
Zelenjavni / stran 4

2 P-ja: pastinak in portulak
Pastinak pa nekako ni našel poti v naša srca, čeprav je verjetno najbolj zdrav med jušno zelenjavo. Skoraj bolj ga poznajo tisti, ki kupujejo seme brez očal in so ga kupili po pomoti. Podobno portulak marsikdo zamenja za plevel. Pa ste vedeli, da imata ti dve zelenjadnici številne prednosti za naše zdravje, zaradi katerih na našem vrtu ne bi smeli manjkati?

Priprava zemlje in setve na visoki gredi za optimalen pridelek
Visoke grede so pravi hit na naših vrtovih, saj olajšajo vrtnarjenje in so primerne tudi za balkone in terase. Za dober pridelek pa je pomembno, da izberemo primerno zemljo, setve pa opravimo ob pravem času ...

Zakon zaostruje uporabo FFS – kaj to pomeni za vrtičkarje?
Dopolnitve zakona o uporabi fitofarmacevtskih sredstev (FFS), ki so začele veljati novembra, določajo, da lahko FFS kupujejo le še poklicni uporabniki z izkaznico, vrtičkarji pa do njih nimajo več dostopa. Kako bo to vplivalo na ljubitelje vrtnarjenja?

Paradižnik – sadež ljubezni
Paradižnik ne sme manjkati na nobenem slovenskem vrtu. Sam gojim več kot 300 različnih sort paradižnika in vsako leto opazujem, katere sorte se najbolje obnesejo. Če sami še razmišljate o sortah za letošnjo sezono, naj vam predstavim svoj izbor, ki me je navduševal leta 2022.

Kaj smo se naučili v preteklih letih in nam letos ni treba več ponavljati ...
Izkušnje, tudi če so negativne, nam vedno pomagajo, da se iz njih nekaj naučimo. Ob spreminjajočem vremenu v zadnjih letih izkušnje ves čas "posodabljamo", da se bomo v prihodnjih mesecih lažje izognili neprijetnim presenečenjem in poskrbeli za uspešno vrtičkarsko letino, pa osvežimo nekaj »najnovejših« lekcij.

Priprava zemlje in načrt vrta za dober pridelek
Vzgoja zelenjave doma prinaša zdravje, gibanje in ponos. Z daljšimi, toplejšimi dnevi je delo na vrtu prijetno. Začnemo s pripravo tal in prvimi setvami.

Trendi na področju vzgoje zelenjadnic
Že vrsto let spremljam tudi tujim vrtnarijam, da lahko sledim novostim. Navdušujejo me trendi zgodnje-spomladanskih zelenjadnic, ki postajajo hiti. Kaj pa pri nas? Bodo tudi na slovenskih tleh postale takšen hit? Naj vam predstavim tri takšne vzhajajoče zvezde.

Najpomembnejši sovražniki krompirja
Krompir je pomemben del prehrane, zato ga vrtičkarji radi pridelamo sami. Tako vemo, da ni obdelan z neželenimi snovmi. Za dober pridelek pa moramo prepoznati in pravočasno preprečiti morebitne težave.

Vzgojite svoj debeli krompir
Težko si predstavljamo tradicionalno nedeljsko kosilo brez krompirja. Zato tudi vrta ni brez vsaj gredice kifelčarja. Naj se nam ne mudi s sajenjem, ker je krompir botanični sorodnik paradižnika, paprike, jajčevca in feferonov. Za rast potrebuje temperaturo tal vsaj 8 °C, kar pomeni, da ga v osrednji Sloveniji sadimo nekje v začetku aprila, v toplejših predelih Slovenije pa nekoliko prej.

Vrtnine za čedalje bolj vroča poletja
Podnebne spremembe prinašajo vse bolj ekstremne temperature in daljša obdobja nad 20 °C. Zato se spreminjajo pravila gojenja rastlin: kakiji, fige, palme, celo pistacija zdaj uspevajo v celinskem podnebju. V zelenjavnem vrtu prilagajamo izbire rastlin vrstam, ki prenašajo visoke temperature, in izkoriščamo priložnosti za vzgojo novih zelenjadnic doma.