koncu uniči zob.
S kivijem do urejene prebave in nad simptome prehlada
Tokrat pozornost namenjamo sadežu, ki ga zadnja leta gojimo po vsej Sloveniji. Marsikje je zamenjal staro brajdo in poleti nudi prijetno senco, ob koncu oktobra pa pobiramo njegove pridelke.
S sušenjem perila tvegamo pojav plesni in resnih bolezni
Temperature so se ponekod po državi spustile že pod ničlo in če nimamo primerne sušilnice ali sušilnega stroja, lahko s sušenjem perila tudi škodujemo svojemu zdravju.
Jejte počasi in grizite zgolj z zadnjimi zobmi
Zobna proteza je zelo osebna; vsak jo razume na edinstven način, pa vendar so nekatere stvari skupne vsem uporabnikom.
Nespametne poteze, ki jih ubiramo ob prehladu
Kihate, kašljate in imate glavobol – povsem ste obupani in storili bi vse, da bi se vaše počutje izboljšalo. Zveni znano?
Čaji, ki preženejo nespečnost, prehlad, glavobol in prebavne težave
Čaji, ki so nam jih babice kuhale v času prehladnih obolenj in gripe, so bili najpogosteje pripravljeni iz lipe, kamilice, šipka in mete. In bili so precej učinkovitejši od zeliščnih čajev iz daljnih krajev.