Izzivi ob dnevu paraplegikov

##IMAGE-3422951##
Zveza paraplegikov Slovenije danes ob 43-letnici svojega delovanja pripravlja obširno celodnevno dogajanje in dan odprtih vrat pod sloganom Izzivi paraplegije.
Danes mineva triinštirideset let od ustanovnega zbora sekcije paraplegikov in tetraplegikov, predhodnice današnje Zveze paraplegikov Slovenije. Ob štiridesetletnici organiziranega delovanja na območju Republike Slovenije je Skupščina Zveze paraplegikov 16. april razglasila za Dan paraplegikov. Ob tej priložnosti je predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic slovenski javnosti naslovil pismo, ki ga objavljamo v celoti:
"Paraplegiki svoje invalidnosti ne moremo spremeniti, lahko pa spreminjamo in vplivamo na svoje življenje in okolico. Od države, ki ima v Ustavi zapisano, da je socialna, si moramo izboriti zanimanje s svojimi projekti, izvirnostjo in tudi posebnostjo. Državi moramo postati partner in hkrati vest.
Nesreče se dogajajo vsepovsod v življenju, tako v naše vrste pride največ članov iz prometnih nesreč, poklicev kateri imajo visoko stopnjo rizičnosti in adrenalinskih športov. Večino nesreč ni mogoče preprečiti, kakor tudi ni mogoče prepovedati aktivnosti s katerimi se državljani ukvarjamo v svojem življenju. Že mala nepazljivost pa nas lahko pripelje, da preostanek življenja preživimo v invalidskem vozičku. Poškodba ali obolenje hrbtenjače je nesreča in tragedija za vsakega človeka, ki takšno usodo doživi, je pa tudi huda preizkušnja za družino in družbo. Potrebna je neprestana tuja pomoč in nega. Prisotne so tudi druge zelo obremenjujoče težave, ki so nevidne in spremljajo paraplegijo in tetraplegijo. To so inkontinenca, ohromitve telesa in notranjih organov, preležanine, infekcije sečil in ledvic ter nenazadnje težave z varnim sedenjem. S takim stanjem je povezano zdravljenje, prilagoditev bivalnih prostorov, rehabilitacija in medicinsko tehnični pripomočki.
In ravno slednji so naš vsakdanji spremljevalci od poškodbe naprej. Tem najnujnejšim življenjskim pripomočkom smo namenili današnje dopoldne, ko so svoja stališča podali strokovnjaki iz različnih zornih kotov. Tisti, ki nam pripomočke predpisujejo - zdravniki, tisti, ki jih uporabljamo-člani in nenazadnje tisti, ki naj bi zagotavljali finančna sredstva - ZZZS. Dotaknili smo se tudi časovne dimenzije več desetletnega razpona. Prišli smo do spoznanja, da je bilo pred več desetletji finančnih sredstev dovolj, ni pa bilo ustreznih medicinsko tehničnih pripomočkov. V današnjem času, ko je tehnologija zelo napredovala, pa imamo veliko odličnih in ustreznih pripomočkov, ki pa presegajo osnovne cenovne standarde, ki jih je predpisala naša zdravstvena zavarovalnica. Paraplegiki in teraplegiki pa ostanemo tisti kateri moramo nositi te paradoksalne posledice s svojim življenjem na invalidskem vozičku. Do kdaj in koliko časa še? Ali se bo s vsesplošnim zategovanjem pasu najprej varčevalo pri invalidih in na medicinsko tehničnih pripomočkih? Na ta dva ključna vprašanja danes nismo dobili odgovorov, jih pa bomo zagotovo v bližnji prihodnosti.
Zveza paraplegikov Slovenije je ena izmed redkih reprezentativnih invalidski organizacij, ki si zelo prizadeva, da bi nas bilo čim manj, saj se zavedamo posledic, ki jih prinese paraplegija ali tetraplegija v naše življenje. Združujemo devet društev v katere je trenutno včlanjenih 1036 članov. Skupaj z društvi izvajamo posebne socialne programe kateri posamezniku v veliki meri omogočajo samostojno in neodvisno življenje. To je namreč garant za hitro vključitev v okolje posameznika. Zato moramo biti budni tudi na področju zakonodaje, da noben zakon s tega področja ne bo šel mimo nas ali nas obšel. Naslednje kar je izredno pomembno je, da si izborimo pravice od države, ki nam bodo zagotavljale dostojno življenje in ne samo preživetje. Trenutno je edini stabilni vir financiranja FIHO- Fundacija invalidskih in humanitarnih organizacij. ZZZS – Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije sofinancira skupinsko obnovitveno rehabilitacijo, katera pa do danes še ni bila razpisana in MDDSZ – Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve katero sofinancira program osebne asistence in prevoze paraplegikov, sofinanciranje slednjega programa je nam, ki smo zaradi gibalne oviranosti odvisni od teh storitev, prejšnja Vlada za leto 2012 ukinila.
Kljub temu se slovenski paraplegiki in tetraplegiki ne damo. To lahko vsi obiskovalci opazite v okviru prireditev današnjega dne. Smo ustvarjalni, slikamo z usti in rokami in ustvarjamo prave in občudovanja vredne umetnine, se ukvarjamo z enajstimi športnimi panogami, rezultati so paraolimpijske medalje, katere krasijo naše vitrine iz vseh dozdajšnjih olimpijad, potapljamo se, v ekstremnih primerih pod ledom in v tropskih morjih med morskimi psi, imamo tudi prvega potapljača inštruktorja, ki je paraplegik v elitni družini CMAS, ob slavnostnih trenutkih in seveda na tekmovanjih tudi zaplešemo in nenazadnje znamo svoje občutke zapisati v poeziji in prozi. Danes smo priča predstavitvi avtobiografije, katera opisuje življenje v dveh najbolj kritičnih letih po poškodbi s pomenljivim naslovom »Ne domišljaj si!«. V njej je zelo preventivno sporočilo vsem, da je lahko samo trenutek v življenju usoden in poškodba se zgodi. Lahko vsakemu. Vse to in še veliko več se dogaja pri Zvezi paraplegikov in devetih društvih. Vse z namenom, da se članom izboljša kvaliteta življenja. Tistim, ki jih usoda pripelje v naše vrste pa želimo pokazati in dokazati, da svojo usodo ne objokujejo, ampak se pogumno z njo spopadejo in zaživijo svoje življenje na novo predvsem pa kvalitetno. Tako kot smo to storili njihovi sočlani v dani situaciji ob nekem drugem času.
Naša dolžnost je tudi, da zaključimo projekt Dom paraplegikov v Pacugu. Le ta bo postal inkubator idej in glasnik novosti, hkrati pa nosilec razvoja za boljšo kvaliteto življenja slovenskih paraplegikov in tetraplegikov. S tem pa ponos državi in vsem, ki zaupajo v Zvezo paraplegikov Slovenije. Veliko energije smo sami vložili pri pridobivanju finančnih sredstev tudi iz evropskega strukturnega sklada v projektu Intersoc, ki je plod čezmenjnega sodelovanja Slovenija - Italija 2007-2013, zato upravičeno pričakujemo pozitivno odločitev v tem ali najkasneje prihodnjem mesecu.
Zato je sporočilo današnjega Dneva paraplegikov sodržavljanom in institucijam naslednje: »Ne pomilujte nas! Zahtevamo pa, da nam družba ne otežuje življenja z različnimi predpisi kaj je za nas dobro in kaj ne. Ker znamo to sami zelo dobro oceniti. Ampak nam naj dopusti, da bomo lahko proaktivno delovali in se aktivno vključili v vsakdanje življenje iz katerega smo bili zaradi poškodbe iztrgani za določen čas!«
In, ko bo današnje sporočilo zaživelo v praksi, takrat bomo lahko slavili Dan paraplegikov in obujali spomine na današnje dni, ko smo se prisiljeni boriti za primerno kvaliteto življenja paraplegikov in tetraplegikov.
Spoštovane, članice in člani ob današnjem Dnevu paraplegikov vam iskreno čestitam, hkrati pa se zahvaljujem vsem društvom, delavcem, sodelavcem in prijateljem za njihovo nesebično prizadevanje v korist slovenskih paraplegikov in tetraplegikov," je v sporočilu slovenski javnosti zapisal predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se