Kuhati se je naučila pri trinajstih letih, ko je morala kuhanje na hitro prevzeti od babice, ki je tedaj živela z njimi in nekaj časa ni mogla kuhati. »Me je pa ves čas 'mentorirala'. Tudi otroštvo sem preživela v njeni kuhinji. Bila je dobra kuharica, obvladala je slovensko tradicionalno kuhinjo in še danes poskušam pri mnogih jedeh ujeti okus, kot so ga imele njene jedi. Čez vikende je kuhala moja mama, tudi njej sem pomagala in se učila. Podedovala je talent svoje mame za kuhanje in ga nadgradila z zdravo pestro mednarodno prehrano, saj je dolga leta imela trgovino z bio hrano. Obožujem njeno kuho,« pravi priznana pevka, ki pri kuhi izhaja iz tega, kar ima v hladilniku. Trudi se, da je čim bolj založen z lokalno zelenjavo. Velikokrat prebira recepte na spletu, o kuhanju razmišlja celo, če kdaj ponoči ne more spati.
Sestavine
- 170 g fižola
- vsaj 10 vrst različne zelenjave, npr.:
- 1 čebula
- 4 stroki česna
- nekaj šampinjonov
- ½ jajčevca
- 1 bučka
- 1 korenček
- 2 krompirja
- 1 stebelna zelena
- ½ kolerabe
- ½ pora
- malo špinače
- maslo
- 1 paradižnik ali ½ konzerve sesekljanih pelatov
- začimbe (bazilika, peteršilj, majaron, poper ...)
- 2 pesti makaronov
- 1 ali 2 žlici leče (po želji)
- olivno olje
Priprava
1. Fižol čez noč namočite, ga zavrite in odlijte to vodo stran. Nato ga ponovno zavrite in kuhajte (odvisno od sorte) vsaj eno uro.
2. Vmes nasekljajte ogromno zelenjave, vsaj deset vrst. Eno čebulo, štiri stroke česna, nekaj šampinjonov, pol jajčevca, eno bučko, en korenček, dva krompirja, eno stebelno zeleno, pol kolerabe, pol pora, malo špinače ..., karkoli imate pri roki. To vse prepražite na ponvi na olivnem olju, zmešanim s stopljenim maslom – najprej čebulo, dodajte por, nato česen in postopoma vse preostalo. Na koncu dodajte še en olupljen paradižnik ali pa pol konzerve sesekljanih pelatov.
3. Prepraženo zelenjavo stresite k skoraj kuhanemu fižolu, solite, dodajte začimbe (bazilika, peteršilj, majaron, poper, česen v zrnih ...) in kuhajte še 45 minut.
4. Deset minut pred koncem kuhanja dodajte še dve pesti majhnih makaronov, včasih tudi kako žlico ali dve drobne leče.
5. Mineštra je boljša, če nekaj ur stoji, na krožniku pa ji lahko dodamo še svež peteršilj, parmezan, sveže olivno olje in kapljico balzamičnega kisa.
»Pred kratkim sem gledala dokumentarno oddajo o dolgo živečih in vitalnih starejših ljudeh v vasici na Sardiniji. Take enolončnice uživajo skoraj vsak dan, vse življenje,« sklene Manca.
NAMIG
Dolgoživeči in vitalni ljudje na Sardiniji take enolončnice uživajo skoraj vsak dan.
Še več slastnih receptov vas čaka v reviji Jana, št. 17, 23. april, 2024.