Trumpova vlada uvedla carine tudi proti državam s trgovinskim dobičkom
Številni opazovalci v ZDA so ugotovili, da je vlada ameriškega predsednika Donalda Trumpa pri uvedbi carin uporabila neobičajno metodologijo, ki med drugim upošteva le primanjkljaj v blagovni menjavi, ne pa tudi ameriškega presežka v trgovini s storitvami, poroča ameriška televizija CNBC.

Trumpova vlada je tako uvedla 10-odstotne carine tudi proti državam, s katerimi imajo ZDA trgovinski presežek. Ameriški mediji pa opozarjajo tudi na dejstvo, da bodo carine med drugim veljale za ozemlja v Tihem oceanu, ki so brez prebivalcev.
"Zelo prijazne vzajemne carine"
Trump je v sredo napovedal uvedbo vzajemnih carin praktično s celotnim svetom, pri čemer je vsaki državi odmeril 10-odstotne carine na ves izvoz v ZDA. Za določene države in EU je določil še višje carine, pri čemer je trdil, da gre za zelo prijazne vzajemne carine, ker prihajajo s 50-odstotnim popustom.
Predsednik ZDA in Bela hiša sta na družbenih omrežjih delila vrsto grafov s podrobnimi podatki o carinskih stopnjah držav za uvoz iz ZDA, ki naj bi vključevale tudi manipulacije z valutami in necarinske trgovinske ovire, kot so davki na dodano vrednost in drugo.
"Trumpova vlada trdi, da Kitajska Združenim državam zaračunava 67-odstotne carine. Po uradnih podatkih so imele ZDA leta 2024 s Kitajsko 295,4 milijarde dolarjev primanjkljaja, medtem ko je bilo uvoženo blago vredno 438,9 milijarde dolarjev. Ko 295,4 milijarde dolarjev delite s 438,9 milijarde dolarjev, dobite rezultat 67 odstotkov," poroča CNBC.
Novinar James Surowiecki trdi, da predsednikove carine slonijo na poenostavljeni formuli, ki trgovinski primanjkljaj ZDA s posamezno državo deli z njenim izvozom v ZDA. "V bistvu so za vsako državo vzeli naš trgovinski primanjkljaj z njo in ga delili z izvozom te države k nam. Tako imamo z Indonezijo 17,9 milijarde dolarjev trgovinskega primanjkljaja, kar so delili z 28 milijardami dolarjev vrednega indonezijskega izvoza v ZDA in prišli do številke 64 odstotkov, kar je po Trumpovih trditvah carinska stopnja, ki nam jo zaračunava Indonezija. Kakšen izjemen nesmisel," je na družbenem omrežju X zapisal Surowiecki.
Carine proti državam z presežkom
Namestnica tiskovne predstavnice Bele hiše Kush Desia je tej trditvi oporekala in navedla sporočilo za javnost Urada ameriškega trgovinskega predstavnika (USTR), v katerem je navedeno, da se carinske stopnje opirajo na osnovni pristop, in navedla matematično formulo. Surowiecki je odgovoril, da je to ista formula, ki jo je oblikoval sam.
"Če so trgovinski primanjkljaji trajni zaradi carinskih ali necarinskih politik in osnovnih dejavnikov, je carinska stopnja, ki je skladna z izravnavo teh politik in osnovnih dejavnikov, vzajemna in pravična," je zapisano na spletni strani USTR.
"To je resnično neverjetno. Ne vem, ali je napačno obveščena ali zavaja. V vsakem primeru je vlada naš trgovinski primanjkljaj z državo delila z našim uvozom v to državo in to prepolovila, ker naj bi bil Trump prizanesljiv. Obenem pa je uvedla 10-odstotne carine tudi proti državam, s katerimi imamo presežek," je opozoril Surowiecki.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se