Zgodovina cerkve in legende o kraju, kjer bo pokopan papež Frančišek
Papež Frančišek bo šele osmi papež, ki bo pokopan v rimski baziliki Marija Snežna oziroma Santa Maria Maggiore, ter prvi po letu 1669.

Cerkev Marije Snežne je ena od štirih rimskih bazilik in ena od najstarejših v večnem mestu – na vrhu enega od rimskih gričev, Eskvilin, kot Marijino svetišče kraljuje že 16 stoletij.
Sneženje v Rimu 5. avgusta
Legenda pravi, da sta med vladavino papeža Liberija v četrtem stoletju rimski patricij Janez in njegova žena, ki sta bila brez otrok, želela podariti svoje premoženje Mariji. Molila sta, da bi jima pokazala, kako naj svoje premoženje podarita v njeno čast. Čudež se je zgodil 5. avgusta, ko je ponoči na rimskem griču Eskvilin zapadel sneg. Za patricija in njegovo ženo pa je bil to znak, kje naj zgradita cerkev. Legenda nadalje pripoveduje, da je papež Liberij takoj zbral svojo duhovščino ter se v spremstvu zakonskega para in velike množice odpravil na grič. Tam so našli s svežim snegom pokrito mesto in začeli glasno prepevati zahvalne pesmi. Takrat pa se je sneg razdelil v črte in tako pokazal načrt stavbe. Legenda je bila prvič omenjena veliko kasneje, šele po letu tisoč.

Sedanjo baziliko zgradili pred 1600 leti
Sedanjo stavbo so začeli graditi sto let po vladavini papeža Liberija. Zgrajena je bila pod papežem Sikstom III. Takrat so jo tudi posvetili Mariji, vse do zdaj pa se je ohranilo tudi poimenovanje po papežu Liberiju. Priljubljeni pridevnik snežna so dodali mnogo stoletij kasneje, šele v šestnajstem stoletju. 5. avgusta pa že vso zgodovino cerkve pripravljajo praznik v čast Mariji. Še na zadnjem je sodeloval tudi papež Frančišek.
Papež Frančišek je sicer redno obiskoval baziliko. V cerkvi je molil že prvi dan po izvolitvi za papeža, pod ikono Marije, poimenovano Rešiteljica rimskega ljudstva, pa je molil pred vsako potjo v tujino. Tudi njegov grob bo urejen v bližini. Duhovnik Ivan Ricupero, ki je v baziliki odgovoren za bogoslužne slovesnosti, se je v pogovoru za časnik Times spominjal, da je papež cerkev od začetka papeževanja obiskal 125-krat in vedno prinesel rože.
Prva upodobitev Marije
Cerkev sicer krasijo mozaiki iz petega stoletja in so ena izmed najstarejših upodobitev device Marije. Prikazujejo pa tudi prizore iz stare zaveze. Pod visokim oltarjem bazilike je kripta Matere božje ali Betlehemska kripta, kjer naj bi bile shranjene jasli Jezusa Kristusa. Najpomembnejše delo v cerkvi pa je ikona Marije z Jezusom. Znana je kot Salus Populi Romani ali Zdravje rimskega ljudstva ali Rešenje rimskega ljudstva, zaradi čudeža, v katerem je ikona pomagala preprečiti kugo v mestu. Ikona je stara vsaj tisoč let. Po legendi naj bi jo naslikal evangelist Luka.
Papež Frančišek bo pokopan v družbi svetega Hieronima, ki je prevedel Biblijo v latinščino, ter slovitega baročnega kiparja in slikarja Giana Lorenza Berninija.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se