Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Pogajanja
Čas branja 2 min.

Donald Trump: Rusija in Ukrajina zelo blizu dogovoru o miru


S.R.
26. 4. 2025, 07.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ameriški predsednik Donald Trump je namignil, da naj bi bili Rusija in Ukrajina »zelo blizu dogovoru.« Ob prihodu v Rim je obe državi pozval k srečanju na visoki ravni, da spravijo dogovor pod streho. Medtem je Ukrajino okrcal, da še vedno ni podpisala njegovega dogovora o izkoriščanju redkih zemelj.

Donald Trump
Profimedia
Donald Trump pred odhodom v Rim.

Donald Trump je petek označil za »dober dan« za pogajanja. V Moskvi sta se namreč srečala Trumpov odposlanec za Bližnji vzhod Steve Witkoff in ruski predsednik Vladimir Putin. Trump je že več ur pred začetkom pogovorov na družbenem omrežju izjavil, da so se »sporazumeli o večini glavnih točk« dogovora o miru, pri čemer je tako Rusijo kot Ukrajino pozval k srečanju »na zelo visoki ravni,« da bi obe državi dogovor sprejeli.

Po poročanju britanske BBC se je ponoči glede dogovora oglasil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je poudaril, da je potreben resen pritisk na Rusijo, da bi ta sprejela brezpogojno prekinitev ognja. Že v petek je sicer dejal, da je za pogovore o ozemeljskih sporih najprej potrebna »popolna in brezpogojna prekinitev ognja.« Eno bolj perečih vprašanj ostaja priznanje Krima kot ozemlje Rusije, kar Zelenski zavrača, saj da bi s tem kršili ukrajinsko ustavo. Na drugi strani je Trump ob prihodu v Rim, kjer se bo danes udeležil pogreba papeža Frančiška, znova poudaril, da priznanje Krima kot ruskega podpira.

Kaj z okupiranimi ozemlji

Podrobnosti dogovora, ki ga ponujajo ZDA, uradno niso bile razkrite, a so se do predloga dokopale nekatere medijske hiše. Dogovor predvideva, da bi se morala Ukrajina med drugim vsaj začasno odreči velikemu delu svojega ozemlja, ki je pod rusko okupacijo. Američani bi ob tem Krimski polotok tudi »de jure« priznali kot ruski. Predlog so na srečanju v Londonu proučili tudi Ukrajina in njene evropske zaveznice. V protipredlogu naj bi zahtevali, da je najprej potrebna 30-dnevna prekinitev ognja, šele nato bi na vrsto prišli pogovori, kaj se bo zgodilo z okupiranimi ozemlji. V skladu s predlogom bi se morala Ukrajina prav tako odreči članstvu v zvezi Nato.

V senci pogovorov o miru Trumpa še ena pereča tema, dogovor o izkoriščanju redkih zemelj, ki si ga že dlje časa prizadeva skleniti z Ukrajino. Trump je v zadnjem dnevu na družbenem omrežju znova poudaril, da Ukrajina tega »zelo pomembnega dogovora z ZDA« še vedno ni podpisala. »Vsaj tri tedne zamujajo,« je poudaril in obenem izrazil željo, da bi ga Ukrajina podpisala »takoj.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.