
Zelenjavni

Paradižnik na vrtu: 5 pogostih težav in rešitve zanje
Paradižnik je kralj poletnega vrta, a tudi ena izmed najbolj zahtevnih vrtnin. Kljub redni negi se pogosto pojavijo težave, ki presenetijo še tako izkušenega vrtičkarja. V nadaljevanju predstavljamo pet najpogostejših težav pri vzgoji paradižnika in preizkušene rešitve zanje.

Bučke ne rodijo, čeprav obilno cvetijo? Tukaj je razlog …
Vrtičkarje pogosto razveseli bujno cvetenje bučk, a včasih sledi precejšnje razočaranje, saj iz številnih cvetov ne zraste noben plod. Zakaj torej bučke cvetijo, vendar ne rodijo?

Črna sredica pri solati – zakaj se pojavi in kako to preprečiti?
Ste opazili, da vaši solati začenjajo črneti sredice? Nikar ne čakajte predolgo, pač pa čim hitreje ukrepajte. Rešitev je enostavna ...

Po suši še neurja – kako pomagati rastlinam na zelenjavnem vrtu?
Najprej smo se »matrali« z dolgotrajno sušo in vročinskim valom, sedaj pa po nas klestijo še nevihte. Čeprav morda ohladitev prija, pa si lahko predstavljate, da preklapljanje med takimi ekstremi našemu zelenjavnemu vrtu ne prinaša nič dobrega. Preverite, kako lahko ukrepate, da bo škoda čim manjša.

Zrelost lubenice: kako vedeti, da jo lahko utrgamo z vrta?
Če vam na vrtu raste lubenica, se vam zagotovo že cedijo sline in bi se radi čim prej posladkali z njo. Pa je že dovolj zrela? Spoznajte glavne znake, po katerih presodimo zrelost lubenice na domačem vrtu.

Posebno zanimive sorte jesenskih kapusnic
Leto se je prevesilo v drugo polovico leta in čas je, da si pripravimo sadike kapusnic za jesensko pridelavo. Spoznajte nekatere manj znane vrste in sorte, ki jih lahko preizkusite in tako popestrite jesenske zelenjavne gredice.

Namakate ali še vedno zalivate?
Marsikdo pri zalivanju še vedno vztraja pri starih praksah, ne glede na to, da so se zaradi podnebnega segrevanja razmere v naših vrtovih v zadnjih letih močno spremenile. Da lahko rastlinam zagotovimo dovolj vode, zdaj ne zadostuje več le zalivanje, temveč je že skoraj nujno preklopiti na namakanje. Poglejmo, zakaj.

Najpogostejše težave v zelenjavnem vrtu in rešitve zanje
Tako kot za svoje zdravje veliko naredimo s preventivo, se lahko na vrtu marsikateri težavi izognemo z različnimi preventivnimi ukrepi. Ampak saj vsi vemo, občasno nam kljub temu ne uspe zavarovati rastlin pred napadi bolezni ali škodljivcev. Kaj pa potem?

Poletna vročina ne ugaja vedno vsem vrtninam
Vrtnine po večini za obilno in zdravo rast potrebujejo veliko sončnih žarkov. Zato tudi zelenjavni vrt navadno postavimo na sončna mesta, da bi jim zagotovili kar najboljše možnosti. A zadnja leta so temperature poleti vedno višje in tako kot nam tudi rastline takih ekstremov ne marajo več. Še posebno nekatere …

5 rešitev za letošnje težave v vrtu
Pri pridelovanju zelenjave se ves čas srečujemo z izzivi. Mednje sodijo tudi raznovrstne težave, ki nas presenetijo med pridelavo. Ali je bolje preprečevati kot zdraviti? Najprej prvo, ko nastanejo težave, tudi drugo.

Kako pomagati zelenjadnicam v vročih poletnih dneh
Pred nami je dolgo in verjetno tudi vroče poletje. Marsikdo sploh ne pomisli na to, a tudi vrtnine v vročini trpijo podobno kakor mi. Le da se mi pred vročim soncem lahko umaknemo v senco, rastline pa se ne morejo. Kaj torej lahko naredimo? In to tako, da se bomo zraven čim manj potili oziroma si bomo delo čim bolj olajšali?

Rešite še nezrele plodove paradižnika – triki za dozorevanje
Včasih se zgodi kaj, kar nas prisili, da plodove paradižnika poberemo, še preden res dozorijo. Poleti je to takrat, ko se v kakšni malce hujši nevihti rastlina polomi ali pa se zaradi bolezni posuši, jeseni pa takrat, ko že grozi slana, a plodovi še kar niso dozoreli. Pa ste vedeli, da lahko zrelost paradižnika spodbudimo tudi, ko je plod že odtrgan?

Sukcesijsko sajenje: kako in zakaj sejemo večkrat poleti
Vrtičkarji pogosto naredimo napako, da se skozi poletje posvetimo le pobiranju pridelka, sajenje in sejanje novih rastlin pa enostavno zanemarimo. A nikar ne delajte tega! Izkoristite vse potenciale vašega vrta s sukcesijskim sajenjem tudi sredi poletja.

3 manj znane kobulnice, ki jih morate posaditi
Ko omenimo kobulnice, verjetno pomislite predvsem na korenje in peteršilj, morda kdo še na pastinak. A seveda to ni vse - spoznajte nekaj manj znanih kobulnic, ki jih ne smemo spregledati in si zagotovo zaslužijo prostor na vašem vrtu.

Kako nam rastline kažejo, da je nekaj narobe?
Kadar je poznopomladansko vreme muhasto, je možno pričakovati veliko težav z rastlinami. Vzrok teh težav so lahko živi povzročitelji – glivice, virusi ali bakterije, lahko pa tudi neživi povzročitelji, rastne razmere, prehrana, temperaturni stres, vodni stres … Pomembno je vedeti, kaj je težave povzročilo, saj je potem rastlinam lažje pomagati.

3 manj poznane zelenjadnice, ki jih boste želeli preizkusiti
Spoznajte tri zanimive zelenjadnice, ob katerih vas bodo zagotovo zasrbeli vaši zeleni prsti in si jih boste želeli preizkusiti tudi v domačem vrtu.

Artičoka in rabarbara – sezonski zvezdi na domačem jedilniku
Artičoka in rabarbara sta užitni trajnici, ki ju še vedno premalo sadimo na svojih vrtovih. Ko se naučimo, kaj vse dobrega lahko iz njiju pripravimo, lahko postaneta celo naš najljubši pridelek na vrtu. Ste za to, da kar začnemo preizkušati?