NAMIG
Mlinci so mehki in kruhasti, pripravljeni pa preprosto in hitro, v samo štiridesetih minutah.
MAJIN IN JERNEJEV NASVET
Pečene mlince hranimo v papirnati vrečki ali v embalaži za shranjevanje, v suhem, temnem prostoru (npr. shrambi), do tri mesece. Ko se odločimo, da jih bomo postregli, jih natrgamo v skledo, prelijemo z vodo in postrežemo.
Sestavine
- 210 g gladke bele moke, tip 500
- 1 jajce
- 80 g vode
Priprava
1. V večjo skledo damo moko, jajce in vodo. S kuhinjsko lopatico zmes dobro premešamo, nato pa z rokami zgnetemo v gladko, prožno testo. Testo pustimo v skledi, na sobni temperaturi, 15–20 minut, da se nekoliko sprosti, tako ga bo lažje razvaljati. Ta postopek lahko naredimo tudi dan prej. Testo v skledi pokrijemo in postavimo v hladilnik do 12 ur.
2. Delovno površino pomokamo in razvaljamo testo v pravokotnik, debeline približno 1 mm. Mlince razrežemo na približno 8 daljših trakov. Vsak trak enakomerno napikamo z vilicami. Trakove prestavimo na večji pekač – ne obložimo ga s papirjem za peko. Postavimo v predhodno segreto pečico. Pečemo 4 minute pri 200 °C. Potem mlince obrnemo in pečemo še 4 minute.
3. Pečene mlince nadrobimo v večjo skledo in dobro posolimo. Prelijemo jih z vrelo vodo, da so enakomerno prekriti z njo, in pokrijemo z večjim krožnikom. Pustimo 8–10 minut, nato mlince odcedimo. Prelijemo jih s sokom od poljubne pečenke ali pečene race oziroma piščanca. Ali pa jih zabelimo z ocvirki.
Dodatna ideja za polivko
Maja in Jernej Zver za polivko čez mlince predlagata naslednje: »V ponev damo maslo, svinjsko mast, lovorov list, semena kumine, koriandrova semena in en do dva žajbljeva lista. Premešamo in počakamo, da se maščoba raztopi in začimbe zadišijo, nato prelijemo čez mlince in postrežemo. Za vegetarijansko inačico izpustimo svinjsko mast in uporabimo samo maslo.«
Še več slastnih receptov vas čaka v reviji Jana, št. 45, 5. november 2024.