Študentsko delo šteje!
Čeprav mnogi mladi ob omembi pokojnine le zamahnejo z roko in se posmehnejo temu pojmu, vendarle s študentskim delom dijaki in študentje že vplačujejo v pokojninsko blagajno in nabirajo pokojninsko dobo.

Začasna in občasna dela prek študentskega servisa lahko opravljajo osnovnošolci, ki so dopolnili 15 let starosti in so zaključili osnovno šolo ter bodo pridobili status dijaka s tekočim šolskim letom; dijaki in študentje, pa tudi osebe s statusom udeležencev izobraževanja odraslih, ki so mlajše od 26 let in se izobražujejo po javno veljavnih programih osnovnega, poklicnega, srednjega in višjega strokovnega izobraževanja.
Študentsko delo iz leta v leto doživlja spremembe. Zadnja večja sprememba ali bolje rečeno reforma, ki se pozna tudi pri višini zaslužka dijakov in študentov, je stopila v veljavo 1. februarja 2015. Spremembe so obvezale dijake in študente, da 15,5 % svojega plačila namenijo za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kaj to pomeni? »Zaradi plačanih prispevkov se dijakom in študentom ta čas dela šteje v pokojninsko in zavarovalno dobo,« so pojasnili na Zavodu za invalidsko in pokojninsko zavarovanje.
Za pokojninsko blagajno tako dijaki in študenti prispevajo 15,5 % zaslužka, poleg tega pa delodajalci še 8,85 %, kar je v letu 2015 pomenilo okoli 52 milijonov evrov, leta 2016 pa okoli 60 milijonov evrov. Za leto 2015 to pomeni, da je bilo na podlagi začasnega in občasnega dela za 97.119 dijakov in študentov vplačanih 52.188.377 evrov prispevkov, kar povprečno pomeni dva meseca in 19 dni zavarovalne dobe za posameznega dijaka oziroma študenta. Trajanje zavarovalne dobe se ugotovi tako, da se prizna po en mesec zavarovalne dobe za vsakih doseženih 60 odstotkov povprečne mesečne plače iz leta, za katero se opravi izračun, vendar največ 12 mesecev za posamezno koledarsko leto. Če skupni letni znesek vseh prejemkov iz drugih pravnih razmerij ne dosega 60 odstotkov povprečne mesečne plače, se ugotovi trajanje zavarovalne dobe v sorazmernem delu. Ker je v letu 2015 znašala povprečna bruto plača 1.555 evrov, so mladi pridobili po en mesec pokojninske dobe za vsakih prejetih 840,18 evra bruto (znesek na napotnici) oz. izplačanih 709,95 evra (54 % od povprečne plače). Pri letnem zaslužku npr. 2000 evrov neto bi mladi pridobili 2 meseca in 25 dni pokojninske dobe itd.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se