Nasveti

Žižole, primorsko superživilo in zakladnica vitamina C

Andreja Comino
14. 10. 2024, 08.00
Deli članek:

Po primorskih mestih rastejo številna drevesa s podolgovatimi listi, med katerimi začenjajo zoreti ovalni sadeži. Ko jih pregriznemo, so prijetno hrustljavi in sladkastega okusa s pečko na sredini. To so žižole, starodavno sadje, ki ga danes morda ne poznamo več tako dobro kot nekoč, a jih zaradi kopice koristnih sestavin zelo cenijo v medicini, prehrani in celo kozmetiki. Tako zelo, da jih marsikje imenujejo superživilo. Najpogosteje jih namakajo v žganje, a še možnosti za njihovo predelavo je še obilo.

revija Jana
Žižole, skoraj pozabljen okus tradicije

Žižole (znanstveno ime Ziziphus jujuba), poznane tudi kot kitajski dateljni, so majhni sadeži drevesa, ki izvira iz Azije, predvsem iz Kitajske. Zelo priljubljene pa so tudi v Indiji, Koreji, na Japonskem in v nekaterih delih Sredozemlja. V preteklosti so jih širili trgovci, ki so potovali po svilni poti, in tako so te sadeže prinesli tudi v Sredozemlje, na Bližnji vzhod in pozneje v Evropo. Danes jih gojijo marsikje po svetu, predvsem v toplem in suhem podnebju, kot je v Južni Ameriki, Kaliforniji, južni Evropi in celo Avstraliji. Drevo žižole spada v družino krhlikovk (Rhamnaceae). Okrogli ali ovalni plodovi z rdeče-rjavo lupino imajo čvrsto, hrustljavo teksturo in sladek okus, podobno kot jabolka. Ko se posušijo, pa postanejo mehkejši, slajši in podobni datljem, zaradi česar jih pogosto primerjajo z njimi.

Koristijo prebavi in lajšajo stres

Žižole niso le okusno sadje, temveč tudi prava zakladnica hranilnih snovi, vitaminov in mineralov, zaradi česar so izjemno cenjene. Vsebujejo veliko vitamina C, ki pomaga v boju proti prostim radikalom, krepi imunski sistem in izboljšuje vsrkavanje železa v telesu. Poleg tega vsebujejo vitamine skupine B (B1, B2, B6), ki so ključni za pravilno delovanje živčnega sistema in presnovo energije, pa tudi dosti kalija in železa. Prvi uravnava krvni tlak, saj pomaga pri odstranjevanju presežka natrija iz telesa. Železo pa je ključno za tvorbo hemoglobina, ki omogoča transport kisika po telesu. Žižole so odličen vir prehranskih vlaknin, kar je pomembno za zdravo prebavo. V tradicionalni kitajski medicini so jih tisočletja uporabljali kot naravno sredstvo za lajšanje stresa, tesnobe in nespečnosti. Znanstvene raziskave potrjujejo, da vsebujejo spojine, ki sproščajo živčni sistem, zmanjšujejo napetost in izboljšujejo kakovost spanja.

Vsestransko uporabne

Sveže sadeže lahko jemo samostojno ali pa jih narežemo v solate, smutije ali sladice. Posušene lahko uporabimo kot naravno sladilo v pecivu, piškotih ali za prigrizek. V tradicionalni kitajski medicini pa je iz posušenih sadežev posebej priljubljen čaj. Ta ima blagodejne učinke na živčni sistem, pomaga pri nespečnosti in sproščanju. Le redki vedo, da iz žižol lahko pripravimo tudi okusno marmelado, ki jo nato uživamo zjutraj na kruhu ali v sladicah.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 41, 8. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov