Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pogosto so osebni asistenti kar družinski člani


Dženana Kmetec
22. 1. 2023, 13.29
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Osebno asistenco kot nepridobitno dejavnost izvajajo humanitarne organizacije in invalidske organizacije, zavodi in društva s pridobljenim statusom delovanja v javnem interesu na področju invalidskega, socialnega varstva ali za opravljanje humanitarne dejavnosti na področju socialnega varstva, z vpisom v register izvajalcev na podlagi odločbe ministrstva. Vlagatelj za izvajalca osebne asistence je v register izvajalcev lahko vpisan le, če to storitev izvaja za najmanj deset uporabnikov, zaposliti mora strokovnega vodjo. Te storitve trenutno izvaja okrog osem tisoč posameznikov, ki imajo priznano pravico do osebne asistence.

1674135061_cg_osebna_asistenca.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Dejavnost osebnega asistenta lahko opravlja tudi družinski član osebe, ki je pridobila odločbo o upravičenosti, in sicer na več načinov: kot samozaposleni (s. p.), kot redno zaposleni pri evidentirani instituciji oz. društvu, izjemoma (če gre za manjši obseg delovnih ur oz. za nadomeščanje redno zaposlenega asistenta) pa tudi po podjemni pogodbi. Delo osebnega asistenta lahko sicer opravlja tudi upokojenec, vendar v omejenem obsegu ur, kot to določa delovnopravna (pokojninska in davčna) zakonodaja.

Zahtevno delo brez predpisane izobrazbe, slabo plačilo

Ura osebne asistence od lani naprej znaša 14,26 evra. Ta strošek na podlagi odločbe krije država. Osebna asistenca ima veliko prednosti; ključno je, da omogoča osebam z invalidnostjo, da živijo aktivno in neodvisno, pa tudi bolj dostojno življenje doma. Poklic osebnega asistenta je relativno nov, pomisleki okrog zahtevane izobrazbe, kompetenc in tudi plačila so precej glasni. Za opravljanje tega dela je sicer zahtevano osnovno usposabljanje, točno določena izobrazba pa ni predpisana. "Teoretično zadostuje že osnovnošolska izobrazba, kar se mi zdi glede na način dela neverjetno. Jaz sem zaposlena preko zveze Sonček, ki objavi razpis za prosto delovno mesto in poišče osebnega asistenta, njegove naloge pa določi uporabnik, torej v mojem primeru Boris," je povedala Sandra Črešnik. Plača za delo je nizka, 1.179 evrov bruto, s potnimi stroški in malico mesečno neto izplačilo tako znaša okrog tisoč evrov.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.