Mame majhnih otrok lahko zavrnejo nočno delo
Matere z majhnimi otroki si velikokrat postavljajo vprašanje, kako usklajevati delovne obveznosti in družinsko življenje. Še posebej težko je tistim, ki morajo delati popoldanske in nočne izmene. Delovni čas večine slovenskih vrtcev je namreč med šesto in šestnajsto uro; ptujski vrtec sicer omogoča tudi popoldansko varstvo.

Po Zakonu o delovnih razmerjih delavka že v času nosečnosti ne sme opravljati dela ponoči in nadurnega dela, če iz ocene tveganja zaradi takega dela izhaja nevarnost za njeno zdravje ali zdravje otroka. Prav tako lahko nočno in nadurno delo odkloni mama, ki neguje otroka starega do treh let. Podobno velja za matere samohranilke, ki skrbijo za otroke, mlajše od sedem let, ali hudo bolne otroke. V omenjenih primerih se jim lahko naloži opravljanje dela ponoči samo na podlagi pisnega soglasja.
Kar je zapisano na papirju, pa ni nujno, da se udejanja tudi v praksi. V strahu pred morebitno izgubo zaposlitve bi lahko delavka sicer podala soglasje za nočno delo, kar pa ne pomeni, da se z njim dejansko tudi strinja. Na Inšpektoratu RS za delo smo preverili, ali sploh beležijo kršitve na tem področju.
Večji problem so popoldanske izmene in sobotno delo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se