Hemoroidi so notranji in zunanji, gre pa za nabrekle žile, ki jih lahko dolgo krotimo sami, v zadnjih fazah bolezni pa je potrebna operacija. Če bomo pozorni, ne bo potrebna. Poleg bolečin na hemoroide največkrat opozori kri pri iztrebljanju. Kako vemo, da gre za zlato žilo, kot to nadlego imenujemo po domače, in ne kaj hujšega? Če gre za hemoroide, je kri opazna na školjki in na papirju za brisanje, torej je pravkar prikapljala iz rane, če pa je kri pomešana med blato, je treba pri priči k zdravniku.
Najprej moramo poskrbeti za dobro prebavo, najhuje je namreč, če se zbito blato nakopiči tik pred zadnjikom. Za začetek je treba veliko piti – in to vodo, tu in tam ji primešajmo kakšno žlico jabolčnega kisa. Jutro začnimo z ne presladkim jabolkom in ga izdatno zalijmo s tekočino. Jejmo hrano z veliko vlakninami, predvsem zelenjavo, stročnice, neoluščena žita in ne presladko sadje. Predvsem pa se je treba gibati. Jutranji sprehod s pospešenimi koraki bo povzročil, da bo prebavno mišičje začelo delovati s polno paro in bo iztisnilo blato proti koncu poti. Če je tam zamašek, ga lahko zmehčamo takole: prst v plastični rokavici potunkamo v oljčno olje in ga na rahlo potisnemo v anus. Seveda pa so veliko učinkovitejše glicerinske svečke, ki jih kupimo v lekarni in učinkujejo zelo hitro.
Tudi za boleče vnete hemoroide je nekaj naravnih zdravil. Najhitreje ublažimo bolečino na sibirski način – v en kot majhne polivinilaste vrečke nalijemo vodo in zavozlamo. To damo v zamrzovalnik. Tako dobimo ledene svečke, ki jih potisnemo v anus, vnetje se vsaj začasno umiri. Potem poskusimo z večjim strokom česna, ki ga malce napraskamo z nožem in potisnemo v anus. Česen je naravni antibiotik. Če so hemoroidi zunanji, led zavijemo v gazo in ga položimo na rane, zmečkan česen pa tudi. Zelo pomaga tudi aloe vera, najbolje je, da gel stisnemo na košček vate in si ga večkrat na dan položimo na hemoroide. Pomagata tudi vata s švedsko grenčico in ognjičevo mazilo.