Hegseth občutljive informacije na Signalu razkrival tudi ženi in bratu
Ameriško ministrstvo za obrambo, ki ga vodi nekdanji televizijski voditelj Pete Hegseth, je pred popolnim razpadom. Po zdrahah okoli odpuščanj najvišjih uradnikov se pojavljajo nova poročila o razkrivanju občutljivih informacij na aplikaciji Signal.

- Po Trumpovem fiasku s tajnimi vojnimi načrti: kako varna je aplikacija Signal?
- Afera Signal: Mike Waltz oblikoval še najmanj 20 skupinskih klepetov
Sredi marca je v javnosti odmevala afera o razkrivanju občutljivih informacij najvišjih uradnikov v administraciji Donalda Trumpa. Ameriški svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz je namreč v skupinski klepet, v katerem je skupaj z obrambnim ministrom Petom Hegsethom in drugimi ministri razpravljal o napadu na jemenske hutijevce, vključil tudi urednika revije Atlantic Jeffreyja Goldberga. Hegseth je takrat v pogovoru razkril načrte o napadih. Mediji so pozneje poročali, da naj bi Waltz oblikoval še najmanj 20 skupinskih klepetov za visoke državne uradnike Trumpove administracije na aplikaciji Signal. Zdaj se pojavljajo nova poročila, da naj bi Hegseth načrte o napadih na hutijevce razkrival tudi v drugih skupinskih klepetih, med drugim v skupini, v kateri so bili prisotni še njegova soproga Jennifer, brat Phil in osebni odvetnik Tim Parlatore.
V drugem pogovoru naj bi Hegseth razkril podobne podrobnosti kot v pogovoru, ki mu je bil priča Goldberg. O zadevi so za ameriški New York Times spregovorili kar štirje visoki uradniki Pentagona, ki so želeli ostati neimenovani. Anonimni vir je nove razsežnosti afere potrdil tudi za tiskovno agencijo Reuters. Po navedbah slednjega je bilo v »drugem« pogovoru prisotnih več kot deset ljudi. Še več, Hegsethova žena Jennifer, nekdanja producentka na televiziji Fox News, na kateri je Hegseth deloval kot televizijski voditelj, se je sodeč po fotografijah, ki jih je javno objavil Pentagon, udeleževala tudi nekaterih sestankov obrambnega ministra s predstavniki tujih oboroženih sil. Hegsethov brat je na drugi strani zaposlen na ameriškem ministrstvu za domovinsko varnost (DHS).
Čistka
Trumpova administracija je v želji, da bi utišala žvižgače, v zadnjih tednih na ministrstvu za obrambo in v drugih agencijah, odgovornih za nacionalno varnost, izvedla čistko, v okviru katere so odleteli nekateri najvišji uslužbenci. Nekateri so odšli sami. Pred dnevi so denimo vrata pokazali Danu Caldwellu, enemu od Hegsethovih glavnih svetovalcev. Preiskava naj bi pokazala, da naj bi bil eden od tistih, ki je medijem razkrival informacije o dogajanju na ministrstvu. Kovčke sta morala nato spakirati še namestnik vodje osebja Pentagona Darin Selnick in vodja osebja namestnika obrambnega ministra Stephena Feinberga Colin Carroll.
Medtem so v ameriškem kongresu vse glasnejši pozivi, da se mora Hegseth posloviti s položaja, saj da ogroža življenja Američanov. K temu pozivajo tako demokratski kongresniki kot senatorji,
»V zadnjem mesecu se je v Pentagonu zgodil popoln zlom,« je za Politico dejal zdaj že nekdanji tiskovni predstavnik Pentagona John Ullyot. Dodal je, da na ministrstvu pod vodstvom Hegsetha vlada »popoln kaos.« Ullyot, ki še vedno podpira Trumpa, se je z mesta tiskovnega predstavnika prejšnji teden poslovil sam, pri čemer je Hegsethovo ekipo obtožil, da je visoke uradnike odpustila na podlagi »neresnic« o razkrivanju informacij. Po njegovih besedah so morali oditi zaradi prepirov glede razkritja, da je Hegseth na aplikaciji Signal delil občutljive vojaške informacije.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se